Kedi Kumları

Kediler estetik görünümleri, cana yakınlıkları ve kendine has karakterleri ile tüm dünya gibi ülkemizde de en çok beslenen evcil hayvanlar arasında yer alıyorlar. Bu güzel canlılar aynı zamanda temizlikleri ve tiziklikleri ile de haklı bİr üne sahipler. Kedi bakımı konusunda en önemli unsurlardan biri de kedi kumu. Temizliklerine çok düşkün olan kedi dostlarımız bu düşükünlüklerini tuvalet alışkanlıklarında da sürdürüyorlar. Günümüzde bizlerle birlikte apartmanlarda, evlerde yaşayan kediler dışarı çıkamadıkları için tuvalet ihtiyaçlarını evde gideriyorlar ve kedi kumu kedilerin bu ihtiyaçlarını hem en rahat hem de en hijyenik şekilde karşılamasına yardımcı oluyor. Çeşitli materyaller kullanılarak üretilen kedi kumu çeşitleri kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını giderirken evin kirlenmesini önleme ve yoğun koku oluşmasına engel olma gibi işlevleriyle de kedi bakımının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

İçgüdüsel olarak idrarını ve dışkısını kapatma eğiliminde olan titiz kedilerin kumdan başka malzemelere tuvaletlerin yapmak zorunda bırakılması bu canlıların hem sağlıklarını hem de psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Tüm bu sebeplerle kedi evlat edinen tüm ailelerin kedi dostlarının sağlıklı ve mutlu olması için kedi kumu ihtiyacını muhakkak karşılaması gerekiyor.

Kedi Kumu Nedir?

Kedi kumu dünyanın dört bir yanındaki kedi sahipleri ve sevgili kedi dostları için hayatı kolaylaştıran bir malzemedir. İnsanların hızla kırsaldan şehirlere göç etmesiyle birlikte hayatlarını kedilerle paylaşan insanlar için kedi dostlarının tuvalet ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilecekleri sorunu belirmiştir. Kedi kumu ilk kez 1940’larda kedinin hem idrarını ve dışkısını kapatma ihtiyacını karşılaması hem de idrarı emmesi hedeflenerek üretilmiştir. Yıllar içerisinde kedi kumu le ilgili birçok çalışma yapılmış ve böylece bugün gördüğümüz farklı materyaller kullanılarak üretilmiş ve farklı özelliklere sahip olan çeşitli kedi kumları geliştirilmiştir.

Her kedinin kişiliği, alışkanlıkları ve ihtiyaçları bizler gibi birbirinden farklıdır, buna yaşam alanlarının koşullarındaki farklılıklar da eklenince piyasada bulunan farklı kedi kumlarının önemi daha iyi anlaşılabilir zira bu farklı özellikleri olan kumlar sayesinde hem kedilerin alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına hem de yaşam alanlarının yanii yaşadıkları evin koşullarına uygun kumu bulmak gayet kolay bir hale gelmiştir.

Kedi Kumu Çeşitleri

Kedi kumları daha önce de belirttiğimiz gibi farklı materyaller kullanılarak üretiliyor. Üretildikleri materyalin özellikleri elbette kumun özelliklerini de etkiliyor ve kimi kumlar doğal malzemelerden üretilirken kiminde ise yapay malzemeler kullanılabiliyor. Kedi sahiplerinin kedi kumu seçerken kedilerinin konforu, güvenliği ve sağlığı kadar kumun kolay temizlenmesine de önem verdikleri biliniyor, dolayısıyla günümüzün modern kedi kumları üretilirken hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın bu üç kriter muhakkak göz önünde bulunduruluyor.

Topaklanan kedi kumu: Topaklanan kedi kumu en çok tercih edilen kumlardan biri ancak sanılanın aksine tek bir çeşit topaklanan kedi kumu yok. Bu kumlar doğal madenlerden üretiliyor ve topaklanan kedi kumu üretiminde diatomit, sepiloit ile bentonit kullanılıyor. Topaklanan kedi kumları üretimlerinde kullanılan maddeye bağlı olarak daha kalın ya da ince olabiliyor. Her üç madenden üretilen kedi kumlarının ortak noktası ise adından da anlaşılabileceği gibi topaklanmaları. Yani kum kedi dışkısı ile idrarını sararak topaklaştırıyor ve bu da hem kokuyu hapsetmesini sağlarken temizleme konusunda da önemli bir avantaj sunuyor.

Bentonit kedi kumu bentonit madeninin killerinden üretilen doğal bir kedi kumu ve bu killerin en önemli özelliği yüksek oranda nem emiliminin yanı sıra koku emilimi konusunda da yüksek performansa sahip olmaları. Bentonit killeri sıvıyı emerken hayvansal atık ürünleri yani kedilerinin dışkı ve idrarını kedi kumu kutusundan kolayca temizlemeye olanak tanıyan güçlü topaklar oluşturuyorlar. Tüm bu doğal özellikleri bentonit killerini kedi kumu üretimi için kusursuz bir hammadde haline getiriyor. Bentonit kedi kumunun diğer bir avantajı da idrar ve dışkı etrafında oluşturduğu topaklar ile kumun sık temizlenmesini kolaylaştırmanın yanı sıra kumun üzerine az miktarda yeni kum eklemenin yetmesi, bu da bentonit kedi kumunun ekonomik olmasını sağlıyor.

Sepiloit ise topaklanan kedi kumu üretiminde kullanılan diğer bir ham madde. Bentonit kadar sık kullanılmasa da bu doğal mineral kullanılarak üretilen kedi kumu çeşitleri de kedi dostlarımızın tuvalet ihtiyaçlarını sağlıklı ve konforlu bir şekilde gidermesine yardımcı oluyor. %100 sepiloit mineralleri kullanılarak üretilen bu kum da yüksek sıvı emme ve koku hapsetme özelliğinin yanı sıra bakteri oluşumunu önleme özelliği sebebiyle de tercih ediliyor. Toksik olmaması da sepiloit minerallerinden üretilen topaklaşan kedi kumunun kediler için olduğu kadar ailenin diğer bireyleri için de güvenli olmasını sağlıyor.

Topaklanan kedi kumlarının üretildiği son hammadde ise diatomit. Yine doğal bir maden olan diatomitin killerinden üretilen bu kumlar da ağırlığının 1,5 katı sıvıyı emebilme özelliğine sahip. Diğer iki topaklanan kuma kıyasla daha iri taneli olan bu kum da emiciliğinin yanı sıra koku hapsetme konusunda da etkili bir üründür.

Kristal kedi kumu:  Nemi ve kokuları hapsetmeye yardımcı olan ve emici bir madde olan silika jjelinden üretilen kristal kedi kumu silika kedi kumu ismi ile de biliniyor. Bu kedi kumunun görüntüsü diğerlerinden farklı olarak şeffaftır ve idrar ile dışkı etrafında topak oluşturmaz. Silika kedi kumunu düzenli temizlemek son derece önemlidir, dışkıların kürek yardımıyla düzenli ve sık aralıklarla atılması kumun kullanım ömrünü uzatmaya yardım eder.

Pelet Kedi Kumu: Son yıllarda yukarıda saydığımız madenlerden üretilen kedi kumlarına alternatif olarak üretilen yine doğal malzemeler içeren pelet kedi kumları da gittikçe yaygın şekilde kullanılmaya başlamış durumdalar. Pelet kedi kumu çeşitleri çam ya da mısır gibi bitkilerden üretiliyor ve son derece hafif olmaları bu kumların en önemli avantajı olarak görülüyor. Bu bitkiler sıkıştırılarak üretilen pelet kedi kumlarından kum kabına az miktarda koymak yetiyor, zira kedi peletin üzerine idrarını yaptıkça peletler açılarak hacim kazanıyor ve tüm kum kabını dolduruyor. Bu kumlardan dışkıları almak yerine kumu kirlendiğinde tamamen değiştirmek gerekiyor. Hafif olduğu, kum kabına yapışmadığı ve doğal içeriği sebebiyle birçok kedi ebeveyni tercihini pelet kedi kumundann yana kullanıyor. Çam peletinden üretilen kedi kumlarının hafif bir çam kokusuna sahip olması da yine bu kumların artılarından biri olarak görülüyor.

Kokulu Kedi Kumu Çeşitleri

Kedilerin tuvaletlerini yapmak için kullandıkları yani idrar ve dışkılarını yaptıkları kedi kumlarında koku oluşması normaldir. Kedi kumlarının üretildiği maddeler nemi ve kokuyu hapsedecek özelliklere sahip  olsalar da elbette bu hiç bir şekilde koku oluşmayacağı anlamına gelmez. Markalar az miktarda da olsa oluşan kokuya karşı hassas olan kedi ebeveynlerini düşünerek kokulu kedi kumu çeşitleri üretiyorlar. Bu kokulu kedi kumları hoş kokuya sahip olmakla beraber kedilerin de rahatsız olmaması göz önünde bulundurularak üretiliyor. Sabun kokulu, pudra kokulu, bebek pudrası kokulu, lavanta kokulu gibi seçenekleri olan kokulu kedi kumları kedi dostlarının hassas burnunu rahatsız etmeden kum kokusu sorunu yaşamak istemeyenler için ideal birer çözüm sunuyor.

Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Evlerde yaşayan kedilerin vazgeçilmez ihtiyacı olan kedi kumunu seçerken bir kaç kriteri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu kriterlerden en önemlisi tabi ki kedinin o kumu kullanmayı isteyip istemeyeceği. Bu sebeple bir kedi evlat edinildiğinde kediye uygun kumu bulana dek birkaç kum çeşidini denemek gerekebiliyor. Kedilerin temizliklerine düşkün olmaları kadar kişisel alışkanlıkları ve zevkleri de olması her kedinin farklı kedi kumunu tercih etmesine neden oluyor. Pet markaları da kedilerin bu özelliklerini de göz önünde bulundurarak her kedinin ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına uygun olacak şekilde farklı kedi kumları üretiyor. Böylece her yaştan, ırktan kedinin keyifle kullanacağı kumları bulmak da kolaylaşıyor.

Kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gereken ikinci unsur ise kumun kullanıldığı ortam. Evinizin, döşemelerinizin, mobilyalarınızın durumuna bağlı olarak kedi kumu seçmeniz kumdan en yüksek verimi almanıza yardımcı olacak bir unsur.

Ayrıca kedi kumu seçerken kedinin özel kokullarını da düşünmek gerekiyor, örneğin çok tüylü kediler için ince topaklaşan kumlar uygun olmayabiliyor zira bu kumlar kedinin pati altındaki uzun tüylere yapışabiliyor. Dolayısıyla hem kendiniz hem de kedi dostunuz için ideal kumu tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak seçmeniz kesinlikle en sağlıklısı. Kedi kumunu tüylü dostunuzun alışkanlıklarının yanı sıra fiziksel özelliklerini de hesaba katarak seçtiğiniz takdirde bu hem onun konforlu bir yaşam sürmesi hem de sizin çok daha konforlu bir yaşam sürmeniz açısından çok daha isabetli bir tercih olacaktır.

Kedi Kumu Avantajları

Kedi sahiplenen ailelerin ilk ve en önemli önceliklerinden biri elbette aileye yeni katılan dört ayaklı üyenin tuvalet alışkanlığı kazanması oluyor. Kedi kumu kedilere tuvalet alışkanlığı kazandırma konusunda inanılmaz kolaylık sunan bir ürün. Kedi kumunu kedi kum kabına döküp tuvaleti gelen kediyi bu kuma bırakmak yavrunun oranın tuvalet olduğunu anlamasını sağlıyor. İçgüdüsel olarak tuvaletini yapmadan önce kazımaya ve yaptıktan sonra da örtmeye programlanmış olan kediler kedi kumuna bir kez tuvaletlerini yaptıktan sonra tuvaletleri geldiğinde kumdaki kokunun da etkisiyle yine kum kabına gidiyor. Yani kedi kumu kullanmanın en önemli avantajı kedi dostlarınıza tuvalet eğitimi vermeyi çok kolay hale getirmesi.

Kedi kumlarının diğer bir avantajı ise temizleme kolaylığı. İster silica yani kristal, ister bentonit, diatomit gibi malzemelerden üretilmiş topaklaşan kumlar ya da pelet kumlar olsun tüm kedi kumları kedi ebeveynlerinin pratik şekilde temizlik yapabilmesi de düşünülerek üretiliyor. Düzenli değiştirildiğinde bu kumları temizlemenin çok daha kolay olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kum kabından dışkıları ve topaklanmış idrarları düzenli olarak alıp atarak kumun ömrünü uzatabilir ve daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Kedi bakımının vazgeçilmezi kedi kumlarının yine çok önemli bir avantajı ise kokuyu minimize etmeleri. Özellikle uzun saatler ev dışında çalışan kişiler için bu unsur çok daha ön plana çıkıyor, zira sahibi evde yokken kumu kullanan kedinin koku oluşturmasını engellemiş oluyor. Bunun için normal kedi kumlarının yanı sıra yukarıda anlattığımız parfümlü kedi kumlarını da tercih edebilirsiniz, böylece eve geldiğinizde kum kokusu ile karşılaşma riskini de minimize etmiş olursunuz.

Kediler Kaç Aylıkken Kedi Kumu Kullanmaya Başlar?

Kedi kumu konusunda merak edilen sorulardan biri de kedilerin bu kumları ne zaman kullanmaya başlayabilecekleridir. Kediler doğduklarında tuvaletlerini anneleri yaptırır, bu durum yaklaşık 1-1,5 aylık olmalarına dek sürer ve bu süreden sonra yavrular yavaş yavaş tuvaletlerini kendileri yapmaya başlarlar. İster annesi olan yavru kediniz olsun ister annesiz eğer bir yavru tuvaletini kendisi yapmaya başlamışsa kedi kumu kullanabilir. Kedi kumlarının killer, mineraller  gibi doğal malzemeler kullanılarak üretilmiş olması sayesinde yavruların kumları güvenle kullanabileceğinden hiçbir endişe duymaya gerek yoktur. Ayrıca yavruların erken dönemde kedi kumu kullanmaya başlaması tuvalet eğitimi açısından da pozitif bir durumdur. Erken dönemde kedi kumu kullanmaya başlayan ve bunu bir alışkanlık haline getiren kediler için tuvalet asla bir sorun olmaz ve tüm yaşamları boyunca kedi kumuna tuvaletlerini yaparlar. Bu hem kediler hem de kedi sahipleri için yaşamı kolaylaştıran önemli bir artıdır.

Kedi Kumu Fiyatları

Tüm ürünlerde olduğu gibi kedi kumunda da fiyat bazı kriterlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kedi kumu fiyatları öncelikle kumun üretildiği hammaddeye bağlı olarak belirlenir. Yani peler, topaklanan ve silika kedi kumlarının fiyatları farklıdır. Kedi kumu fiyatlarını etkileyen diğer bir unsur da markadır, her markanın ürettiği kumların fiyatları markanın fiyat politikasına göre değişebilir.

Kumların ekstra özellikleri de fiyatları etkiler, örneğin parfümlü kumların fiyatları parfümsüz olanlara kıyasla yüksek olabilir.

Çok sayıda markanın birçok farklı malzeme kullanarak farklı özelliklere sahip kedi kumu çeşitleri üretmesi sayesinde her kedi ebeveyninin hem kedi dostunun ihtiyaçlarına he de kendi bütçesine uygun fiyatlı kedi kumunu bulması gayet kolaydır.

Kedi Kumu Nereden Alınır?

Farklı markaların farklı ham maddeler kullanarak ürettiği tüm kedi kumu çeşitleri bir arada Hepsiburada’da satışa sunuluyor. Diatomit, bentonit gibi topaklanan ya da silika, çam peleti gibi maddelerden üretilmiş farklı kedi kumu çeşitlerini inceleyerek kedinize, evinizin koşullarına ve bütçenize en uygun kedi kumunu hemen bulup kolayca satın alabilirsiniz. Kampanyalı ürünler sayesinde kedi dostunuzun tuvaletini keyifle yapacağı ürünleri makul fiyatlarla satın alıp onu mutlu edebilirsiniz. Ayrıca onlarca markanın üretimi olan değişik özelliklere sahip kedi kumlarını bir arada bulabileceğiniz Hepsiburada’da tüm kumları inceleyip fiyat ve özellik karşılaştırması da yaparak en doğru tercihi çok daha kolay yapma şansına da sahipsiniz.

Soru 1: Birden fazla kedi aynı kedi kumunu kullanabilir mi?

Günümüzde birçok kişi hayatını birden fazla kedi ile paylaşıyor ve genellikle tüm kediler için tek bir kum kabı kullanılıyor. Oysaki kediler son derece titiz canlılardır ve birden fazla kedinin aynı kum kabını kullanması bu canlıların strese girmesine hatta tuvaletlerini kum kabı dışına yapmasına neden olabilir. Bu sebeple her kedi için ayrı kum kabı yani kum kullanmak en ideal olandır.

Soru 2: Kedim aldığım kumu kullanmıyor, ne yapabilirim? 

Kedi sahiplerinin yaşadığı sorunlardan biri kedi dostlarının aldıkları kumu kullanmayı reddetmesidir. Ancak bu aslında bir sorun değildir, bir kedi her kumu beğenmeyebilir, satışa sunulan farklı özellikteki kedi kumlarını deneyerek dört ayaklı dostunuzun beğeneceği kumu kolaylıkla bulabilirsiniz. Deneyeceğiniz kumlardan biri mutlaka kedi dostunuzun hoşuna gidecektir. Tüm kediler tuvaletlerini kuma yaparlar.

Soru 3: Kedi kumunun bir zararı var mıdır? 

1940’larda ilk üretildiğinden beri kedi kumu kedilerin ve hayatını kedilerle paylaşan insanların sağlığına zarar vermeyecek maddeler kullanılarak üretilmiştir. Günümüzde kedi kumunda en çok kullanılan maddeler olan bentonit, diatomit ve silika yani kristal kedi kumlarının kedi dostlarınıza da insanlara da zararı yoktur.Ayrıca çam ya da mısır gibi bitkilerden üretilen pelet kedi kumu çeşitleri de yine hem kedilere ve insanlara hem de doğaya zararsızdır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak kedi kumunun sağlığa hiçbir zararı olmadığı konusunda şüphe duymadan kedi dostunuz için bu kumları güvenle kullanabilirsiniz.

 

 

  • Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

  • Kedi kumunun kullanımı bir hayli kolay ve pratiktir. Kedi kumu kullanımı konusundaki incelikleri öğrendikten sonra tüm işlemleri hızlıca gerçekleştirebilir ve büyük bir pratiklik kazanabilirsiniz. Kedi kumu uygun bir kedi kabı içerisine yerleştirilir ve kürekle temizlenir. Kediler, bir hayli titiz canlılar olduğundan kumlarının düzenli olarak temizlenmesi ve gerektiğinde yenilenmesi gerekir.
  • Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilir?

  • Eğer kedinizin kumunu her gün düzenli bir şekilde temizliyorsanız kutuda bulunan tüm kumu haftada bir ya da 2 haftada bir tamamen değiştirmeniz yeterli olacaktır. Kumu tamamen değiştirmek hem kedinizin sağlığını koruyacak hem de koku oluşmasını önleyecektir. Kedinizin kumunu yenilerken kum kabını da sabunlu su yardımıyla yıkayarak tüylü dostunuz için çok daha hijyenik bir tuvalet ortamı hazırlayabilirsiniz.
  • Kedi Kabına Ne Kadar Kum Konulur?

  • Kedi kabına ne kadar kum konulur sorusunun cevabı aslında kedinizin boyutunda ve alışkanlıklarında yatar. Kediniz normal boyutlardaysa, yani Maine Coon gibi iri bir ırktan değilse kum kabının tabanından 5 cm yükseğe kadar kum doldurmanız yeterli olacaktır. Kedi kabına ne kadar kum konulur hususunda diğer bir parametre ise kullandığınız kedi kumunun cinsidir. İnce kumlar için 5 cm'lik bir yükseklik yeterli olurken kalın taneli kumlar için bu oran 8 cm'e kadar çıkmalıdır. Eğer kediniz iri bir kedi ırkındansa kedinizi gözlemleyerek onun için en uygun doluluk oranını öğrenebilirsiniz.
  • Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

  • Günümüzde kedi ebeveynlerinin birçoğu ince taneli ve topaklanan kum cinsini tercih eder. Topaklanan cinsteki kumlar, idrarların temas ettiği kumların topaklanmasını ve daha kolay temizlenmesini sağlar. Eğer kediniz doğduğundan beri ev ortamında yaşıyorsa ince taneli topaklanan kum cinsi onun için ideal olacaktır. Ancak, kedinizi dışarıdan sahiplendiyseniz kum tercihinizi kedinizin alışkanlıkları doğrultusunda değiştirmeniz gerekebilir. Bazı kediler tuvalet ihtiyaçlarını ince kumdan ziyade kalın taneli kumlarda daha rahat giderirler.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kedi Kumu Fiyatları

5206 ürün listeleniyor
Pet Shop
Pet Shop
Kedi
Kedi
Kedi Kumları
Kedi Kumları
Slika Kristal Kedi Kumu
Slika Kristal Kedi Kumu
Doğal Kedi Kumu
Doğal Kedi Kumu
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 5206 ürün
DSACategoryId/2147483616/560074/561355