Ateş Kehribar

Ateş kehribar şık görünüme sahip doğal bir taştır. Bu şık görünüme sahip olması nedeniyle birçok aksesuarın yapımında kullanılır. Bu özel taşın oluşumu uzun sürelidir. Dünyada belli bazı bölgelerde üretimi yapılır. Hakiki ateş kehribar üretimi Türkiye’de birkaç il, Baltık Denizi, Dominik Cumhuriyeti, Meksika ve Lübnan ile sınırlıdır. Orijinal ateş kehribar bazı özel tür çam ağaçlarının gövdesinden çıkan reçinenin uzun süre toprakta kalarak fosilleşmesi ile oluşur. Yıllar içinde fosilleştiği için oldukça dayanıklı bir taştır. İçeriğinde karbon, oksijen, hidrojen, asit ve su bulunur. Yüksek karbon oranına taşın dayanıklılığını yükseltir. Ateş kehribar özelliklerinden ilk dikkat çeken kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamasıdır. Doğal taşların kişilerin enerjileri üzerinde etkisi olduğu bilinir. Ateş kehribar orijinal olanların stresi azalttığı ve kişinin modunu yükselttiği ifade edilir. Bu özelliğinin yanı sıra en dayanıklı doğal taşlardan biridir. Uzun yıllar boyunca kullanılabilirler. Bu malzeme en çok tesbih yapımında tercih edilir. Ateş kehribar modelleri tesbih kullanan erkekler için iyi bir hediye seçeneğidir. Şık ve asil görünümü ile kullanıcısının tarzını üst seviyeye çeker. Bu kadar değerli ve şık bir taşın piyasada sahteleri de olabilir. Aklınıza “Ateş kehribar nasıl anlaşılır?” sorusu gelmiş olabilir. Kehribarın en belirgin özelliği fosil çizgileri ve damarlarıdır. Bu taş uzun yıllar süren fosilleşme sonucunda oluştuğu için bu çizgi damarlar hemen göze çarpar. Kullanılan diğer yöntem ise ısıtmadır. Orijinal ateş kehribar tesbih ateşe tutulduğunda hoş kokan çam ve reçine kokusu yayar. İmitasyon olanlar ise sentetik malzeme kokusu yayarlar.

Ateş Kehribar Tesbih Kesim Teknikleri

Ateş kehribar çeşitlerinin sayısı oldukça fazladır. Bu sayede her türlü zevke ve kombine uygun seçenekler bulunur. Çeşitler kesim şekillerden renklere kadar değişir. Bazı modellerde kalem işleme, gümüş ve altın ile dekore edilir. Yuvarlak kesim ateş kehribar modellerinde yuvarlak şekilde kesim yapılır. Tesbihin boncukları yuvarlak şekilde olur. Arpa kesim ateş kehribarlarda ise arpa şekline benzer şekilde kesim yapılır. Bu kesim tekniği daha sık kullanılır. Sıkma ateş kehribar en sık tercih edilen tesbih modellerinden biridir. Bu modellerde reçinenin kendisi değil tozu kullanılır. Damla ateş kehribar modellerinde tesbihin boncukları damla şeklini alır. Kapsül ateş kehribar seçeneklerinde boncuklar kapsül şeklindedir. Diğer modellerin boncuklarından daha büyük boncuklara sahiptirler. Bonibon ateş kehribar tanımı bonibon şeklinde boncuklara sahip tesbihler için kullanılır. Bu modellerde boncuk boyutu diğer modellere göre daha küçüktür. Zar ateş kehribar diğer modellerden farklı üretime sahiptir. 3 defa cilalandıkları için parlaklık ve doku farkı ile kendilerini hemen belli ederler. Diğer modellere göre daha yumuşak bir dokuya sahiptirler. Uygun maliyetli modeller için toz ateş kehribar tercih edilebilir. Bu ürünler damla ve sıkma tekniklerinden sonra kalan tozların bir araya getirilip sıkıştırılması ile elde edilir. Bu kesim tekniklerinden bazıları Osmanlı zamanına kadar dayanır. Osmanlı ateş kehribar Osmanlı zamanında geliştirilen teknikler ile üretilen veya Osmanlı motiflerine sahip modeller için kullanılır. Farklı kesim tekniklerine sahip ürünleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede tüm seçenekler arasından zevkinize ve bütçenize en uygun olanı bulabilirsiniz.

Ateş Kehribar Tesbih Renkleri

Kesim şekilleri arasından karar verdikten sonra ateş kehribar renkleri tercihinde bulunabilirsiniz. Ürünler birçok renk seçeneği ile sunulur. Farklı renkler arasından karar verebilirsiniz. Sarı ateş kehribar tesbihlerin orijinal rengidir. Çam ağacının türüne göre bu renk kırmızıya kadar dönebilir. Orijinal taş opak sarı değildir. Şeffaf ateş kehribar ve yarı şeffaf şekildedir. Fosilleşmiş bir ürün olduğu için içerisindeki damlacıklar ve çizgiler kolaylıkla görülür. Renkli ateş kehribar ise farklı maddeler ile tesbihlerin boyanması ile elde edilir. Kırmızı ateş kehribar seçenekleri doğal renk olabildiği gibi aynı zamanda boyanmış da olabilirler. Kırmızı, yüksek enerjiye sahip olması nedeniyle sık tercih edilen renklerden biridir. Turuncu ateş kehribar modelleri ise tıpkı kırmızı olanlar gibi hem doğal hem boyanmış olabilir. Özellikle zar kehribar modelleri turuncu renktedir. Siyah ateş kehribar tesbih modelleri asil duruşu sebebiyle kullanılır. Ayrıca siyah renk neredeyse tüm renkler ile uyumlu olduğu için de tercih sebebi olur. Mavi ateş kehribar mavi rengi tercih eden kişiler tarafından kullanılır. Gökyüzünün rengi olan mavi kişilerde olumlu duygular uyandırır. Mavinin farklı bir tonu olan turkuaz ateş kehribarlar da tercih edilebilir. Çok sık kullanılmayan bu renk ile tarzınızın seviyesini yükseltebilirsiniz. Yeşil ateş kehribar güveni simgeleyen yeşil renge sahiptir. Ayrıca yeşil doğayı da çağrıştırır. Bu sebeple yeşil ürünler pozitif bir hava yayar. İlginç seçeneklerden biri ise bukalemun ateş kehribar seçenekleridir. Bu modeller kullandıkça renk değiştirirler.

Özel Üretim Ateş Kehribar Tesbih Modelleri

Bazı modeller özel tekniklerle üretilir. İşlemeli ateş kehribar modellerinde özenle yapılmış çeşitli işlemeler bulunur. Bu modellerin çoğu el yordamıyla yapılır. Bu sebeple oldukça özel aksesuarlardır. Ateş kehribar tesbihlern yanı sırak bileklik yapımında da kullanılabilir. Kalem işçilikli ateş kehribar modellerinde özel kalemler ile tesbihin farklı bölgelerine işlemeler yapılır. Tesbihin boncuklarına veya imamesine çeşitli işlemler uygulanabilir. Altın ve gümüş işlemeler ile ürünün görünümü seviye atlar. Altın kaplamalı ateş kehribar tesbihler şık görünümü sebebiyle tercih edilir. Bu modeller aksesuar olarak kullanılmasının yanı sıra koleksiyon ürünü olarak da tercih edilebilir. Gümüş çakım ateş kehribar özel modellerden bir diğeridir. Gümüş işlemeler ile tesbih oldukça şık bir görünüme kavuşur. Tesbih ateş kehribar üretiminde farklı teknikler kullanılır. Fırınlanmış ateş kehribar ürünün dayanıklılığını artırır. Zaten dayanıklı bir taş olan kehribar bu şekilde çok daha dayanıklı hale gelir. Çubuk ateş kehribar modellerinin üretiminde ekstra olarak katalin çubuk kullanılır. Katalin, sert ve ısıya dayanıklı bir maddedir. Tesbihler katalin ile işlem görerek ısıya karşı dayanıklı hale gelirler. Hareli ateş kehribar seçeneklerinde ise tesbihin boncuklarında hare bulunur. Oldukça şık bir görüntüsü vardır. Bu hareler özel bir teknikle işlenir. Fosilli ateş kehribar seçeneklerinde ise kehribarla beraber fosilleşmiş bir madde veya canlı bulunur. En ilginç modellerden biri fosilli modeller özellikle koleksiyon yapmayı sevenler tarafından tercih edilir. Sistemli ateş kehribar seçeneklerinde ise imameden sonra ekstra parçalar bulunur. Bu parçalar ile tesbihin görünümü daha şık bir hal alır. Ateş kehribarı tesbih fiyatı ve modelleri incelemek için Hepsiburada’ya göz atabilirsiniz.

Ateş Kehribarı Tesbih Fiyatları Nasıldır?

Aklınıza “ateş kehribar ne kadar?” sorusu gelmiş olabilir. Bu birçok etkene göre değişir. Ateş kehribar fiyatını belirleyen en önemli etkenler kesim şekli, kullanılan malzemeler ve ürünün üzerindeki emektir. Özel el işlemeli modeller farklı fiyatlar ile sunulur. Altın işlemeli bir ürün ile işlemesiz olanın fiyatı farklıdır.

Ucuz Ateş Kehribar Alınır mı?

Ateş kehribar kaç para?” sorusunun cevabı bazı müşterileri memnun etmemiş olabilir. Farklı yerlerde çok ucuz fiyatlarla ürünler satışa sunulur. Bu ürünlerin sahte olma olasılığı oldukça yüksektir. Kehribar fosil bir taş olduğu için uzun yıllar sonucu oluşur ve kıymetlidir. Hepsiburada’da gerçekleştirilen indirimler ile orijinal ve en ucuz ateş kehribar tesbih modellerini satın alabilirsiniz.

Ateş Kehribar Modellerinden Hangisi Tercih Edilmeli?

Bu tercih tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Trabzon ateş kehribar ve Mardin ateş kehribar öne çıkan modellerdendir. İki farklı tarzda üretim yapan ustaların elinden çıkan bu modeller farklı görünüme sahiptirler. Bu iki ve diğer tüm modelleri inceleyerek kendinize uygun bir tesbihe karar verebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ateş Kehribar

4405 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 4405 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?