En ucuz kaliteli ve orijinal tesbih modelleri

Erkeklerin en sevdiği aksesuarlardan biri olan tesbih, pek çok farklı modeliyle geçmişten günümüze ilgiyle takip ediliyor. Oldukça geniş bir coğrafyada yıllardan beri kullanılagelen tesbih, geleneksellik ve samimiyeti dışa vuran mistik bir obje olarak ön plana çıkıyor. Nesilden nesile aktarılan ve tarih boyunca "otuz üç sabır tanesi"ni simgelediği düşünülen tesbihler, kişisel zevklere uygun çeşitleriyle kültürel bir aksesuar olma niteliğini korumayı her daim sürdürüyor. İp, taneler ve imame olmak üzere üç bölümden oluşan tesbih modelleri, yapımlarında kullanılan malzemeler ve el işçiliği çerçevesinde sınıflara ayrılıyor. Her bütçe ve beğeniye uygun seçenekler sunan tesbihler, klasik ve değerli materyallerden elde edilen türleriyle, farklı tarzlardaki erkeklerin tercih edebileceği birçok şık ve özgün modeli bünyesinde barındırıyor.

Tesbih Modelleri

Tarzınızı ortaya koymanın en iyi yolu, aksesuar ve takılarınızda yakaladığınız nüanslardır. Böylece hem kişisel zevkleriniz hem de stilinizi çok daha doğru bir yere konumlandırabilirsiniz. Hemen her yaştan erkeğin imajını güçlendiren tesbihler size bu konuda bir hayli seçenek sunuyor. Beyazıt Takı, Tesbihevim ve Chavin gibi seçkin markaların imzasını taşıyan tesbih çeşitleri arasından size en uygun modeli kolayca belirleyebilirsiniz. Dilerseniz kendiniz, dilerseniz de sevdiklerinize hediye etmek için yönelebileceğiniz onlarca muhteşem tasarım mevcut. Kehribar, akik, kuka, lazer işlemeli, oltu, gümüş ve bijüteri tesbihler içinden sizi en iyi yansıtacağını düşündüğünüz modele rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Son dönemde doğal taş ve kehribar tesbihler farklı olmayı seven erkekler tarafından bir hayli rağbet görüyor. Siz de namı Osmanlı'ya dayanan şifalı taşların enerjisinden faydalanmak için doğal taşlarla tasarlanmış bir tesbih kullanabilirsiniz. Örneğin kehribar tesbihler sahibine mutluluk hissi verirken, öte yandan ruhsal dengeyi de düzene sokuyor.

Şifalı taşların pozitif gücünden faydalanmak isteyenler için bir diğer seçenek de kuka ağacından yapılan tesbihlerdir. Hem eldeki bakterileri yok eden hem de stres attıran kuka tesbihler, Osmanlı döneminde hekimler tarafından da sıklıkla kullanılmaktaydı. Gerginliği ve sıkıntıları bertaraf eden akik tesbihlerle ise kendinizi çok daha iyi ve zinde hissedebilirsiniz.

Tesbih Fiyatları

Tesbih fiyatları, tasarımlarda kullanılan malzeme ve el işçiliği gibi detaylara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Göz alıcı modelleri ve birbirinden farklı özellikleriyle görücüye çıkan tesbih çeşitleri, hem yalnızken hem de arkadaş sohbetlerinde keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor. Tarzınıza kişisel bir boyut kazandırmak için mükemmel bir obje olan tesbihler, farklı renk ve materyalden oluşan seçenekleriyle tarzınıza bambaşka bir hava katıyor. İhtişamın vücut bulmuş hali olan gümüş tesbihler, asaletiyle büyüleyen kuka ve oltu tesbihler, ateş kırmızısını parmaklarınızla buluşturan kehribar tesbihler ve daha yüzlercesi arasından kendinize en uygun tasarımı bulmanız oldukça kolay.

Sadeliği seviyorsanız siyah ve kahverengi gibi koyu tonlardaki modelleri tercih edebilir, renklerin canlılığını tarzınıza yansıtmak içinse yeşil, kırmızı ve turkuaz gibi pastel tonları seçebilirsiniz. Tesbih alırken favori yüzüğünüzle aynı malzemeden üretilmiş modellere de şans verebilirsiniz. Örneğin kehribar taşlı bir yüzüğünüz varsa onunla harika bir uyum yakalayacak olan kehribar tesbihlere başvurabilirsiniz.

Şekil itibariyle birçok çeşidi bulunan tesbihler; yarım beyzi, armudi, şalgami, beyzi ve yuvarlak taneli olarak tasarlanabiliyor. Sanatın en güzel örneklerini ihtiva eden tesbihler, büyük bir incelikle üretilerek meraklılarıyla buluşuyor. Tesbih seçiminde bir diğer önemli etken de farklı etkilere sahip olan madenlerden size en çok hitap edeni belirlemenizdir. Cam, doğal taş, bijuteri ve gümüş kategorilerinden zevkle kullanacağınız ürünlere ulaşabilirsiniz. Modern dokunuşlar taşıyan tesbihlerin yanı sıra, zamanın izlerini parmaklarınızda canlandıran otantik tesbihlere de şans verebilirsiniz.

Farklı maddelerden yapılmış tanelerin ipe dizilmesiyle meydana gelen tespih günümüzde bir çok farklı kullanım alanına sahiptir. Bütün dinlerde yeri olan tespih, dini amaçların yanında oyalanma aracı, stres atma aracı veya aksesuar görevi de görür. Türk kültüründe ise tespihin anlamı ipe dizilmiş küçük boncuklardan çok daha fazladır. Tespih tanelerinin üretildiği malzemeye, tanelerin şekillendirme tarzına ve tespihin tane sayısına göre farklı değerler ve anlamlar atfedilir.

Tane Sayılarına Göre Tespih Çeşitleri Nelerdir?

Tane sayılarına göre tespihler 11 taneli, 33 taneli, 99 taneli, 500 taneli, 1000 taneli ve 5000 taneli olarak altıya ayrılır. 5000, 1000, 500 ve 99 taneli tespihler daha çok dini vecibeleri yerine getirmek maksadıyla zikir esnasında kullanılır. 33 ve 11 taneli tespihler ise hem zikir hem de stres atmak amacıyla kullanılır. Ayrıca farklı tane sayısı ve dizilişine sahip Zaza tespih, balık tespih ve maskot tespih adlı tespih türleri de vardır. Zaza tespihler tek sıra olarak dizilmiş, genellikle on yedi taneden oluşan, elde sallamak ve stres atmak için kullanılan tespihlerdir. Maskot tespih efe tespih adıyla da bilinir. 33 taneli tespihler gibi dizilir fakat maskot tespihler 17 boncuktan oluşur. Daha çok stres atma maksadıyla veya bileğe takmak için kullanılır. Balık tespihler ise balık şekli vermek için özel kesilmiş taşların tek sıra olarak dizilmesiyle üretilen tespihlerdir. Stres atmak amacıyla kullanılan tespihlerdendir.

Kullanılan Maddeye Göre Tespih Çeşitleri Nelerdir?

Tespihler oldukça farklı maddelerden üretilebilmektedir. Genellikle değerli madenler, mineraller, hayvan kemikleri, boynuz çeşitleri, hayvan dişleri, inci, sedef, mercan, bazı fosiller, kokulu ağaçlar, sert yapılı ağaçlar, bazı bitkilerin çekirdekleri ve sentetik maddeler tespih ham maddesi olarak kullanılır. Mineralden yapılan tespihlerin bazı çeşitlerinde her tane farklı bir mineralden üretilir. Tespih yapımında yaygın olarak kullanılan başlıca mineraller ve değerli taşlar; akik, ametist, hematit, malakit, jasper, kaplan gözü, kuvars, necef, azurit, unakit, oniks, zümrüt, yakut, zebercet, yeşim, Oltu taşı, lüle taşı, lapis ve şahmaksuttur. Balık dişi, deniz aslanı dişi, mors dişi, fildişi ve gergedan boynuzundan elde edilen malzemeler de tespih imalatında kullanılır. Tespih üretiminde ham madde olarak kullanılan birçok kokulu ve sert ağaç türü vardır. Bunların en bilinenleri abanoz, şimşir, öd ağacı, tik, servi, sakız, gül ağacı, sandal, fıstık, demirhindi, yılan ağacı, ardıç, anjan, pelesenk, kokobolodur. Bitki çekirdeği olarak sertleşmiş andız meyvesi, zeytin çekirdeği, hurma çekirdeği, kuka ve katılaşmış narcıl tespih yapımında ham madde olarak kullanılır. Tespih imalatında kullanılan en bilinen fosil ise toprak altında oluşan ve bir çam reçinesi olan kehribardır. Farklı kehribar türlerinden yapılmış tespihler mevcuttur. Son yıllarda fiber, bakalit ve katalin gibi sentetik maddeler de tespih yapımında kullanılmaktadır.

Tane Şekillerine Göre Tespih Çeşitleri Hangileridir?

Tespih taneleri yaygın olarak küre şekilde üretilir. Ayrıca yassıca yuvarlak, dolgun, şalgami, kesme, üstüvane ve arpa kesim olarak şekillendirilmiş boncuklardan imal edilmiş tespih çeşitleri de vardır. Her kesim şeklinin kendine özgü duruşu ve göze oldukça hoş gelen görünüşü vardır.

Tespih Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tespih alırken kullanılan malzemenin hakiki ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Gerçek olmayan malzemeden üretilen tespihler zaman içerisinde renk ve yapı bozulmasına uğrar. Az bulunan değerli taşlardan üretilen bir tespih almayı düşünüyorsanız kullanılan taşın sertifikalı olmasına önem vermelisiniz. Tespih almaya karar vermeden önce tespih çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız doğru tespihi seçerken size yardımcı olur ve daha verimli karar vermenizi mümkün kılar. Tespih alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus tespih tanelerinin dizildiği ipin sağlamlığıdır. Sağlam olmayan ip aldıktan kısa süre sonra kopabilir ve tespih tanelerinin kaybolmasına neden olabilir.

Tespih Fiyatları Ne Kadardır?

Tespihler üretildikleri maddeye ve uzunluklarına göre farklı fiyatlar ile sunulur. Tespihin fiyatını belirleyen ilk unsur hangi maddeden üretildiğidir. Bir çok farklı taş ve ağaçtan üretilen tespihler ham maddelerin değerine göre fiyatlandırılır. Ham maddeden sonra tespih fiyatını etkileyen unsur işçiliktir. Yoğun emek verilerek yapılan tespihler daha az emek verilerek yapılanlara göre daha fazla fiyata sahiptir. El yapımı tespihler ile makineler tarafından seri olarak üretilen tespihler de farklı olarak fiyatlandırılır. Nadir bulunan kıymetli maddelerden yapılmış tespihler, kolay elde edilen ve bol bulunan maddelerden üretilenlere göre daha yüksek fiyata sahiptir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Tesbih Modelleri

9.976 ürün var
 1. Cinsiyet
 2. Markalar A-Z
  1. Altınbaş Tesbihler
  2. Anı Yüzük Tesbihler
  3. Ejoya Tesbihler
  4. Saray Çarşısı Tesbihler
  5. RD Ekoavm Tesbihler
  6. Tesbihkenti Tesbihler
  7. Tesbihane Tesbihler
  8. Burhan Sağlam Tesbihler
  9. Takıhan Tesbihler
  10. Tesbihcizadem Tesbihler
  11. Yörem Tesbihler
  12. Tesbih Sepetim Tesbihler
  13. İnan Tesbih Tesbihler
  14. Tesbihediye Tesbihler
  15. Huzur Tesbih Tesbihler
  16. Tesbih Deposu Tesbihler
  17. Tesbihci Efendi Tesbihler
  18. Taş Sandığı Tesbihler
  19. Aleyha1 Tesbihler
  20. Nusret Takı Tesbihler
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483617/16032929/60004716/60002649
Başa dön