Erken çocukluk dönemi; öğrenme potansiyeli nedeniyle duygusal, entelektüel, fiziksel ve sosyal gelişim açısından insan hayatının en önemli dönemi olarak kabul edilir. Abaküs matematiği; beyin işlevlerinin en yüksek potansiyele sahip olduğu bu dönemde matematik işlemlerini ilgi çekici hale getirmenin en iyi ve en başarılı yollarından biridir. Oldukça basit temellere dayanan abaküs matematiği sayesinde çocuğunuzun en zorlu işlemlerin bile üstesinden gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Abaküs ve sayı boncuğu modelleri ile matematiği eğlenceli bir aktivite haline getirebilir, çocuğunuzun eğitim hayatında sağlam bir temel oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Abaküs Nedir?

İlk olarak M.Ö 500 civarında Çin’de icat edildiği düşünülen abaküs, özel hesaplama ilkelerine dayanan bir aritmetik yöntemi olan abaküs matematiğinin temelini oluşturur. Abaküs, matematik öğrenmenin en hızlı ve etkili yollarından biri olarak kabul edilir. Belirli ölçekteki sayılar için abaküs matematiği hesap makinesinden daha hızlı sonuçlar almayı sağlayabilir. Genç yaştaki öğrencilerin matematik becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda ilk öğretim ve lise matematik dilini öğrenmek için sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olur. Abaküs kullanmayı öğrenmek, genel matematik anlayışını arttırmanın yanı sıra hesaplama becerilerini de geliştirir. Stres ve baskı için dayanıklılığı arttırır. Mantıksal akıl yürütmeyi öğretir. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme için sağlam bir öğrenme temeli sağlar. Matematiği anlamlı, kullanışlı ve eğlenceli hale getirir.

Abaküs Nasıl Kullanılır?

Geleneksel bir abaküs, çeşitli sayıdaki çubuklardan ve bölümlere ayrılmış dikdörtgen bir ahşap çerçeveden oluşur. Bir dizi tel veya çubuğa dizilmiş renkli boncuklarla işlem yapılır. Japon ya da Çin sistemine göre tasarlanmış olan abaküs modellerinde boncuklar genellikle tek renklidir. Üst sıradaki boncuklara ‘’ cennet’’, alt sıradaki boncuklara ise ‘’ dünya’’ adı verilir. Ondalık sayılardan milyonlara kadar farklı boncuk sıraları bulunur. Boncukların sayısı abaküs modellerine göre değişiklik gösterebilir. Üst bölümdeki boncukların her biri 5 değerine sahipken, alt güverte boncuklarının her biri 1 değerine sahiptir. Teller ise on kuvvetini temsil eder. Abaküsün sağından başlayarak ilk tel 10'un altındaki değerleri, ikinci tel 10'dan 99'a kadar olan değerleri ve üçüncü tel 100'den 999'a kadar olan değerleri temsil eder. Bu desen kalan teller boyunca devam eder. Örneğin, 13 telli geleneksel bir abaküs ile çok büyük sayılar temsil edilebilir.

Abaküs Ne İşe Yarar?

Erken çocukluk gelişiminde doğru öğrenme araçlarını kullanmak çok önemlidir. Öğrenciler abaküs kullanarak sayıları hesaplamak için parmaklarını kullandığından, meydana gelen hareketler beyin aktivitelerini destekler. Sağ eldeki aktivite beynin sol lobunu, sol el ise beynin sağ lobunu koordine etmeye yardımcı olur. Abaküs kullanmanın klinik olarak ispatlanmış önemli faydalarından bazıları şöyle sıralanabilir:

Motor Faaliyetleri Destekler: Birçok abaküs modeli, hareket ettirilecek boncuklardan oluştuğundan, ellerin ve parmakların koordineli bir şekilde kullanılmasını sağlar. İşlemler beynin verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Hesaplama Becerilerini Geliştirir: Çoğu çocuk için hesaplama zor bir görev gibi görünebilir. Ancak abaküs öğrenen çocuklar, birçok hesaplamayı çok hızlı bir şekilde yapabilir. Abaküs, hesaplama becerilerinin geliştirilmesine ve hızlı hesap yapabilmeye yardımcı olur.

Görsel Zekayı ve Soyut Düşünceyi Destekler: Zihinsel matematik becerileri abaküs kullanımıyla geliştirilebilir. Abaküsün matematiğinin hesaplama yapmak için hayal gücünü kullanmaya teşvik etmesi, çocukların görselleştirme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. 

Konsantrasyonu Artırır: Abaküsün bilinen en önemli faydalarından biri çocuklarda konsantrasyonu artırmaya yardımcı olmasıdır.

Problem Çözme Yeteneğini Geliştirir: Abaküs üzerinde hesaplama veya çarpma gibi basit görevler, çocukların problem çözme yeteneğini geliştirir.

Hafıza Fonksiyonlarını Destekler: Sayılabilen ve hatırlanması kolay boncuklarla çalışmak, çocuklarda hafıza gücünün geliştirilmesine yardımcı olur. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Abaküsler

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 160 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15470/15481