Konserve & Yaş Köpek Mamaları

Köpek yaş mama çeşitleri, köpeğinizin ihtiyacı olan besin değerlerini, sevdikleri lezzetlerle birleştirerek besleyiciliğiyle öne çıkan alternatif yiyeceklerdir. Yaş mamanın yani diğer bir deyişle ıslak mamanın içerisinde yüksek oranda sıvı olduğu için köpekler bu gıdayı daha kolay bir şekilde tüketebilir. Böylelikle köpeğiniz daha mutlu ve sağlıklı olur. Yüksek nem miktarı bulunan ve doğal olarak iştah açan formülasyona sahip ıslak ürünleri her yaşta ve ırkta köpeğin beslenmesinde kullanabilirsiniz.

Köpeklerin Çok Sevdiği Yaş Mamalar

Çok sayıda kişi ıslak yiyecekleri yalnızca ödül amaçlı tercih eder. Beslenme uzmanları ve veteriner hekimler belirli aralıklar içerisinde köpeklere ıslak ürünlerin verilmesi konusunda uyarılarda bulunur. Çünkü ıslak ürünler köpeğinizin kuru ürünlerle karşılayamadığı yağ ihtiyacını giderir. İçerisinde balık yağı gibi sağlıklı besin kaynakları olan yaş gıdalar ile köpeğinizin tüyleri daha parlak olacaktır ve sindirim sistemi daha düzenli olarak çalışacaktır.

Dostunuzun sağlıklı şekilde yaşamını sürdürebilmesi için ideal olan en kaliteli köpek yaş mama çeşitlerini firmalar büyük titizlikle geliştirir. Bu gıdalar katkı maddesi içermedikleri için güven içerisinde kullanılabilir. Glutensiz seçeneklere ulaşabileceğiniz ıslak ürün çeşitleri köpeğinizin hassasiyeti için uygun bir alternatif olacaktır. Islak ürünler arasından farklı yaşta köpeklere özel olarak geliştirilmiş seçeneklere ulaşabilirsiniz. Bebeklik dönemi için ideal olan yavru köpek yaş mama çeşitlerini firmalar daha ince taneli olarak üretir. Yaş mama yavru köpek için ince tanesiyle daha uygun olacaktır ve onun sindirimine katkıda bulunacaktır. Daha büyük köpekler için yaş mama çeşitlerinin taneleri daha büyük olarak üretilir. Farklı yaşlara özel olarak geliştirilen mamalar ile köpekler içinde bulunduğu döneme göre ihtiyaç duyduğu besin değerini ve vitaminleri alabilir.

Islak ve konserve ürünler kuru mama çeşitleri kadar besleyici olmadığı için daha az miktarlarda köpeğe verilmelidir. Köpeğin daha sık beslendiği ürünler kuru ürünler olmalıdır. Uzmanlar tarafından belirli zamanlarda haftada bir ya da iki defa yaş yiyeceklerin verilmesi önerilir.

Köpekler kuru gıdalara hızlı bir şekilde alışamazlar. Belirli aşamalardan sonra köpek, kuru besine uyum gösterebilecektir. Bu alıştırma işlemi için ıslak yiyeceklerden yardım alınır. Belli bir süre kuru ürün yanında ıslak gıdalar da vererek köpeğinizi alıştırabilirsiniz. Zaman içerisinde yaş besinlerin miktarını azaltarak kuru mama alıştırması tamamlanmalıdır. Bunun ardından patili dostunuz çok sık olarak ıslak besin istemeyecektir. Ancak yaş gıdayı köpeğinize verdiğinizde onun çok mutlu olacağını bilmelisiniz. Islak ürünlerin çok sık kullanımı köpeğin vücut ve ağız sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu yetersiz beslenme nedeniyle de köpek çeşitli hastalıklara yakalanabilir.

Yaş Mama İçerisindeki Besinler Nelerdir?

Yaş köpek yiyeceklerinin içerisindeki besinler değişkenlik gösterir. Yaş besinlerin içerisinde en sık tercih edilen ürün ‘’et’’tir. Ürünlerin içerisinde kırmızı et, balık eti ya da tavuk eti olabilir. Bunları tercih ederken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Öncelikle et miktarının gıdanın içerisinde ne kadar dağıldığını bilmek gerekir. Et çeşitleri farklı oranlarla ıslak ürünler içine dağıtılmaktadır. Besin değeri olarak istenen miktara sahip bir yiyecek tercih etmelisiniz. Her köpeğin farklı çeşit bir bir besini sevmesi oldukça doğaldır. Yiyeceklerin arasından köpeğin en çok sevdiklerini tercih ederseniz onun beslenmesine de katkıda bulunmuş olursunuz. Diğer önemli nokta ise köpeğin sindirim sistemini rahatlatan besin tercihidir. Özellikle hindi etli veya tavuk etli ıslak ürün çeşitleri köpeklerin sindirim sistemine en büyük katkıyı sağlar. Bu çeşit etlerle köpeğinizin sindirim sistemi rahatlayacaktır. Köpeğin ihtiyacı olan omega 3 ve omega 6 bakımından zengin balık eti içeren besinleri de tercih edebilirsiniz. Balık eti içeren ürünler köpeğinizin tüylerine canlılık getirecektir. İnsanlar için keskin ve ağır bir koku taşıyan ürünler bu özelliklere sahip olmalarıyla köpeklere çok cazip gelir. Her mama farklı bir açıdan avantaj sağlayabilir.

Eğitim İçin İdeal Köpek Yaş Mama Çeşitleri

Dana eti, sığır eti gibi çeşitli hayvansal yağ içeren ve kolay tüketilebilen formlarıyla ıslak özellik gösteren ürünler, köpeğin eğitimi için başarılı bir sonuç alabilmenizi sağlar. Köpeğinizin beraber geçireceğiniz yaşama uyum sağlayabilmesi için ıslak besinleri kullanabilirsiniz. Üstelik köpeğinizin farklı yetenekler kazanabilmesinde bu ürünler karşı konulamaz özelliğiyle ideal bir tercih olacaktır.  Köpek eğitimi verilirken yaş besinlerin çok küçük porsiyonlarda verilmemesi önerilir. Aksi bir durumda köpek hızla doyabilir ve dikkati dağılır. Evcil köpeğinizin komutları yerine getirmesi için onun dikkati daima canlı olmalıdır. Onun dikkatini toplayabilmesi için besinler az miktarlarda verilir ve bu yöntemle onu daha kolay bir şekilde eğitebilirsiniz.

Uzun Süre Tazeliğini Kaybetmeyen Konserve Mamalar

Konserve mama ürünleri hazırlanma şekli olarak tıpkı insanların tüketmesi amacıyla kullanılan konserve ürünler gibi olduğu için uzun süre saklanabilmektedir. Nemli olmayan kuru bir ortamda güneş ışığından uzak tutularak saklayabileceğiniz konserve ürünleri buzdolabında da tutabilirsiniz. Konserve gıdaları buzdolabında saklayacaksanız tek bir husus oldukça önemlidir. Konservenin sıcaklığının öncelikle oda sıcaklığına gelmesini beklemeli ve sonrasında köpeğinize gıdayı vermelisiniz. Buzdolabından çıkar çıkarmaz konserveyi köpeğinize verirseniz boğaz enfeksiyonuna ya da soğuk algınlığına neden olabilirsiniz.

Farklı Bir Mamaya Geçilirken Ne Yapılması Gerekir?

Köpeklere yeni yiyeceğe geçme sürecinde ürünü, küçük adımlarla tanıtmak doğru olacaktır. Yeni besinin içerisindeki etin türü aynı olsa bile, bu yeni formül tat açısından köpeğinize tamamıyla farklı gelebilir. Öncelikle yeni besin, porsiyon miktarının çeyreği kadar eski gıdayla karıştırılmalıdır. Vereceğiniz öğün tamamıyla yeni ürün olana kadar miktarları yavaş yavaş artırmak doğru olacaktır. Ancak çok fazla yiyeceğin verilmemesine özen gösterilmelidir. Köpek eğer karıştırdığınız yeni besini reddediyorsa her zaman yediği mamayı vermeye devam etmelisiniz. Başka bir gün tekrar deneme yapabilirsiniz.

Köpeklerin Aynı Mamayı Devamlı Olarak Kullanması

Köpeğinize verdiğiniz yiyecek, besin açısından dengeli ve kaliteliyse dostunuzun bütün ömrü boyunca bu ürünü kullanmasında hiçbir sakınca yoktur. Ancak bazı köpekler lezzet çeşitliliği arayabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmanız, kullandığınız yiyeceğin problemli olduğunu göstermez. İyi kaliteye sahip bir besinin uzun bir süre kullanılmasının köpekler için duyarlılık veya alerjik bir durum ortaya çıkarması çok nadir görülür. Ancak yavruluk dönemindeyken farklı lezzetlerin tadına varmış bir köpek, genellikle yaşamının diğer kısmında da değişik besinleri ve tatları arayabilir.

Bazı durumlarda köpeklere meyve, peynir veya yoğurt gibi yiyecekler verilebilir. Bu ayrıca köpeği eğitmek için kullanılan ya da dostunuzla aradaki bağı güçlendiren bir yöntem olabilir. Üstelik patili dostunuza yediğiniz yemeklerden vererek onu ödüllendirebilirsiniz. Önemli olan şey ise bunu arada sırada yapmanız gerektiğidir. Özellikle yağ, tuz veya şeker miktarı düşük olan yiyecekler arasından seçim yaparak besinleri köpeğinize vermelisiniz.

Yetişkin bir köpeğin günlük olarak sadece 300-400 gram kadar mama ihtiyacı vardır. Eğer besinsel değeri düşük gıdalar verirseniz köpek kendi yemeğini az tüketir ve ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri alamaz. Üstelik kendi yediklerinizden ona vermek fazla kilo almasına neden olabilir ve bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Küçük miktarlarda peynir verilmesi büyük bir problem ortaya çıkarmayacaktır ancak bunu çok sık yapmamak gerekir. Bazı köpekler süt ürünlerini istemez veya bu ürünlere karşı hassasiyetleri bulunur. Eğer dostunuz süt ürünleri yedikten sonra ishal gibi bazı hastalıklara yakalanıyorsa bundan kesinlikle kaçınmalısınız

Köpeklerin Hamilelik Ve Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik dönemindeyken yavrular anne karnında büyüdükçe köpeğin midesi küçülür. Bu durum genellikle hamilelik döneminin son üçte birlik bölümünde yani son 15-20 gün oldukça  belirgin bir hal alır. Dolaşımda olan hormonlar nedeniyle annenin iştahında azalma da olabilir. Bu nedenle köpeğiniz için protein ve enerji bakımından zengin, lezzetli yavru köpek yiyeceklerinin kullanımı uygundur. Bunun yanı sıra köpeği yiyeceğe teşvik edebilmek için besinin ıslatılması da gerekebilir. Yüksek enerji verecek olan yavru gıdaları enerji bakımından ihtiyacın 3 kat arttığı emzirme döneminde anne köpek için ideal olacaktır. Yavru köpek gıdaları annede süt üretiminin arttırılabilmesine yardımcıdır. Hem hamilelikte hem de emzirme döneminde köpek sık ancak az miktarlarda beslenmelidir. Bu nedenle yiyeceklerin kolay erişebilir olması gerekir. Ayrıca gıdanın yanı sıra bolca taze ve temiz su bulundurmak oldukça önemlidir.

Köpeğinize Kilo Aldırabilmenin Yöntemleri

Köpek dostunuz kilosunu koruyamıyorsa ve onun kilo almasını istiyorsanız ona yüksek protein ve enerji içeren yetişkin besinleri vermek uygun olur. Yüksek enerji içeren ve yavrular için olan ürünler de kiloyu artıracaktır. Bunun yanında verdiğiniz besin miktarını arttırmak ve köpeğinizin daha sık beslenmesini sağlamak da önemlidir. Ancak aşırı beslenmenin her zaman önüne geçmeniz gerekir. Bu durum üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur. Köpeğinizin aşırı kilo alımını engellemek için vücut durumu ve kilosu düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Köpeğin kilosunu tarih tutarak kaydetmeniz iyi bir fikir olacaktır.

Köpeklere Kaç Öğün Ve Ne Miktarda Mama Verilmelidir?

Vahşi köpekler, yemek bulduğu zaman çok büyük bir öğün yiyebilir ve sindirim için uzun saatler boyunca hareket etmeden kalır. Evcil köpekler de bu şekilde yaşayabilir. Ancak gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayabilmek amacıyla az ve sık beslenme daha uygundur. Bu şekilde beslenme, sindirimi rahatlatır ve gün içinde evcil dostlarınızın size ayak uydurabilmelerini ve oynamalarını sağlarsınız. Günde iki öğün olacak şekilde köpek dostunuzu beslemek uygun olacaktır. Ancak öğünleri azaltmayı ve dostunuzun yeme düzenini değiştirmeyi istiyorsanız bunu yalnızca sabahları bir öğün olarak uygulayabilmeniz de mümkündür. Köpekler, mamasını belirli bir rutin haline getirerek yemeyi çok sever, yemek düzenini sık sık değiştirmemelisiniz. Yemek düzeni sık olarak değiştirildiğinde köpeğinizin sindirim sistemi bozulabilir. Bundan ötürü sizin için ve köpeğiniz için uygun bir saat bulmak ve bu düzene uymak daha iyi bir beslenme şekli olacaktır.

Köpek için yaş yiyecek çeşitlerini ameliyat sonrasında dostunuzun güç kazanabilmesi için de kullanabilirsiniz. Veteriner hekimler özellikle ameliyat ardından yaş gıdalar verilmesini önerirler. Ameliyat sonrasında yaş yiyeceklerin önerilmesinin de asıl nedeni kolay sindirilebilir olmasıdır. Gıda içerisinde yer alan vitamin ve mineraller köpeğin operasyon sonrasında kısa zamanda eski gücüne ulaşmasını sağlar. Köpeğinizin sağlık problemi yaşadığı dönemlerde yaş yiyecekleri tercih ederek onun daha kolay toparlanabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Köpek Maması ve Su Kapları Hangi Sıklıkta Temizlenmelidir?

Köpeğiniz beslendiğinde  yiyeceğin ve su kabının kirlenme ihtimali vardır ve bakteri oluşumu mümkündür. İnsanların yemeklerini temiz tabaklarda yemeyi tercih etmesi gibi köpek dostunuz da yiyeceklerini temiz kapta yemeyi çok sevecektir. Mümkünse yiyecek kabını her gün ve su kabını da haftada iki ya da üç defa temizlemelisiniz. Mama ya da su kabını deterjanla temizleyebilirsiniz ancak güçlü kimyasal içeren temizleyici ürünler kullanmamalısınız. Kabı kurulamadan önce temiz su ile durulama yapmalısınız. Köpeğinizin deterjan kalıntısını algılamaması ve verdiğiniz yiyeceği reddetmemesi için durulama çok önemlidir. Bakterilerin oluşmasını önlemek için paslanmaz çelikten ya da plastikten üretilmiş kapların kullanılması ve sıcak mevsimlerde kapların daha sık temizlenmesi gerekir.

Köpeklere Kesinlikle Verilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Kedilerden farklı olarak köpeklerin büyük çoğunluğu gıdalarda kendilerine zarar verebilecek maddeyi tespit edemez. Bundan ötürü köpeklerde zehirlenme vakaları sıklıkla görülür. Köpeğinize çikolata, kuru meyve ve çiğ soğan vermekten kaçınmalısınız. Çünkü çikolata ve soğan gibi besinleri köpeğinize az miktarlarda verirseniz bile bu durum, onun için ölümcül olabilir.

Kilolu Köpekler İçin Hangi Mamalar Tercih Edilir?

Köpeklerin büyük bir kısmında vahşi doğada rekabet yüksek olduğu için ve hayvanlar sınırlı miktarda besin bulabildikleri için içgüdüsel olarak kısa zamanda en çok miktarda yemeği yeme ihtiyacı vardır. Bundan ötürü köpeğe fazla miktarda besin verirseniz onun kilosunun çok aşırı artmasına neden olabilirsiniz. Yiyeceğin paketi üstünde yazan beslenme tablolarına dikkat ederek verdiğiniz gıda miktarını ölçmelisiniz. Köpeğin ağırlığını ve durumunu gözlemleyerek ve ona az miktarlarda ve sağlıklı ödül mamaları vererek dostunuzun sağlığını korumalısınız. Bunun için düzenli egzersiz önemlidir. Ayrıca köpeğin aşırı kilo almasını önlemek için piyasada form tutma için özel olarak üretilen köpek ıslak yiyecekler mevcuttur.

Yaş Mama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Islak ürünleri tercih ederken yiyeceklerin yalnızca köpeğinizin karnını doyuracak bir besin olmadığını bilmelisiniz. Köpek besinleri onların yaşam standartlarını doğrudan belirleyen ve ömürlerinin uzamasını sağlayan ürünler olduğu için bu gerçeği göz önünde tutmalısınız. Bu nedenle tercihte bulunurken köpeğinize en uygun ürünü satın almalısınız. Seçim aşamasında öncelikle köpek dostunuzun besin ihtiyacını kontrol etmelisiniz. Bir veteriner hekimden bu konuda yardım alabilirsiniz. Uzman ile görüşerek ya da araştırma yaparak köpeğin ihtiyaç duyduğu oranlara sahip ürünleri onlara sunmalısınız. Satın alacağınız yiyeceklerin dostunuzun ihtiyaç duyduğu besin değerlerine uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. Köpeklerin bitkisel ürünlerden de hoşlandığını asla unutmamalısınız. Köpekler etçil beslenme yanı sıra otçul olarak da beslenmesi gereken canlılardır. Diğer bir önemli husus ise köpeğinizin herhangi bir besine karşı hassasiyeti ya da alerjisi olup olmadığına çok dikkat etmenizdir. Bunu, köpeği sahiplenirken öğrenebileceğiniz gibi muayenelerde ya da beslenme esnasında tespit edebilirsiniz. Bazı gıdaları belirli ölçülerde evcil dostunuza vererek herhangi bir tepki oluşup oluşmadığını kontrol edebilirsiniz. Zaman içerisinde tüm besinleri deneyerek dostunuzun alerji durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Köpek Yaş Mama Fiyatları Ve Özellikleri

Her yaşa göre farklı ıslak yiyecekler köpeğiniz için güvenli bir kullanım sağlayacaktır. Her köpeğin ihtiyacı farklıdır. Dostunuzun yavruluk, yetişkinlik, hamilelik ve emzirme dönemine göre bir besin tercih etmelisiniz. Islak ürünlerde geniş bir ürün çeşitliliği söz konusudur. Kırmızı et veya beyaz et içeren karışımları bulabilmeniz mümkün olacaktır. Ambalajda veya konservede ürünün cinsine ve miktarına bağlı olarak köpek yaş mama fiyatları değişkenlik gösterir. İthal ürünlerin fiyatları daha yüksek olmaktadır. Ayrıca ıslak ürünün miktarına göre de fiyatlar farklılaşabilir. Ürünlerin çeşitliliğinin çok olması fiyatların da farklılık göstermesine neden olmuştur. Farklı fiyatlarda mamaların olması köpek sahiplerinin kendilerine uygun bir ürün satın alabilmesini kolaylaştırmaktadır.  

Soru 1: Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Cevap 1: Köpeğinizin yaşına, cinsiyetine ve aktivite düzeyine göre farklı değişkenleri göz önüne alarak kaliteli içeriğe sahip yaş ve kuru mamalar ile onu beslemeniz gerekir.

Soru 2: Köpeğimi yalnızca yaş mama ile besleyebilir miyim?

Cevap 2: Köpeğinizin dengeli bir şekilde beslenebilmesi için yalnızca yaş mama önerilmemektedir. Ayrıca kuru mama köpeğin ağız ve diş sağlığı için de önemlidir.

Soru 3: Islak mamayı kuru mamayla karıştırmalı mıyım?

Cevap 3: Köpek dostunuzu belirli bir diyetle besliyorsanız uzmanlar ıslak mamayla kuru mamayı karıştırmayı önermez.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yaş Köpek Mamaları

2079 ürün listeleniyor
Pet Shop
Pet Shop
Köpek
Köpek
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Konserve & Yaş Köpek Mamaları
Konserve & Yaş Köpek Mamaları
Yavru Köpek Konserveleri
Yavru Köpek Konserveleri
Yaşlı Köpek Konserveleri
Yaşlı Köpek Konserveleri
Yetişkin Köpek Konserveleri
Yetişkin Köpek Konserveleri
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Değerlendirme Puanı
Toplam 29 / 2079 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?