Köpek Mamaları

İnsanların çok sevdiği ve evde bakmak için sahiplendiği evcil hayvanların başında köpekler gelir. Sahiplenilen köpeğin adeta bir bebeğe gösterilen özenle bakılması ve ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Köpek mamaları, köpeklerin beslenmesinde gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri barındıran gıdalardır. Pratik kullanımları ve sağlıklı içerikleri sebebiyle köpekler için önemli besin kaynaklarıdır. Köpek maması seçimi yaparken bu kategorideki ürünlerin  çeşitliliği rahatlıkla fark edilebilir. Bu durumda köpeğin yaşam kalitesi için mamaların da kaliteli ve sağlıklı ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Köpek maması çeşitleri köpeklerin yaşlarına göre  gruplandırılır. Köpekler bulundukları yaşlara göre farklı besin kaynaklarına ihtiyaç duyar. Mamalar da bu ihtiyaçlarını karşılayacak vitamin ve mineralleri içeren şekilde üretilir. Seçim yaparken köpeğin yaşına uygun olarak mama tercihi yapılması oldukça önemli bir noktadır. Büyük köpeklerde gün içinde yeterli enerjiyi karşılaması için geliştirilen mamalar, küçük köpekler söz konusu olduğunda gelişimlerini desteklemek için üretilir. Mama çeşitleri kuru, yaş ve ödül maması olarak gruplandırılır. Köpeğin tercihi ve ihtiyaçları doğrultusunda buna uygun bir çeşit seçilebilir. Bunlar içerisinde köpeğin yemekten daha çok hoşlandığı türü seçmeniz onun iyi beslenmesi açısından önemlidir. Köpeklerin ağırlıklı olarak tercih ettiği türler yaş mamalardır. Kuru mamalar besin ihtiyaçları açısından daha verimli ürünler olmasına rağmen yaş mama ve konserve ürünler köpeklere daha lezzetli gelebilir. Ancak adından da anlaşıldığı üzere lezzeti en fazla olan ve her zaman beslenme amaçlı kullanılmayan mamalar ise ödül mamalarıdır. Ödül mamaları en fazla köpeklerin eğitimi sırasında onlara motivasyon kazandırmak amacıyla kullanılır. Bunu sağlamak açısından da oldukça lezzetli ve çekici şekilde tasarlanır. Farklı markalar bu mama çeşitlerinin her birini kendilerine özgü katkılar ile kullanıcılarına sunar. Her biri kaliteli ve sağlıklı ürünler olduğu için hayvan severler rahatlıkla köpeklerinin beslenmesinde kullanabilir. Ayrıca markalar bu ürünleri farklı ihtiyaçlara yönelik olarak değişik miktarlardaki ambalajlarda üretir. 20 ila 1 kilogram arasında değişen farklı paketler ile her kullanıcı ihtiyaç duyduğu miktarda ürünü hızlı bir şekilde alabilir.

Yaş Mama Çeşitleri

Yaş mamalar lezzetleri açısından kuru mamalara göre her zaman çok daha fazla tercih edilir. Pek çok versiyonu ile içerisinde bulunan ürünlerin lezzeti hem büyük hem de küçük köpekler için cezbedicidir. Yaş mamalar içerisinde en fazla tercih edilen ürünler genellikle kuzu etli olanlardır. Kuzu etinin kokusu ve tadı dolayısıyla köpeklerin buna hayır demesi imkansız hale gelir. Aynı zamanda konserve türü ürünler de yaş mamalar gibi oldukça sık kullanılan mama çeşitleridir. Yaş ve konserve ürünler sulu içerik ihtiva ettiklerinden köpekler için daha iştah açıcı yiyeceklerdir. Büyük ya da küçük ayrımı olmadan her köpeğin beslenmesinde yer bulabilen ürünler arasında yer alırlar. Aynı zamanda köpeklerin sindirim sistemi açısından da yararlı ürünlerdir. Ürün zaten yaş olduğu için sindirilmesi çok daha hızlı ve basit şekilde gerçekleşebilir. Köpek ise zevk alarak yediği yemeği, kolay da sindirebildiği için çok daha rahat eder. Ancak bu mamalar kuru mamalar kadar besleyici ürünler olmadığı için asıl mamaların kuru mama çeşitlerinden seçilmesi, belirli zamanlarda ise yaş mamalar ile köpeğin mutlu edilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Köpeklerin kuru mamaya alışması hızlı şekilde ilerleyen bir durum değildir. Belirli aşamalar neticesinde köpekler kuru mamaya alışır. Bu alışma aşamalarında ise yaş mamalardan yardım alınır. Belirli bir süre boyunca kuru mamanın yanında yaş mama verilerek köpeğin kuru mamayı tanıması sağlanır. Zamanla yaş mama miktarı azaltılarak kuru mama ile beslenme alıştırması tamamlanır. Sonrasında ise köpeğe belirli aralıklar ile yaş mama verilmeye devam edilebilir. Bu durumda köpek her zaman yemediği için sürekli bunu istemez ancak verildiği zamanlarda ise mutlu olur.  Uzmanlar da yaş mama verme sıklığının bu şekilde ayarlanması gerektiğini savunur. Kuru mamanın sağlık ve besleyicilik bakımından yaş mamadan daha iyi olması neticesinde yaş mama belirli aralıklar ile verilmelidir. Besin kaynakları açısından yaş mamaların yetersiz oluşu zamanla köpeğin vücut ve ağız sağlığını bozabilir. Yetersiz beslenme nedeniyle de köpeğiniz çeşitli hastalıklarla baş etmek zorunda kalabilir.

Köpek mamalarının içeriği değişkenlik gösterir. Bu içerikler arasında en fazla kullanılanlardan biri "et" tir. Et olarak kırmızı et, tavuk eti ya da balık eti içerebilir. Bunlar arasından seçim yapmak için iki farklı nokta değerlendirilmelidir. Birincisi bu etlerin mama içerisinde hangi oranda yer aldığıdır. Her bir et çeşidi farklı oranlarda karıştırılarak mamalar içerisinde kullanılabilir. Besin değerleri açısından incelenen ürünler, istenen miktarlarda satın alınabilir. İkinci nokta ise köpeğin tercihidir. Her köpek kendi isteğine göre bir mamayı sevebilir. Bunlar içerisinden en sevdiği çeşidi tercih ederek onun beslenmesine katkı sağlanabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da köpeğin sindirim sisteminin rahat çalışmasıdır. Tavuk eti ya da hindi eti gibi yaş mama çeşitleri sindirim sistemi için oldukça rahatlatıcı ürünlerdir. Köpeğin ihtiyacı olan omega 3 ve omega 6 için ise balık eti bulunan çeşitler tercih edilebilir. Balık yağının omega 3 ve omega 6 kaynağı olmasından yararlanılarak geliştirilen bu ürünler sayesinde köpeklerin tüylerinde gözle görülür canlılık meydana gelir. İnsanlar açısından keskin ve ağır bir kokuya sahip olan yaş mama çeşitleri bu özellikleri ile köpekler için oldukça cazip yiyeceklerdir. Her mamanın kendine göre avantajlı olan bir tarafı bulunur. Bu mama çeşitlerinin her birinin belirli bir zamanlama dahilinde köpeklerin beslenmesinde kullanılması en uygun olan kullanım şeklidir.

Kuru Mama Çeşitleri

Köpekler için her türlü besin kaynağını barındıran mamalar kuru, yaş ya da konserve şeklinde bulunabilir. Köpeklerin yaşına bağlı olarak farklı besin ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçları doğru belirlemek için bir bir veterinerden ya da petshop'tan yardım alabilirsiniz. Sonrasında köpeğin yaşına ve mama çeşitleri arasından yapacağı tercihe göre uygun ürünü bulmak oldukça basittir. Köpeklerin yaş ve zevkine göre seçilen mamalar sadece beslenmesinde değil kaliteli bir yaşama sahip olmaları ve daha uzun süre yaşayabilmeleri için de oldukça önemlidir. Doğru ürün ile beslenen köpekler çok daha konforlu bir hayat sürebilir ve daha uzun yıllar sahipleri ile bu hayatı paylaşabilir. Doğru seçilen köpek maması çeşitleri köpeğin beslenmesi için gerekli olan vitamin ve minerallerin her birini ihtiva eder. Buna uygun olarak tasarlanan pek çok köpek maması bulunur. Bu noktada yaş mamalarda olduğu gibi içerik olarak farklı et çeşitleri içeren ürünler kuru mamalar içerisinde de bulunur. Kuru mama çeşitleri arasında da kırmızı ya da beyaz et tercihleri ile lezzetlendirilen köpek mamaları farklı markalar tarafından farklı ambalajlar ile kullanıcılarına sunulur. Alınması gereken besin değerleri belirlenerek köpeğin ihtiyacı olan dengeli beslenme sağlanabilir. Köpekler için her zaman tek tip beslenme yerine dönem dönem farklı ürünler denenerek köpeğin değişik tatlar denemesi ve tüm besin öğelerini alması doğru bir yaklaşım olur.

Köpek mamaları açısından tüm besin kaynaklarının içerikte uygun oranlarda kullanılmış olması çok önemlidir. Köpeğin yaşamına kaliteli şekilde devam edebilmesi için protein, karbonhidrat ve yağ gibi besin öğelerini dengeli şekilde vücuduna alması gerekir. Dolayısıyla köpekler için mama seçimi yaparken sadece köpeğin yemekten hoşlandığı mamayı değil aynı zamanda besin değerleri bakımından da nitelikli ürünler tercih edilmesi önemli bir detaydır. Tercihlerin buna uygun olarak yapılması durumunda köpekler hem sağlıklı hem de mutlu olur. Köpeklerin beslenmesinde gerekli olan kaynakları eksik alması durumunda köpeğin ömrünün daha kısa olabileceği ve hastalık durumları ile karşılaşabileceği unutulmaması gereken noktalardır. Kuru mamaları tercih etme durumunda farklı ağırlıklarda ürünler bulunabilir. Ağırlığı 30 kilogramdan 1 kilograma hatta 100 grama kadar inebilen farklı kuru mamalar bulmak mümkündür. Ürünün özelliğine ve ihtiyaca uygun olan bir tanesini seçilebilir. Mamanın kuru olarak seçilmesi durumunda daha uzun süre dayanabilen bir ürün olması avantaj sağlar. Sadece ambalajda değil mama kabındaki bekleme süresi de oldukça uzundur. Alternatif yaş ürünler kuru olanlara göre daha kısa bekleme sürelerine sahiptir. Kısa sürede tüketilmeyen ürünler bozulma ihtimali ile karşı karşıya kalır. Kuru mama kullanımı durumunda köpeğin su tüketimine de dikkat edilmesi gerekir. Mamanın içeriğindeki besin değerlerinin vücuda aktarılması ve sindirim sisteminin düzenli çalışabilmesi için köpeğin mutlaka su içmesi gerekir. Köpeğin yeterli su içmemesi durumunda sindirim sistemi olumsuz etkilenerek sindirim sistemi bozuklukları ile birlikte şeker hastalığı, kabızlık ve fazla kilo problemi gibi hastalıklar ile karşılaşmak olasıdır. Bu nedenle köpeğin özellikle kuru mama ile beslenmesi durumunda yeterli miktarda su içmesi önemlidir.

Ödül Maması Çeşitleri

Köpekler tıpkı insanlar gibi duyguları olan canlılardır. Bu sayede sevildiklerini, mutlu olduklarını ve ödüllendirildiklerini anlayabilirler. Sahip oldukları bu özellik ile onların mutlu olmalarını ve eğitilmelerini sağlamak mümkündür. Köpeklerin motivasyonlarını sağlamak ve eğitimlerine katkı sağlamak için ödül mamaları kullanılabilir. Ancak ödül maması kullanımının diğer mamalardan farklı şekilde kullanılmaları gerektiği unutulmamalıdır. Zamanı ve miktarının düzenli şekilde ayarlanmaması durumunda olumlu etki yaratılamayacağı gibi olumsuzluklar ile de karşılaşılabilir. Eğitim için kullanıldığında istenilen davranışları gösterdiği anda verilmesi çok önemli bir detaydır. Bu durumu anladığında aynı davranışı devamlı olarak yapmaya başlar. Ancak istenen davranışı sergilemeden önce kesinlikle mamanın varlığından haberdar olmaması gerekir. Eğer öncesinde mamanın varlığını bilirse sadece mama için çaba sarf eder. Bu durum asla bir alışkanlığa dönüşemez.

Ödül mamaları köpeğin her olumlu davranışında kullanılmamalıdır. Bu durumda köpek sürekli olarak ödül maması beklentisine girerek asıl yapmasının istendiği davranışı hiçbir şekilde kavrayamaz. Sürekli olarak bunu yemeye alışan köpek bir süre sonra asıl beslenmesi için gerekli olan mamaları beğenmemeye ve daha lezzetli olan ödül mamalarını istemeye başlar. Ancak bu durum hem sağlıklı beslenebilmesi açısından hem de maddi açıdan olumlu bir durum değildir. Ödül mamaları daha özel ürünler olduğu için kuru ve yaş mamalara göre biraz daha pahalı ürünlerdir. Dolayısıyla köpeğin genel beslenmesinde kullanılması için büyük bir bütçe ayrılması gerekir. Öte yandan ödül mamaları düzenli beslenme amaçlı olarak imal edilmediği için diğer mama çeşitlerinde olan besin öğelerini yeterli miktarda içermez. Bu da zamanla köpeğin hastalanmasına, zayıflamasına ve mutsuz olmasına neden olur. Köpeğin beslenmesinde kullanılan kuru ve yaş mama çeşitleri köpeğin yaşamını sağlıklı ve kaliteli geçirebilmesi için gerekli olan tüm besin kaynaklarını ihtiva eder. Belirli oranlarda yağ, karbonhidrat ve protein içeren bu mamalar aynı zamanda vitamin ve mineral ihtiyaçlarını da karşılar şekilde üretilir. Ancak ödül mamaları bu öğeleri içermediği için köpeklerin beslenmesinde değil sadece ödüllendirilmesinde kullanılmalıdır.

Köpek Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Köpeklerin beslenmesinde önemli yer tutan köpek mama çeşitlerine köpeklerin karnını doyuran bir ürün gözü ile bakılmaması gerekir. Bu ürünler köpeklerin yaşam kalitesini etkileyen, ömürlerinin uzun ya da kısa sürmesine etkisi olan yiyeceklerdir. Bu nedenle de seçim yaparken buna uygun ürünler tercih edilmesi oldukça önemlidir. Seçim yaparken ilk olarak köpeğin ihtiyaç duyduğu besin değerleri öğrenilmelidir. Bir uzman ile görüşerek ya da internet üzerinden bilgi sağlayarak köpeğin hangi besinlere ne oranda ihtiyaç duyduğu belirlenebilir. Sonrasında ise mamaların bu besin değerlerine uygunluğu kontrol edilmelidir. Bu noktada köpeklerin bitkisel ürünleri yemekten de hoşlandığı unutmamalıdır. Sadece etçil beslenme yerine aynı zamanda otçul da beslenmeleri gerekir. Mamayı seçerken bu nokta da göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer bir detay ise köpeğin herhangi bir yiyeceğe karşı alerjisi olup olmadığının bilinmesidir. Bu detay köpeği sahiplenirken ya da muayene sırasında öğrenilebileceği gibi beslenmesi sırasında dikkat edilerek de tespit edilebilir. Bazı besinleri belirli sürelerde aynı şekilde vererek vücudunun buna karşı tepki verip vermediği ölçülebilir. Bu şekilde zamanla tüm besinler denenerek köpeğin bir alerjisi olup olmadığı belirlenebilir.

Köpeğin beslenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da sürekli olarak aynı mamanın kullanılmamasıdır. Kuru mamalar özellikle köpeklerin beslenmesinde en sık kullanılan mama çeşitleridir. Ancak mamaları öncelikli kendi içlerindeki çeşitlilikten yararlanarak değiştirmek ve sonrasında farklı tarz mamalar denemek gereklidir. İlk olarak köpek aynı mamayı uzun süre yediğinde bir süre sonra bu mamadan sıkılarak yemek istemez. Bunun üzerine hala aynı şekilde devam edilmesi durumunda köpeği bu mamayı tamamen reddetmesine neden olur. Aralıklı zamanlarda mamaya ek olarak yaş ve ödül maması verilmesi ile köpeğin beslenmesi devamlı hale getirilmelidir. Yaş ya da ödül verilmesi tercih edilmiyor olsa bile kuru mamanın çeşidi değiştirilmeli ve köpeğin mamadan sıkılması engellenmelidir. Ayrıca her bir mama çeşidinin farklı bir yönü ile ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Bazı mamalar sindirim bazıları beyin bazıları ise kas gelişimi için etkili olan mama çeşitleridir.

Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Köpek mamaları kuru, yaş ve ödül mamaları olarak birbirinden ayrılır. Yaş ve ödül mamaları lezzet bakımından kuru mamalara oranlar daha ileri seviye ürünlerdir. Ancak besin değerleri açısından kuru mama düzenli beslenme için mutlaka kullanılması gereken köpek maması çeşitleridir. Yeterli miktarda içerdikleri karbonhidrat, protein ve yağların dışında aynı zamanda vitamin ve mineraller yardımı ile köpeğin beslenmesinde çok önemlidir.

Köpeğin Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mama seçerken öncelikle köpeğin ihtiyaç duyduğu besin öğeleri belirlenmelidir. Her köpeğin cinsi, yaşı gibi detaylara göre farklı ihtiyaçları bulunur. Bu ihtiyaçlara uygun olarak seçim yapılmalıdır. Bir diğer detay da köpeğin beslenmesi için gerekli besin değerlerinin kuru mamalarda çok daha uygun değerlerde bulunuyor olmasıdır. Köpeğin genel beslenmesi için kuru mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca sadece kuru mama ile süren tek düze beslenme uygulamak yerine belirli zamanlarda yaş ve ödül maması verilmesine dikkat edilmesi gerekir.

Köpek Maması Fiyatları Ne Kadardır?

Köpek maması çeşitleri oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Özellikle kuru mama çeşitleri fazla sayıdadır. Kırmızı et ya da beyaz et ihtivalı farklı karışımlar bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra ambalajlardaki ürün miktarı da değişebilen bir değer olduğu için çeşitlilik oldukça fazladır. Bu durum fiyatların da geniş bir yelpazede yer almasını sağlar. Bu da her bütçeye sahip kişinin bu çerçevede kendine uygun bir ürün alabilmesi anlamına gelir.

 

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Köpek Maması Fiyatları

9362 ürün listeleniyor
Pet Shop
Pet Shop
Köpek
Köpek
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kuru Köpek Mamaları
Kuru Köpek Mamaları
Konserve & Yaş Köpek Mamaları
Konserve & Yaş Köpek Mamaları
Çiğ Mama
Çiğ Mama
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın