Zippo Çakmak Modellerinin Özellikleri

Zippo çakmakları, tüm zamanların en ikonik Amerikan ürünleri arasında yer alır. Marka, 1930’lı yıllardan bu yana üretilen 600 milyondan fazla üretim yapmış olmasıyla ünlüdür. Çakmağın en büyük özelliği tüm hava koşullarında kullanılabilmesi ve rüzgâr geçirmez olmasıdır. Ancak bunun yanında onu farklı kılan birçok nitelik mevcuttur. Bunların en başında pratik kullanım sunan tek elle çalıştırabilme özelliği gelir. Yüzlerce farklı koleksiyonlarda binlerce ürünüyle bu çakmaklar stilinizi yansıtmanız adına iyi bir yardımcıdır. Doldurulabilir olması ve dayanıklı metal yapısıyla uzun süre yıpranmadan kullanılır. Markanın ömür boyu garanti sunması da bu yapıya güvenmesindendir. Patentli şekli ve tarih kodlu alt damgası ürünün orijinalliğinin rahat sorgulanmasını ve taklitlerinin yapılamamasını sağlar. Zippo çakmakların ikonik tasarımı evrenseldir. Tüm dünyada gösterişli olarak kabul edilir. Markanın en çok satan ürünlerinde iki temel kasa tipi mevcuttur. Zippo klasik çakmak kasası, beş namlulu menteşe, yuvarlatılmış üst köşeler, düz taban ve standart alt damgaya sahiptir. Slim kasa ise daha az hacimli bir çakmağı tercih edenler için 1956 yılında piyasaya sürülen Classic serisindeki hafif kasanın daha dar bir versiyonudur. Bunun yanı sıra tüm özellikleri ile klasik kasayla benzerlikler gösterir.

Slim Zippo Çakmak Çeşitleri

Zippo Slim çakmaklar, klasik kasaya göre daha hafiftir. İnce ve hafif tasarımı taşıma kolaylığı sağlar. Cebinizde ve çantanızda yer kaplamaz. Mat, pirinç, krom ve yüksek cila dahil olmak üzere çeşitli yüzey seçenekleri ile sunulur. Slim mat çakmaklar, pirinç kasaya elektrostatik olarak uygulanan bir toz kaplamayla oluşturulur. Siyah, bordo, yeşil ve gri olmak üzere toplam beş farklı rengi mevcuttur. Slim pirinç çakmaklar da mat modellerle benzer özelliktedir. Yüksek cila, fırçalanmış, Venedik yüksek cila ve eskitme olmak üzere dört farklı seçeneğiyle markanın en popüler çakmak modellerini sunar. Slim krom çakmaklar ise Satin Chrome, Sweep ve Chrome Arch olmak üzere çeşitli yüzeylerde satışa sunulur. Slim krom ve pirinç ürünler geleneksel tarzı sevenler için mükemmel seçenekler olabilir. Ancak hareketli ve canlı modelleri sevenler için slim ürün seçeneklerinde renkli modeller ön plana çıkar. Zippo Slim renkli metalik seri ışıldayan renkleri ile sıra dışı bir görünüm sunar. Seçeneklerde yüksek cilalı siyah, yeşil, mor ve ebruli renkleri görebilirsiniz. Slim çakmakların bacasının iki tarafında 8 adet olmak üzere, toplam 16 delikli standart kesici uç mevcuttur. Çakmağın eni 0.9 cm, boyu 2.87 cm, yüksekliği ise 6.04 cm’dir. Ağırlığı ise sadece 42 gramdır.

Klasik Görünüm Sunan Zippo Çakmak Seçenekleri

Slim çakmak modellerinin dışındaki seçeneklerin boyutları hemen hemen birbirine benzer. Modellerin eni ortalama 1.27 cm, boyu 3.6 cm, yüksekliği ise 5,17 cm’dir. Klasik stili sevenler için özel bir yeri olan ve dünyanın en çok satan modelleri arasına giren dört tür seçenek vardır. Bunlardan birisi Zippo siyah mat çakmaktır. Bu çakmaklar mat rengiyle her stile uyum sağlar. Diğer seçeneği ise Zippo Black Crackle modelleri oluşturur. Bu ürün tozlanmış gibi bir görünüm sunan kasasıyla çok sevilir. Mat kaplamalı bir menteşeye sahiptir. Klasik mat olan bu modellerin yanında alternatif bir görünüm sağlayan ve klasik stile katkıda bulunan diğer bir seri ise pirinç çakmaklardır. Zippo Çakmak Venedik yüksek lehçe pirinç, klasik ancak parlak görünümüyle sizlere lüks bir tasarım sunar. Standart modellerden 1,5 daha kalın şekilde üretilmiştir. Zippo Replica koleksiyonu da tercihini klasik stilden yana kullananların sık sık tercih ettiği beş farklı modeliyle ön plana çıkar. Bu modeller; 1932 Replica, 1933 Replica, 1935 Replica, Vintage ve 1941 Replica’dır. Krom ve fırçalanmış krom ile üretilen bu serinin gri ve siyah temel tonlarına sahip olan sekiz farklı renk seçeneği bulunur.

Eğlenceli Tasarımlarıyla Öne Çıkan Zippo Çakmaklar

Eğlenceli tasarımı sevenlere hitap eden standart boy Zippo’ların parlak renkli çakmakları slim seri ile benzer özelliklerdedir. Ancak ışıltılı metalik renklere sahip olan modelin Abanoz, Bukalemun, Uçurum ve Tayf olmak üzere üç farklı alternatifi mevcuttur. Her renkteki çakmak farklı dokulara sahiptir. Farklı dokuya rağmen hepsinin işlevini tam manasıyla yerine getirmesi ve aynı kalitede olması markanın farkını ortaya koyan özelliklerdendir. Zippo Ace da eğlenceli tasarımlarıyla ünlü koleksiyonların başında gelir. Bunlar üretim aşamasındayken, çeşitli spot renkler ve tam renkli fotografik görüntülerle zenginleştirilir. Renk paletlerinin krom kırılmalarla birleştirilmesiyle yanardöner ve metalik görünüm yaratıldığı bir üç boyutlu tasarım ortaya çıkar. Koleksiyonun bazı modellerinde lazer ve otomatik gravür kullanılarak oluşturulmuş mücevher görünümü mevcuttur. Özellikle serinin iskambil kağıtlarının formlarıyla kurgulanmış baskılı olan modelleri sıklıkla tercih edilir. Canlı baskılarla üretilmiş modeller denince çizgi roman görüntülerine benzeyen tasarımlarıyla Zippo hayvanlı çakmak seçenekleri de ön plana çıkar. Bunların üzerinde aslan, kaplan ve leopar gibi hayvan resimleri yer alır.

Zippo Çakmak Özel Koleksiyonları

Tüm dünyada popülaritesini sürdüren ve her daim gündemde olmayı başarmış Zippo, ünlü markalar ve önemli günler için çeşitli seriler sunar. İlgi toplayan serilerin en başında Jack Daniel’s koleksiyonu gelir. Bu çakmakların büyük çoğunluğu fırçalanmış krom, bir kısmı ise kaplamalıdır. Ünlü viski markasının özgün amblemi ürünün üzerine kabartma veya baskı yöntemiyle işlenir. Bu koleksiyonda yedi farklı model bulunur. Jack Daniel’s kadar popüler olan bir diğer koleksiyon da Harley Davidson’dur. Zippo Harley Davidson koleksiyonu 13 farklı çakmağıyla dikkatleri çeker. Bu çakmak modellerinde mat ve fırçalanmış krom seçenekler mevcuttur. Seçeneklerin bazılarında sadece markanın logo, bazılarında ise logoyla birlikte markayı yansıtan bir kartal detayı bulunur.

Zippo Army koleksiyonunda yer alan çakmak modellerinde ise orduyu temsil eden amblemler, renkler ve askeri figürler yer alır. Koleksiyonda pirinç, mat, krom ve buzlu seçenekler mevcuttur. Bu seçenekler sizlere 36 farklı renkle sunulur. Heroes koleksiyonu da Army ile benzer bir koleksiyondur. Başlangıçta ABD’nin ünlü kahramanlarını anmak için tasarlanmış olan bu koleksiyon farklı stillerde 7 değişik renk sunar. Tüm bu seçeneklerin dışında özel koleksiyonlarda nadir bulunan birçok dünya markasının adına tasarlanmış olan seçenek bulunur.

Zippo Çakmak Bakımı

Zippo çakmaklar son derece kaliteli bir kasaya sahip olduğu için ürün uzun yıllar kullanılır. İç aksamın kullanım ömrünün de yüksek olması için orijinal çakmak sıvısı, fitil ve çakmak taşı kullanmak faydalı olur. Yüksek cilalı krom çakmakların bakımı için dönem dönem krom cila ile temizlenmesi yarar sağlar. Fırçalı cilalı gövdeye sahip olan modellerin ise yumuşak bir süngerle silinmesi yeterlidir. Pirinç gövdeli seçeneklerin de üzerinde kararmayı önleyen hafif koruyucu bir kaplama bulunur. Kaplama, zamanla yıpranabilir. Ancak bu yıpranmayı yok etmek ve çakmağı ilk günkü haline dönüştürmek kolaydır. Bunun için yüksek cilalı pirinç çakmağı pirinç cilası ile temizleyebilirsiniz. Fırçalı yüzeye sahip seçenekleri ise yumuşak bir bezle deterjan kullanmadan silebilirsiniz.

Tüm modelleri orijinal çakmak sıvısıyla ihtiyaç duyduğunuz zaman kolaylıkla doldurabilirsiniz. Çakmak kullanılmadığı zamanlarda bile bu sıvı buharlaştığı için kapağı kapalı tutmaya özen göstermelisiniz. Çakmağınızı doldururken iç üniteyi kasadan çıkardıktan sonra keçe pedi kaldırmanız gerekir. Pedin altına keçenin rengi değişene kadar sıvıyı uygulamaya devam edin. Ardından keçeyi tekrar yerine entegre ederek çakmaktaki ve ellerinizdeki fazla sıvıyı silin ve iç üniteyi yerine yerleştirin.

Zippo Çakmak Fitil ve Çakmak Taşı Değişimi

Zippo çakmaklar bacasının ortasında yer alan fitil ile ateşlenir. Zamanla fitilin üzerindeki karbon birikmesinden dolayı fitili yukarı doğru keserek çakmağınızın performansını artırabilirsiniz. Her fitilin uzunluğu yaklaşık 10 cm’dir. Artık yanmamaya başladığında fitili hemen değiştirebilirsiniz. Fitil değişimi için yakıt odasındaki tüm bileşenleri çıkarmanız işinizi kolaylaştırabilir. Ardından yeni fitili baca deliğinden geçirebilirsiniz. Fitilin üst kısmını yeniden montaj sırasında yerinde tutmak için bacanın üzerinde bükebilirsiniz. Ardından iç üniteyi tekrar kasaya yerleştirerek çakmağınızı çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Markanın kendi çakmaklarına özel olarak ürettiği çakmak taşı, uzun ömürlü kullanım sunar. Yoğun kullanımlarda bile yenilenmiş bir çakmak taşı iki ve üç haftaya kadar dayanabilir. Değişim zamanı geldiğinde iç üniteyi kasadan çıkarmanız gerekir. Keçe fitil pedinin üzerinde olan vida, çakmak yayına bağlıdır. Vidayı çevirdikten sonra sonra açılan deliğe yeni çakmak taşını bırakmanız ve vidayı tekrar uygulamanız yeterli olur. Aydından iç üniteyi kasaya tekrar yerleştirdiğinizde çakmağı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Zippo Çakmak Kullanmanın Avantajları

Zippoların en büyük özelliği rüzgâr geçirmezlik olduğu için deniz yolculuklarında, dağda ve piknikte rahat kullanım sağlar. Sıra dışı tasarımı ve geniş renk seçenekleri sayesinde tarzınızı tamamlar. Ancak ürün modellerinin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Ürünün ateşlenmesini sağlayan geniş tekerleği, kalın eldivenlerle bile rahatça ateş yakmanıza yardımcı olur. Alt tabanı düz olduğu için yanarken onu elinizde tutmanıza gerek kalmaz. Marka 100 yılı aşkın tecrübesi ile size uzun ömürlü ve dayanıklı bir deneyim sunar. Çakmakların her biri güvenilirdir. İstediğiniz her an ateş yakmanızı sağlar. Üst segment bir ürün olmasına rağmen uzun ömürlülüğü sayesinde avantajlıdır. Ayrıca çakmakla birlikte kullanmanız gereken yakıtın fiyatları hesaplıdır. Tüm bu faydalarının yanı sıra ürünün alt tabanında logo ve tarih kodları yer alır. Bu tarih kodları çakmağınızın kaç yaşında olduğunu anlamanızı sağlar. Alt tabandaki logo düz ve köşeli harflerden oluşmuşsa çakmak 1933 ile 1954 yılları arasında, yuvarlak kenarlara sahipse 1955 ile 1979 arasında, kalın yazı karakterlerine ve alev işaretine sahipse 1980 ve sonrasına aittir. Tarih kodu ise A ve L arasındaki harflerden ve iki basamaklı sayılardan oluşur. A ile L arasındaki harfler yılın 12 ayını temsil eder. Yani çakmağınızın altında A harfi varsa ocak ayında, B harfi varsa şubat ayında üretilmiştir. Harflerin hemen yanındaki sayılar ise yılı ifade eder. Sayılar 01’den başlar. 01 ise 2001’e denk gelir. Daha önceki yıllara ait çakmaklarda noktalı farklı karakterlerdeki tanımlama kodları uygulanmıştır. Tüm bu avantajlarının yanı sıra Zippo, kapağı açılıp kapanırken markaya özgü bir ‘click’ sesi çıkarır. Bu ses orijinal ürünü sahtelerinden ayırmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, orijinali sahtesinden ayırabilmeniz için birçok yöntem mevcuttur. Orijinal çakmağın kapağı tam olarak kapanır ve iç ünite hava almaz. Ancak sahte ürünlerin hemen hemen hepsinin kapağı kapatıldığında arada bir boşluk oluştuğunu görürsünüz. Ayrıca orijinal ürünlerin renkleri ve alt tabanındaki yazı stili karakteristiktir.

Sizler de bu avantajlardan faydalanmak isterseniz aradığınız Zippo çakmak ve aksesuarlarının hepsini en hesaplı fiyat seçenekleri ile Hepsiburada.com’da bulabilirsiniz. Bulduğunuz ürünü hemen sepetinize ekleyerek satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Zippo Çakmak Modelleri

1425 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Satıcı
Toplam 24 / 1425 ürün
DSACategoryId/2147483632/25000094/18137/zippo