Köpeğinizin deri ve tüy sağlığını korumak için belirli aralıklarla yıkamanız ve bakımını yapmanız gerekir. Deri ve tüylerinin üzerinde biriken toz, çamur, toksin ve yağlanma köpeğin sağlığını olumsuz etkileyeceği gibi kötü bir koku yaymasına da neden olur. Bunların önüne geçmek için köpeğinize uygun şampuan ve tarama fırçası edinerek ev ortamında köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Köpek hijyenini sağlamak için kullanılan köpek şampuanları, kuru ve sıvı olmak üzere iki farklı formda üretilir. Sıvı ve kuru köpek şampuanları ayrıca kendi içinde de farklı çeşitlere ayrılır. Köpeğin tüy yapısına ve çeşitli sağlık sorunlarına yönelik şampuan çeşitlerini Köpek Hijyen Bakım Ürünleri kategorisi altında bulabilirsiniz. Şampuanların yanı sıra, tarama eldiveni, yıkama fırçası ve kurulama havlusu gibi ürünler yıkama işlemini kolaylıkla tamamlamanıza yardımcı olur.

Köpekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Köpeklerin yıkanma sıklığı, yaşına, cinsine ve tüylerinin durumuna göre değişkenlik gösterir. Köpeklerin yaşı yavru, yetişkin ve yaşlı olmak üzere 3 ayrı döneme göre değerlendirilir. Yeni doğan, ilk aşılaması tamamlanmamış yavru köpekler yıkanmamalıdır. Yavru köpekleri yıkamadan önce veteriner hekime danışılması gerekir. Aynı şekilde yaşlı köpekler ve sağlık problemi olan köpekler, mutlaka veteriner hekim tavsiyesi ışığında yıkanmalıdır. Yetişkin köpeklerin birçoğu için ayda bir kez yapılan yıkama uygun olmakla birlikte cinsi, deri ve tüy yapısı yıkama sıklığını değiştirebilir. Sık yağlanan deri yapısına veya suya dayanıklı tüy yapısına sahip cinsler daha sık aralıklarla yıkanabilir.

Köpeğinizin yaşam koşulları, aktivite alışkanlıkları da yıkama aralıklarını belirleyen etmenler arasında yer alır. Ev ortamında yaşayan, şehirde gezen, gezme sonrası pati temizliği düzenli yapılan ve sık taranan köpekler, ayda bir yıkanabilirken; bahçede yaşayan, denize giren, çamurlu ve toprak arazide yürüyüşlerini yapan köpeklerin daha sık yıkanması gerekebilir.

Köpek Şampuanı Çeşitleri Nelerdir?

Köpeğinizin deri ve tüy sağlığı için uygun şampuan türünü seçmeniz gerekir. Sıvı köpek şampuanları su ile birlikte kullanılan klasik şampuan formunda üretilirken, kuru şampuanlar toz şeklinde olup suya ihtiyaç duymadan köpeğin temizlenmesini sağlar. Kuru köpek şampuanları genellikle, yavrular ve yıkanmaya direnç gösteren hayvanlar için kullanılır. Seyahatlerde ya da tam bir banyonun mümkün olmadığı durumlarda tüy ve deri temizliğinin yapılmasına yardımcı olur.

Köpek şampuanları amaçlarına göre çeşitlere ayrılır. Hipoalerjenik köpek şampuanları, alerjik ve hassas cilde sahip köpekler için üretilir. Cilt sorunlarının önlenmesine yardımcı olur, tahriş ve kaşıntı gibi durumlarda güvenli kullanım sunar.

Pire ve kene şampuanları, köpeğinizin üzerindeki pireleri öldürme görevini görür. Ancak bu tür şampuanlar hayvanın tekrar pirelenmesini engellemez.

Aloe vera özlü köpek şampuanları, köpekleri temizlerken derinin nemlendirilmesini ve rahatlamasını sağlar. Doğal özler, tüylerin parlak ve güçlü görünmesine yardımcı olur.

Siyah ve beyaz kürklü köpekler için özel olarak üretilen şampuanlar, tüylerin daha parlak ve renklerinin canlı görünmesini sağlar.

İlaç içerikli köpek şampuanları, deri ve tüy sağlığı bozulmuş, hassas bakıma ihtiyacı olan köpekler için veteriner hekim tavsiyesi ile kullanılan şampuan türleridir. İlaçlı şampuanlar, temizleyici, kaşıntı giderici, koku giderici, antiseptik etkiler sunan özel olarak formüle edilmiş ürünlerdir.

Köpekler Nasıl Yıkanır?

Küçük ırklar, leğen ya da lavaboda yıkanabilirken daha büyük ırk köpekler, küvet ya da duş içinde yıkanır. Köpeği yıkama alanına alın ve sakinleşmesini sağlayın. Kulak ve gözleri hariç tüm vücudunu ılık su ile ıslattıktan yeterli miktarda köpek şampuanını masaj yaparak uygulayın. Köpeğinizi ellerinizle yıkayabileceğiniz gibi fırça ya da yıkama eldiveni de kullanabilirsiniz. Şampuanlama işlemi bittikten sonra iyice durulayın ve kuru bir havlu ile fazla suyunu alın. Sıcak havalarda köpeğiniz kendi halinde kurumaya bırakılabilir. Soğuk havalarda evin ısısı kuruması için uygun değilse hastalanmasını önlemek için saç kurutma makinesinden yardım alabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Köpek Şampuanları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1002 ürün
DSACategoryId/2147483616/560000/560178/24001660