Kişisel hijyen söz konusu olduğunda, kediler doğanın dört ayaklı fanatikleridir. Her gün saatlerce takıntılı bir şekilde kendilerini yalayarak temizlerken, içgüdüsel olarak atıklarını ritüel bir şekilde gömüyorlar.  Kedinin yapısının çöl iklimlerinde evrimleştiğine inanılıyor ve vücutlarını içtikleri suyu geri dönüştürmede son derece verimli hale getiriyor. Ve bu, ne yazık ki, idrarlarını oldukça konsantre hale getiriyor. Eski Mısırlılar kedileri evlerine ilk kez kabul ettiklerinden beri, bakıcılar onlara eşlik eden pis kokuyla uğraşmak zorunda kaldılar. Kum, talaş veya talaşla doldurulmuş çöp kutuları, ezici aromayla boy ölçüşemezdi, bu nedenle ev kedisi sahipliği genellikle en sadık olanlarla sınırlıydı. Kil anahtar olmaya devam ediyor. Doğal malzeme gözeneklidir ve büyük miktarlarda sıvıyı emebilen sayısız mikroskobik boşlukla doludur. Ham kil, tanımı gereği çapı bir milimetrenin 1/256'sından daha az olan son derece ince silikat bazlı mineral parçacıklarından oluşur. Bu, bir inç esnetmek için yaklaşık 6.500 parçacığın hizalanması gerektiği anlamına gelir. Bu, çanak çömlek ve tuğla yapmak için kullanılan aynı macun benzeri malzemedir. Kil yerden alındığında genellikle yüzde 30 civarında nem içerir. Kedi kumu yapmak için büyük parçalar daha küçük parçalara bölünür ve bir kurutma makinesinden geçirilir. Uzun bir çamaşır kurutma makinesi gibi şekillendirilen makine, parçaları yuvarlarken ısıtıyor. Bu, nem içeriğini yaklaşık yüzde 5 veya 6'ya düşürür. Daha sonra kil parçaları, dörtte birden daha küçük olan daha küçük parçalara öğütülür. Çok büyük veya çok küçük parçalar elenir. İşlenmiş kil ideal boyutuna getirildikten sonra toz, koku ve bakterileri kontrol etmek için çeşitli bileşenler eklenebilir. Şirketler, farklı bileşenleri çeşitli kombinasyonlarda kullanır veya hiç kullanmaz. Katkı maddelerinin kilin birincil çalışmasıyla çok az ilgisi vardır. Islandığında bağlanan topaklanan kedi kumu, daha küçük parçacıklar ve smektit olarak adlandırılan bir ailedeki standart diğer killerle karıştırılan, genellikle bentonit olarak adlandırılan farklı bir kil çeşidi ile yapılır. Islak bentonit parçacıkları doğal olarak birbirine yapışır. Yüzde 5'te nem seviyesi, kedi kumu tipik olarak neredeyse eşdeğer ağırlıkta emmek için yeterli iç boşluğa sahiptir. Emici niteliklere ek olarak, kilin kutular için ideal olmasını sağlayan ikincil özellikleri vardır. İnorganiktir, bu nedenle bakteriler onunla beslenemez ve büyüyemez ve kokuyu da doğal olarak kontrol eder. Bunun nedeni idrardaki kolayca buharlaşan ve kedi idrarının kokusunun en güçlü kısmını oluşturan amonyak NH3'ün kilin yüzeyindeki yüklü hidrojen atomlarına bağlanarak amonyum iyonları NH4 oluşturmasıdır. Bu iyonlar kolayca buharlaşmazlar ve bu nedenle kil yüzeyine bağlı kalırlar.

Kedi Kumu İçeriği

Kil en yaygın kedi kumu içeriği olmasına rağmen, çam yongaları, buğday, ceviz kabukları, mısır koçanları, talaş ve kağıt gibi çeşitli başka malzemelerden yapılmış kedi kumları da vardır. Kil kedi kumunun yanında bulunan bu alternatifler, hem topaklanan hem de topaklanmayan formüllere sahiptir. Topaklanan Kum, kedi idrarını emmek ve kolay kepçe için sert kümeler oluşturmak üzere mısır, kabartma tozu ve bitki özlerinden yapılır. Proline Kedi Kumu, topaklanan ve topaklanmayan bir formüle sahiptir. Peletler, kereste endüstrisinden geri kazanılan çam talaşından yapılır ve topaklanma formülü, çam talaşlarına eklenen bitki bazlı bir topaklanma maddesine sahiptir. Pek çok insan doğal kedi kumlarını veya buğdaydan veya diğer bitki materyallerinden yapılanları sever çünkü bunlar çok az toz içerir ve kokuları emmenin yanı sıra izlemeyi de kontrol eder. Ayrıca toz kontrolü için mineral yağ içerir ve yapay koku katılmıştır.

Diğer Kedi Kumu Malzemeleri

Kedi kumu koridorunda gezinirken kristal kedi kumu da görmüş olabilirsiniz. Bu kumlar tipik olarak silikon dioksit adı verilen sentetik bir sodyum silikat formundan yapılır. Kristal kedi kumu, benzer bir silika formülünden yapılmıştır ve kedi idrarını topaklanmadan emer. Kedi kumuna eklenebilecek diğer bileşenler şunları içerir: 

Karbonat. Bu doğal tuz, trona birikintilerinden yapılır ve kokuları emmek ve nötralize etmek için kile ve diğer kedi kumu türlerine eklenir.

Mineral yağ. Bu bileşen, tozu kontrol etmeye yardımcı olmak için eklenebilir, böylece kedicik bir toz fırtınasında tuvalete gitmeye çalışmaz ve kediniz çöpünü her kapattığında veya kutuya daha fazla kum döktüğünüzde bir toz bulutu içinde kalmazsınız. Ayrıca kolay temizlik için kedi kumunun kutunun dibine yapışmasını önlemeye yardımcı olabilir. Kokuyla baş etmeye yardımcı olması için kedi kumu formülüne hafif kokular eklenebilir. Topaklanan veya topaklanmayan çoğu kedi kumu, kil türlerinin bir karışımından yapılır. Yine de durum her zaman böyle değildi. Kedi kumu icat edilmeden önce, kedi sahipleri kedilerinin tuvalet kutusunu doldurmak için kum, toprak, kül veya eski gazete kullanıyorlardı. Çoğu kedi kumu aynı temel bileşenlere sahip olsa da, içeriklerin türü, karışımı ve oranları ve diğer katkı maddeleri, ne kadar iyi çalıştıkları konusunda fark yaratır. Kedi kumlarında kullanılan en yaygın killer, orijinal hacimlerinin 15 katına kadar şişebilen sodyum bentonit veya kalsiyum bentonit gibi bentonitlerdir. Kedi kumu karışımlarına eklenen diğer yaygın killer, formülünün topaklanıp topaklanmamasına bağlı olarak sepiyolit, montmorillonit ve kaolinittir. Belki de kedi kumlarında kullanımı için uygun olan kildeki negatif yük dengesizliğine katyonlar neden olur. Birçok topaklaşan kedi kumu, kelimenin tam anlamıyla kedi idrarını katyonlara çeker ve onları birbirine bağlar. Kağıt, çam, buğday, fındık kabuğu ve mısır dahil olmak üzere geleneksel kil çöpüne birçok doğal alternatif mevcuttur. Çevresel alerjisi ve astımı olan insanlar ve kediler için, ceviz gibi pek çok doğal kedi kumu pelet formundadır ve mısır tanelerinden yapılanlar gibi bazı doğal kedi kumları topaklanarak içindeki toz miktarını azaltır. evin etrafına saçılmış hava ve çöp. Ancak, sizin veya kedinizin gıda alerjisi veya intoleransı varsa, kumun evinizde güvenli olduğundan emin olmak için içerik etiketlerini dikkatlice okuyun.

Güvenli Kedi Kumu Nasıl Olur?

Topaklanmaz

Topaklanmayan kum, uygun fiyatlı olduğu için popülerdir - fazla para ödemeden dev bir çanta alabilirsiniz - ve idrarı ve kokuları emmede harikadır. Topaklanmayan kil kumu ile kedinizin dışkısını evin etrafına saçması daha az olasıdır çünkü daha büyük granülleri diğer kedi kumu türlerinin yaptığı gibi patilerine yapışmaz. Topaklanmayan altlığın bir dezavantajı, altlığın en az haftada bir kez tamamen değiştirilmesini gerektirmesidir; aksi halde altlık çok doygun hale gelir ve idrar kutunun dibinde birikir. Topaklanmayan versiyondan daha pahalı olmasına rağmen, topaklanan kil kumu, kullanımı kolay olduğu için evcil hayvan ebeveynleri için popüler bir seçimdir: Kum, idrarı kolayca toplayıp atabileceğiniz yığınlar halinde emer ve sonra işiniz biter. İdrar, çöp kutusunda topaklanan çöple birikmediği için, kutuyu temizlemek ve tamamen yeni bir çöple değiştirmek haftada bir yerine ayda bir angaryadır. Yavru kedi için kedi kumu seçiyorsanız, yutma riskinden dolayı topaklaşan kedi kumlarından kaçınılmalıdır. Meraklı kedi yavruları genellikle dışkılarını yer (tatsız bir gerçek), çöp kutusunda oynar ve patilerindeki çöpü yalar. Topaklanan kum, sıvılarla temas ettiğinde emer ve genişler ve eğer bir yavru kedi kumu yutarsa, bağırsak tıkanmasına neden olabilir. 

Çoğu yeni kedi ebeveyni, bir kedi için temel aksesuarlardan biri olduğu için kum kabı seçerken yardıma ihtiyaç duyar. Doğru şekli ve boyutu, uygun bir altlığı ve onu nerede saklayacağınızı seçmek, hepsi kritik hususlardır. Kedi severler bile, kedilerin her zaman bakımı en kolay evcil hayvanlar olmadığını kabul edeceklerdir. Size sabah 5:30 civarında yemek yeme zamanının geldiğini hatırlatmak için pençelerini göz kapaklarınızın üzerinde gezdirme gibi bir alışkanlıkları vardır ve çöplerini beğenmezlerse, bazen evinizin her yerine idrarını yaparak bunu hemen size bildirirler. Kediler doğası gereği temiz yaratıklardır. Herhangi bir sağlık veya davranış sorunu yoksa çöp tepsisini otomatik olarak kullanacaklardır. Yavru kediler bile uyudukları veya beslendikleri yerlerden uzaktaki kumlu yüzeylere işemeyi ve dışkılamayı henüz birkaç haftalıkken öğrenirler.

Kedi Kumu Nedir?

Kedi kumu, özellikle evdeki birçok kedinin toprağa kolay erişimi olmadığı için kedi sahipleri için olmazsa olmazlardandır. Kedi kumu, evcil kedilerin işlerini halletmeleri için ideal bir ortam sağlar. Bu nedenle satılık kedi kumu bulmak evcil hayvan sahipleri için çok önemlidir. En yaygın altlık türü, emici ve doğal koku kontrolüne sahip olan kil tabanlıdır, ancak başka seçenekleriniz de vardır. Silika jelden üretilen ve kilden daha hafif ve daha az tozlu olan silika, sıklıkla görülen bir maddedir. Ancak silika, kediniz tarafından tüketilirse (veya kedinize burnundan girerse) zararlı olabilir. Biyoçözünür malzemeler aynı zamanda daha çevre dostu oldukları ve çöp tüketme eğilimindeki kediler için daha iyi bir çözüm oldukları için yavru kediler için en güvenli kumu oluştururlar. Biyolojik olarak parçalanabilen en iyi çöp, geri dönüştürülmüş kağıttan veya aşağıdakiler gibi bitki bazlı bileşenlerden yapılır:

  • Odun talaşı
  • Buğday
  • talaş talaşı
  • Taneler
  • Mısır koçanları
  • gazeteler

Tüm bu altlık alternatifleri, sıvıları emmeye ve kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Evcil hayvan ebeveynleri ve kedi tercihleri, sizin ve kediniz için ideal kumun belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Genel olarak konuşursak, kedi kumu, kullanılan malzeme ne olursa olsun, rahatlığı ve temizlik kolaylığı ile bilinir.

Kediler Neden Çöpleri Sever?

Gerçekten de, bir dükkandan yüksek kaliteli kedi kumu satın almak, kedilerin dışkılarını gizlemeleri için temiz ve güvenli bir ortam sağlayabilir. Kediler doğal olarak kuma veya yumuşak kire çekilir çünkü bu, kazmak ve üzerinde dolaşmak için kolay bir alt tabaka sağlar ve kedi kumunun evinizde çoğaldığı şey budur. Baskın bir vahşi kedi, kendi bölgesine sahip çıkma ve civardaki diğer kedilerle iletişim kurma biçimi olarak, sıklıkla dışkısını açıkta bırakır. Ancak çoğu kedi her zaman dışkısını örter. 

Pro Line Kedi Kumu, zengin içeriği sahip ürünleri ile müşterilerin ihtiyacını karşılarken evde yaşayan evcil hayvanınızın da sağlığını korumaya yardımcı olur. İçeriğine eklenen birçok ürünle zenginleşen Pro line ürünleri, kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını giderirken rahat etmelerini sağlar. Bentonit ve kristal türde üretilen kedi kumlarının parfümlü, portakal kokulu, parfümsüz, lavanta kokulu gibi birçok farklı çeşidi bulunur. % 100 doğal ve katkısız bentonitten üretilen Pro line bebek pudralı kedi kumu, güçlü ve hızlı topaklanma özelliği nedeniyle kolayca kumun temizlenmesine olanak sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pro Line Kedi Kumu Fiyatları

360 ürün listeleniyor
Pet Shop
Pet Shop
Kedi
Kedi
Kedi Kumları
Kedi Kumları
Slika Kristal Kedi Kumu
Slika Kristal Kedi Kumu
Doğal Kedi Kumu
Doğal Kedi Kumu
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 360 ürün
DSACategoryId/2147483616/560074/561355/proline