Saatler

Saat Modelleri ve Çeşitleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte zamanı öğrenmek de kolaylaşmıştır ve telefon, tablet veya bilgisayar gibi pek çok teknolojik üründen saati öğrenmek mümkün hale gelmiştir. Ancak saat, zamanı öğrenmenin yanında kıyafetleri tamamlayan bir aksesuar olarak da kullanıcıların karşısına çıkar. Farklı renk ve modelleriyle kıyafetlerin tamamlayıcısı olan bu saatler kol saati olarak kullanılır. Bileğe takılarak kullanılan farklı kalınlıktaki kayışları ile zamanı öğrenmek çok daha pratik bir hal alır. Telefon, tablet veya bilgisayar her zaman ulaşılan bir yerde olmayabilir. Kol saati bu noktada devreye girerek size pek çok konuda yardımcı olur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte saatler sadece zamanı değil; kan basıncınızı, kalp atışlarınızı takip ederek sağlık takibinizi yapar. Aynı zamanda müzik dinleme, telefonunuzla bağlantı kurup sesli konuşma gibi pek çok kullanım rahatlığını ve çeşitliliğini önünüze sunar. Akıllı kol saati olarak adlandırılan bu saatler sayesinde telefonunuzla yaptığınız pek çok şeyi burada da yapabilirsiniz. Üstelik sürekli bilekte taşınabilir olmasıyla da konforlu bir kullanım sunar.

Gündelik hayatta yapılması gereken işler bulunur. Bu işlerin doğru zamanda yapılabilmesi için de zaman yönetimi oldukça önemlidir. Öğrenciler, öğretim görevlileri, çalışan kişiler, otobüs şoförleri zaman yönetimi için zorlanabilir. Dolayısıyla her an saati öğrenme rahatlığı oldukça önemlidir. Kişiler bileklerinde, duvarda, saat kullanarak zaman yönetimini gerçekleştirebilir. Duvar saati de yine kol saatinden sonra sıklıkla tercih edilen saat türlerinden birisidir. Hastanelerde, dükkanlarda, okullarda, evde ve iş yerlerinde pek çok saat duvarları süsler. Süslemenin yanında önemli işleve de sahiptir. Örneğin kamu alanlarında kullanılan pek çok duvar saati sayesinde kişiler zamanı takip edebilir.

Teknoloji Harikası Kol Saatleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte saat modelleri de birbirinden farklı özellikte kullanıcıların karşısına sunulmuştur. Bunlar arasında akıllı saat kullanımı oldukça yaygındır. Her ne kadar bilgisayar ve telefon kullanımı arttıysa da saat kullanımı tercih edilmeye devam eder. Dolayısıyla birçok kol saati de teknolojiye ayak uydurmuş ve çeşitli özelliklerle donatılmıştır. Teknolojik saatlerin pek çoğunda telefonla entegre olan sistemin yanında adım sayar, vücut hareketleri ve kalp atışlarını algılayan sistem de bulunur.

Teknolojik kol saatleri arasında dijital saat modelleri de kişilerin dikkatini çeker. Akıllı saat olarak da adlandırılan dijital saatler, birbirinden farklı özellikte olabilir. Bazıları kalp atışı, müzik dinleme, konuşma veya adım sayma gibi özelliklerin hepsini aynı anda bulundursa da bazıları sadece belirli özellikleri bulundurur. Özellikle normal saatleri okurken zorlanan kişiler için direkt saatin yazılı olduğu dijital saatlerin kullanımı, oldukça mantıklı bir tercih olur. Dijital saatler gündelik hayatta zamanın dakikası dakikasına önemli olduğu anlarda hayat kurtarır niteliktedir. Bir doktor randevusu, iş teslimi veya iş toplantısı gibi anlarda dakika bile oldukça önemlidir. Bu noktada tercih edilen dijital saat kolaylık sunar. Bunun yanında spor yapan kişiler de hiç zorlanmadan dijital saatlerden zamanı öğrenebilir ve adımsayar, kalp atışı gösterme gibi özelliklerin bulunduğu akıllı saatlerle daha konforlu zamanlar geçirebilir.

Kullanım Özelliklerine Göre Kurmalı ve Otomatik Saatler

Saat modelleri, taşıdığı özelliklerin yanında çalışma prensibi olarak da birbirinden farklılık gösterir. Çalışma prensipleri, saatin genel işleyiş durumlarını değiştirir. Kalibre olarak adlandırılan kısım ise saatin asıl çalışma prensibini ortaya koyan şeydir. Kinetik, solar gibi farklı çalışma prensiplerinin yanında kurmalı ve otomatik olarak da ayrılırlar. Akıllı saatlerin yanı sıra normal birçok saatte kurmalı veya otomatik ayrımı olabilir. Kurmalı saatler, genellikle bir tepe düğmesinden oluşan bir anahtar yardımıyla kurulan saatlerdir. Mekanik hareketin yer aldığı bu saatlerin çalışabilmesi sürekli olarak kurulması ile yakından ilgilidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bir haftaya kadar gücünü depolayan kurmalı saatler bulunsa da çoğu kurmalı saat için günlük olarak kurulması gerekir. Özellikle koleksiyonerler için kurmalı saatler vazgeçilmezler arasında görülebilir. Kurmalı saatler tercih edilmeden önce günlük kurulma ihtimalini göz önünde bulundurmak mantıklı olur. Çok yoğun olarak çalışan kişiler kurmalı saat tercih ederse, bu durumları atlamamalıdır. Kurmalı saatlerin yanında mekanik saatlere de rastlamak oldukça mümkündür. Bu tarz modeller genellikle bir zemberek ve dişli sistemlerin işbirliği ile çalışır. Mekanik olan saatler batarya veya başka bir güç kaynağı kullanmazlar. Kendi çalışma hareketleri mevcuttur. Dolayısıyla kurmalı ve otomatik saatler aslında bu gruba dahil etmek mümkündür.

Otomatik saat ise herhangi bir ayarlamaya gerek kalmadan kullanıcının sadece bilek hareketleriyle çalışabilen saat modelleridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gündelik hayattaki pek çok saat kendi kendine otomatik olarak kurabilen saatlerdir. Otomatik saatlerin çalışma prensipleri arasında yine yay ve dişli sistemler bulunur. Saatin zembereğini kurmak için sizin müdahaleniz gerekmez. Bunun için saat üreticileri tarafından düşünülmüş bir tekerlek takımı bulunur. Bu sistemin harekete geçmesi için bileğinize takmanız ve gündelik hayatımıza devam etmeniz yeterli olur. Zaten otomatik hareket algılama sistemi sayesinde çalışması kendi kendine sağlanır. Otomatik saatler harekete dayalı çalıştıkları için her gün kurulması gerekmese de düzenli olarak kullanılması gerekir. Dolayısıyla saati kullanmadığınız zamanlarda hareket eden şekilde muhafaza etmeniz oldukça önemlidir. Otomatik saatlerin iç mekanizmaları, oldukça sağlam üretilmiştir. Bu yüzden uzun süre kullanılabilir.

Doğru Saat Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Seçtiğiniz saatin özellikleri kadar onu doğru ve özenli kullanmanız da bir o kadar önemlidir. Bazı saatler hassas ve kırılgan bir yapıya sahip olabilirler. Dolayısıyla titizlikle kullanmak, saatinizin kullanım ömrünü uzatır. Böylece severek aldığınız ya da hediye olarak gelen saatleri çok uzun süre kullanabilme şansı yakalarsınız. Bunun için öncelikle almak istediğiniz saatin taşıdığı özellikleri bilmenizde yarar vardır. Saat özelliklerini bilmek, doğru bir kullanımı da beraberinde getirir. Örneğin su geçirmez bir saat olmadığı sürece saatiniz bol miktarda suya maruz kaldığında eski çalışma performansını kaybeder. Dalış gibi etkinlikleri seviyorsanız, bu etkinliklere özel, su ile temas ettiğinde sorun çıkarmayan modelleri seçmeniz gerekir. Bunun içinse su geçirmez dijital kol saati modelleri tercih edilebilir. Su geçirmez saat modelleri taşıdığı özelliklere göre farklılık gösterir. Suya dayanıklı olarak adlandırılan saatler genellikle küçük su sıçramalarına karşı dayanıklılık gösterir. Havuzda, denizde veya farklı su birikintilerinde saatinizin ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenmek istiyorsanız o zaman ATM ve bar özelliğine dikkat etmeniz gerekir. Bar, su altında bir nesneye uygulanan basınç şiddeti olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla saat üzerinde yazan bar da saatinizin kaç şiddetinde su basıncına dayanıklı olduğunu gösterir. Örneğin 50 m su geçirmezliğe sahip bir saat yalnızca küçük su birikintilerinde kullanılabilir. Şnorkel veya gözlükle dalmak için yeterli basınca sahip olmaz. Bunun yanında 100 m su geçirmezliğe sahip olan bir saat yalnızca havuz, deniz gibi yerlerde kısa dalışlar için uygun olur. Tüplü dalış için uygun değildir. Tüplü dalış için tasarlanmış, barı yüksek saatler kullanmak mantıklı olur. Profesyonel dalışla ilgilenen kişiler yüksek su basıncının olduğu onlarca metre derinliğe daldıkları için yüksek miktarda barlı saatleri tercih etmeleri gerekir.

Kol saati veya herhangi başka bir saat modeli kullanılmadan önce mutlaka saatlerin kullanım kılavuzları okunmalıdır. Temelde benzer tasarımlara sahip olsalar da özellikle dijital olan akıllı saatlerde özellikler farklı yerlerde konumlandırılabilir. Dolayısıyla kullanım ömrünü uzatmak için saatleri doğru kullanmak oldukça önemlidir. Saatler pille çalıştığı gibi şarj yoluyla da çalışabilir. Özellikle yeni nesil saatler telefon, tablet veya bilgisayar ile entegre olabildikleri için şarj yoluyla çalışır. Şarj kullanımına özen gösterildiğinde bataryaya zarar gelmez. Doğru şarj yöntemleri de oldukça önemlidir. Bunun için saatinizin taşıdığı özelliklere hakim olmanız avantaj sağlar. Kullanımda bir diğer önemli olan şey ise saatinizin bakımı ve temizliğidir. Saatinizin fazla tozlu ve kirli ortamlarda bulunması onun çalışma performansını etkiler. Bunu için temiz ve fazla ıslak olmayan küçük bir bez yardımıyla tüm yüzeylerini temizleyebilirsiniz. Ancak bu saat modellerine göre farklılık gösterebilir. Özel temizleme mendiline de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun yanında pille çalışan bir saati kullanıyorsanız düzenli pil değişimini yapmanız da yine çalışma performansını etkiler. Saatinize uygun pilleri seçmeniz de yine kullanım ömrünü uzatma açısından önem teşkil eder.

Saat Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saat modelleri birbirinden boyut, model, tasarım ve kullanım açısından farklılık içerdiği için seçmeden önce nasıl bir saat modelini tercih etmek istediğinize karar vermeniz mantıklı olur. Kullanım alanının belirlenmesi saat seçiminde oldukça önemlidir. Çünkü kullanım alanına göre saatlerin taşıdığı özellikler farklılık gösterir. Örneğin ev veya işyerinin duvarında kullanılmak için duvar saatleri, masada çalışırken kullanmak için masa saati tercih edilebilir. Kol saati tercihinde ise biraz daha dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü kol saatleri, gün içerisinde pek çok yerde sizinle birlikte olur. Dolayısıyla, dayanıklılık ve sağlamlık açısından ekstra özelliklerin aranması oldukça doğaldır.

Kol saati almadan önce diğer tüm saatlerde olduğu gibi doğru ve güvenilir bir marka tercihi önemlidir. Marka, size kullanım konforu sunduğu gibi güvenlik de sunar. Dolayısıyla güvenilir bir markadan alışveriş yapmak seçeceğiniz saati uzun süre kullanmanızı sağlayabilir. İyi bir işçilikle üretilmiş saat modeli tercihi de oldukça önemlidir. Bunun için saatin kenarlarını kontrol etmeniz yeterli olur. Saatinizin çevresinde hiçbir çıkıntının olmaması düzgün bir işçiliğin kullanıldığına kanıttır. Saatinizin çizilmeye karşı dayanıklı olmasına da dikkat etmelisiniz. Cam kısmı gündelik hayatta doğal olarak darbe alabilir ve çizilebilir. Tüm bunların önüne çizilmez cama sahip bir saatle geçebilirsiniz. Bunun için safir cam tercihinde bulunabilirsiniz. Kol saati alırken bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kayışlardır. Kayış seçimi, saatinizi uzun süre kullanabilmeniz için oldukça önemlidir. Her ne kadar sonradan değiştirilebilir olsa da kayışlar bazen saatinizin orijinal haliyle uyum yakalayamayabilir. Dolayısıyla saatinizin orijinal halini korumak için kayış tercihine dikkat edebilirsiniz. Kayışlar saatin modeline göre demir, kumaş veya plastikten olabilirler. Metale alerjisi olan kişiler içinse plastik ve kumaş kayışa sahip saat tercihleri mantıklı olur. Kumaş veya plastikten üretilmiş olanlar sağlam olmadığı durumda çabuk yırtılabilir veya kullanımdan dolayı doğal olarak yıpranabilir. Kayış sağlamlığı bu noktada önemlidir. Sağlamlığın yanında rahatlık da önemli noktalardandır. Bilek kısmının rahat ve istenilen şekilde ayarlanabildiğinden de emin olmak doğru bir saat tercihinde önem taşır. İhtiyaçlarınıza ve isteklerinize cevap veren bir saat seçimi yapmalısınız.

Her Bütçeye Uygun Saat Modelleri

Saat fiyatları, saatlerin özelliklerine, teknolojik özellikleri olup olmadığına, hafifliğine, kullanım rahatlığına, markasına, işlevselliğini göre farklılık taşır. Saatlerde fiyatı etkileyen en önemli şeylerden birisi de kullanılan malzemenin kalitesidir. Özellikle kol, masa ve duvar saatlerinde nem ve sıcaklığa dayalı deformeler ve paslanmalar zamanla meydana gelir. Her ne kadar doğal bir süreç olsa da kullanılan malzemenin kalitesiyle paslanma ve deformeler geciktirilebilir. Bunun için pas tutmaz çelikten üretilmiş saat modellerini tercih etmek akıllıca olur. Bunun yanında olabildiğince sağlam olan ürünler de kullanım ömrünü uzatacağından tercih edilebilir. Uzun süre kullanılabilme vaadiyle kullanıcıların karşısına sunulan saatlerin ise fiyat farklılığı taşıması oldukça doğaldır. Sağlamlık ve dayanıklılık beraberinde ağırlığı getirmemelidir. Ağır bir saat, konforlu bir kullanım sunmayabilir. Dolayısıyla dayanıklı ve hafif saatler tercih odağı olabilir. Bu durumun fiyatlara yansıması da oldukça doğaldır. Bunun yanında eski zamanlardan kalma veya eski görünüm verilmiş vintage saat modelleri de fiyat olarak diğer saatlerden farklılık taşır. Özellikle eski zamanlardan kalmış olan masa, kol veya duvar saatleri antika özellik taşıyacağı için fiyat olarak diğer ürünlerden farklılık gösterir. Bu saatlerin mekanizmaları da yeni üretilenlerden farklı olduğu için bazı kişilerin ilgisini çeker. Özellikle koleksiyonerlerin ilgisini çeken vintage saatler, farklı fiyat aralıklarıyla karşınıza çıkabilir.

Fiyatları etkileyen bir diğer durum ise seçeceğiniz saatin ne kadar teknolojik özellikler bulundurduğudur. Su geçirmezlik, müzik çalabilme özelliği, adımsayar özellik, alarm ve hatırlatıcı özelliği olan ve telefon ile bağlantı kurup arama yapabilen saat modelleri teknolojinin saatler üzerindeki etkisine birkaç örnektir. Bunun yanında ışıklı kol saati modelleri de farklı renkleriyle fiyat olarak farklılık taşır.  Her ne kadar bilgisayar, telefon ve tablet kişilerin hayatının belirli bir bölümünü oluştursa da saat kullanımından vazgeçilememiştir. Bu da teknolojik gelişmelerin saatlere büyük ölçüde yansımasına neden olmuştur. Özellikle spor esnasında bu akıllı saatlere oldukça ihtiyaç duyulur. Adım sayısı, kalp atışları, soluk hızı gibi pek çok bilgiye kolunuzdaki saate bir göz atarak erişebilirsiniz. Tüm bu bilgilere erişebilme şansı, konfor ve kullanım kolaylığı fiyatlarda da kendini gösterir. Bunun yanında saatinizin su geçirmez özelliği de fiyatlarda oldukça etkilidir. 50 bardan 200 bara kadar giden kol saatlerinin fiyatları suya olan dayanıklılık arttıkça değişiklik gösterir. Özellikle dalış için kullanılan özel saatler, ekstra basınca karşı dayanıklı olduğu ve metrelerce su altında kullanıldığından fiyat olarak farklılık taşıması doğaldır. Teknolojik özelliklerin yanında tasarım konusu da fiyatları etkiler. İnce detayların ve süslemelerin olduğu saatler fiyat olarak farklılık gösterir. Bunun yanında saatin ana kısmında ve kayış bölgesinde olan şerit detaylar da tasarıma farklılık sunacağı için fiyatta etkilidir. Saat seçmeden önce ihtiyacınızın ne olduğunu, bir saatten beklentiniz ve isteklerinizi önceden belirlemeniz doğru saati tercih edebilmenizde oldukça önemlidir. Bunun yanında saat için belirli bir bütçe de belirlemeniz size kolaylık sağlar. Birbirinden farklı model ve tasarımdaki saat modellerine kolyca ulaşabilir, dilerseniz kullanıcı yorumlarını okuyarak mevcut deneyim ve görüşlerden yararlanabilirsiniz. Saat modelleri Hepsiburada'da sizleri bekliyor!

Duvar Saati Nereye Asılır?

Duvar saati iş yeri, evin herhangi bir bölümü, okul, hastane, dükkanlar gibi pek çok yerin duvarına asılabilir.

Hangi Saati Almalıyım?

Saat modelleri, kullanım alanlarına ve taşıdığı özelliklere göre farklılık gösterdiği için önce kullanım alanı belirlenmelidir. Ardından istenilen özelliklere sahip saati satın alabilirsiniz.

Saati Nasıl Ayarlayabilirim?

Saat ayarı saatin modeline göre değişiklik gösterir. Dijital ve klasik kol saatlerinde bu ayar genellikle, sağ taraftaki küçük yuvarlak parça sayesinde yapılabilir. Duvar saati ürünlerinde ise bu yer arka kısımda olur. Saatin ayarları alarm kurma özelliğinin olup olmadığına göre farklılık taşıyabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Saat Modelleri ve Çeşitleri

10.000+ ürün listeleniyor
Saat/Gözlük/Aksesuar
Saat/Gözlük/Aksesuar
Saatler
Saatler
Kol Saatleri
Kol Saatleri
Duvar Saatleri
Duvar Saatleri
Masa Saatleri
Masa Saatleri
Köstekli Cep Saatleri
Köstekli Cep Saatleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483632/318242