Kehribar Tesbihler

Kehribar Tesbihler

İnsanların karakterlerine ve yaşamlarına göre farklı zevkleri, ilgi ve merak alanları vardır. Bunlar bir hayvan, bir bitki ya da bir eşya olabilir. Özellikle eşya grubundaki zevkler daha çok aksesuar tarzı olmakla birlikte hiçbir amaç gütmeksizin tamamen alışkanlık olanlar dahi bulunur. Bunların başında da erkeklerin kullandıkları tesbihler gelir. Tesbihler günlük yaşamlarından vazgeçilemeyen hatta ülkemizde veya diğer dinlerde dini ritüel sembolü olarak görülmüştür.

Tesbihler, tüm dünyada kadın ve erkeklerde dua, zikir olarak tasarlanan bir araç olarak kabul görmüştür. Ancak ülkemizde çoğunlukla alışkanlık olarak görülen tesbih kullanımları erkeklerde yoğun olarak görülür. Bu hem bir zevk hem bir alışkanlık hem de ilgi duyulan bir koleksiyon olarak benimsenmektedir. Farklı materyallerden üretilen tesbihler arasında ilk sırada ve hiç şüphesiz yeri doldurulamayan kehribar tesbihler gelir. Kehribar taşı insan sağlığı açısından çok faydalı olmasının yanı sıra değerli bir taş olarak kabul edilmektedir. Sağlık açısından kullanım sırasında bağışıklık sistemi ile birlikte romatizmal ağrılar için iyileştirici ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Kehribar taşı ile temas edildiğinde faydaları birleşerek tüm kullanıcıların içinde bulunduğu negatif duyguları dışarı çıkabilir. Kimi kehribar kullanıcıları için hem ibadet sırasında hem de farklı zamanlarda kullandıklarında stresleri azaltmaktadır.

Kehribar tesbihler farklı üretim yapan firmalar tarafından 11’li, 33’lü ve 99’lu taneli olarak dizilimlerden oluşturarak satışa sunar. Kehribar tesbih modelleri hem sayı tanelerine hem de materyallere göre çeşitlenir. İbadet alanında kullanılan kehribar tesbihlerin tane sayısı 99 olarak sıralanır. Tesbihlerin tane, durak, imame, ara taneler, tepelik, çivi ve püskül gibi bölümleri vardır. Ara taneler olarak adlandırılan tesbih taşları farklı taşlardan yapılabilir. 

Kehribar tesbihleri gümüş modellerinde imame, çivi bölümlerine farklı desenler işlenir. Kehribar taşlarının farklı tonları ve desenlerdeki gümüş modelleri oldukça şık görünümlü tasarımlara sahiptir. Kehribarlar doğada bulunan nadir kıymetli taşlardan biridir.Bu taşlar farklı aşamalardan geçerek oluşur. Renk, desen anlamında birbirine benzemeyen tonlara sahiptir. Bu da onun özel ve kıymetli bir taş olduğunu gösterir. Kehribar ustaları, kehribarın dış görünüşüne uygun materyaller ile bütünleştirmektedir. Püsküllü modelleri içeren farklı görselleri mevcuttur. İşinin ehli olan kehribar ustaları işlem sırasında tesbihlerin bir yerine mutlaka kendi imzalarını atarlar. Bu geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen bir gelenektir. 

Dua etme sırasında kullanılan tesbihlerin başında gelen kehribarların stresi azalttığına yönelik bir inanış vardır. Bu nedenle çok sık bir kullanıma sahiptir. Bununla birlikte maddi değeri bir kenara bırakılarak daha çok evladiyelik yani hediyelik anlamına gelen bir değere sahiptir. Nesilden nesile gelen bu kavram ile manevi yönü çok daha baskın bir duygu içermektedir. Kehribar tesbih kullanıcıları hem taşın verdiği huzur hem de yadigar olarak kalan bu taşları dua ederken kişiye çok yönlü fayda sağlamaktadır. Çünkü birçok din için geçerli olan tesbihle dua etmek kişiyi manevi yönden büyük bir huzura kavuşturur.

Kehribar Tesbih Fiyatları

Kehribar tesbihlerin fiyatı oldukça fazladır çünkü doğada zor bulunan ve çıkarılması güç olan bir madendir. Üretim sırasında ve işlem görmeleri ile titiz ve dikkatli bir çalışmaya gerektirir. Bu sonuncunda da kehribar tesbihlerdeki fiyatlar da değişmektedir. Tesbihlerin genel olarak 11, 33 veya 99’luk tanelerine göre de fiyatlar değişir. Tesbihte bulunan imame, çivi gibi bölümler gümüş olarak ya da altın olarak yapıldıkları zaman tesbihlerin değeri ve fiyatı daha çok artar.

Kehribar fiyatları, gümüşün kullanımına da etki etmektedir. Gümüşün şık desenler ile kullanımında tesbih modellerine ayrı bir kategori oluşturulur. Tesbihi oluşturan 11’lik modellerindeki her birinin tasarımı ve materyalleri fiyatları etkiler. Kehribar tesbihlerinin boyutları da fiyatı etkileyen unsurlar arasındadır. Doğada farklı renk tonlarına ve yoğunluğa sahip olan kehribar taşlarının bu kendine has özellikleri ile de fiyatları farklıdır. Üretimi, işlem sırasındaki ustadaki sabır, maharet ve estetik gerektiren bir işleyiştir. Bu sıralamadaki her bir aşama, tesbihlerin kalitesini ve fiyatlarını belirleyici en büyük etkendir.

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bu aksesuarın büyük ve küçük çeşitleri vardır. Bin bir renge ve modele sahip olan kehribar tesbihleri her zevke hitap eden şıklığa ve tasarımlara sahiptir. Gerek dini gerekse kültürel alanda kullanılan bu ürünler hem renk hem de birçok kesim alternatifleri mevcuttur. Dini ibadetlerde kullanılmasının yanı sıra aksesuar olarak kullanılan çeşitleri de çok büyük ilgi ve beğeni toplamaktadır. Farklı malzemelerden üretilen bu şık tasarımlı Kehribar tesbih fiyatı da kendi içinde farklılık gösterir. Fakat her bütçeye uygun modelleri olmakla birlikte, fiyat aralıkları da diğer tesbih fiyatlarına göre daha yüksektir. Çünkü buradaki fark tesbihlerin üretimleri sırasında kullanılan materyaller farklıdır.

En çok ve en sık kullanılan modeller arasında yer alan altın tesbihlere göre daha uygundur. Örneğin toz kehribar kendi grubunun içinde en uygun fiyata sahip olan son derece ekonomik bir üretime sahiptir. Vereceğimiz diğer bir örnek ise Oltu taşından üretilen tesbihlerdir. Bunlar ekonomik olarak çok yüksek olmamakla birlikte gümüş tesbihlere göre biraz daha yüksektir. Toparlamak istersek bütçe olarak en yüksek fiyata sahip olan tesbihlerden ilk sırayı altın, ikinci sırayı kehribar, sonra Oltu taşı ve sonrasında da gümüş yer alır. Her bir madenin işlenişi ve el işçiliği ile birlikte ustalığı da oldukça farklıdır.

Tesbihlerdeki her bir modelin kendine has yoğunluğu ve rengi olmasına karşın işlenişi sırasındaki ustanın dokunuşları da Kehribar tesbihlerinin özel olduklarını hissettirir. Bu sebeple ister rengi, ister dizilimi isterseniz süslemesi ile dilediğiniz modeli seçerek kehribarın kullanımı sırasında verdiği rahatlama hissine sahip olabilirsiniz. Her yaştan bireyler için uygun modellerde üretilen kehribarların 9-11-33’lük taneliklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Farklı markaların sunduğu modellerden zevkinize hitap eden rengi belirleyerek kampanyaları takip edebilir, indirimlerden yararlanabilirsiniz. 

Kehribar Çeşitleri

Geçmiş yıllardan günümüze kadar ulaşan ve kültürümüzde hep var olmuş olan tesbihler birçok farklı modellere sahiptir. Özellikle Kehribar tesbih çeşitleri rengi, malzemesi ve kesimi birbirinden farkı özelliklere sahiptir. Gündelik hayatta en çok tercih edilenler arasında siyah modeller gelir. Ancak bunu görünüşü, rengi ve havanın oluşumu ile kendi özelliğinden dolayı sarı ve turuncu renge sahip olan kehribar tesbihler ortadan kaldırmaktadır. Sarı ve turuncu renge sahip olan orijinal kehribar tesbihler olarak kullanıcısı daha çoktur. 

Kehribar tozundan üretilen modeller arasında kişiye enerji veren eşsiz birçok faydası vardır. Farklı renk tonları sunan kehribar, kullanıcıyı çıkardığı ses ve verdiği sakin enerjiden dolayı memnun etmektedir. Sıkma kehribar tesbihler bilinen gerçeklerin dışında tamamen farklı olan bu tesbihler, kehribar tozlarının işlenmesiyle elde edilmez. Aksine Kehribar taşı, başka bir maddenin etkileşimi ile oluşur. Geçmiş yüzyıllarda yaklaşık 1700’lü yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Sıkma kehribarlarda kehribarın kendisi kadar değerli ve orijinal bir kehribardır. En az onun kadar değerlidir. Çünkü doğada kendi halinde bir başka madde ile etkileşime girerek meydana gelmektedir. Bu da onun özelliğinin daha yüksek olmasını sağlayan asıl sebeptir. Bu özelliği ile bilenen tesbih uzmanları ve ustaları tarafından maliyetinden dolayı gerçek kehribarlar kadar tercih edilmektedir. Bu özelliği ile de diğer tesbih modelleri arasında en çok talep gören tesbih türü olarak bilinir. Sıkma kehribarın sarıdan kırmızıya geçen bir renk akışı vardır. Özelliği ise; bu taş doğada bulunan bitki kalıntıları ile birlikte çam ağacı reçinesinin kendiliğinden oluşmasıdır. Saydam ve kimi yerde de saydam görüntüsüne sahiptir. Çamın yetiştiği bölgeye göre renk değişimleri mevcuttur. Kendine has bir manyetik gücü vardır. Vücut enerjisini dengeleyerek, vücutta oluşan enfeksiyonun dışarı atılmasına yardımcı olabilir. Çünkü doğal taşlar vücut ısısı ile buluştuklarında hem elektriksel hem de manyetik olarak genişleme meydana gelir. Vücutta oluşan olumsuz enerjileri toplamaya başlar. Buradan da dışarı atılmasını sağlayabilir. Sıkma kehribar vücut tenine değdikçe pozitif enerji vermeye başlar. Sık kullanım ile kehribar etrafa hoş ve ferahlatıcı bir koku salacaktır. 

Ateş kehribar tesbihler özellikleri bakımından diğerlerinden oldukça farklıdır. Eğer herhangi bir kullanım hatası yok ise size ait olan bir kehribar tebihi ömrünüz boyunca kullanabilirsiniz. Ateş kehribar tesbihinin özellikleri bakımından öncelikle ülkemizde yalnızca birkaç ilde bulunmasıdır. Bu nedenle nadir olarak elde edilir. Dünyada ise Baltık Denizi’nde ve Meksika’da, Lübnan gibi ülkelerde görülür. Doğal bir malzemeden oluşu onu daha da özel hale getirir. Ateş kehribar bir çam ağacı türünün reçinesinden kendiliğinden meydana gelir. Bu tamamen doğal olmasının bir göstergesidir. Rengini de yine meydana geldiği anda alır. Herhangi bir şekilde başka bir işlem görmesine gerek kalmaz. 

Doğal taşların insan vücuduna hiçbir zararının olmadığı ve alerji yapmadığı kanıtlanmış olmakla birlikte bilim adamları tarafından da doğal taşların olumlu yönde etkilerinin olduğu da dile getirilmiştir. Bunların başında gelen kehribar taşlarından yapılan tesbihler erkek kullanıcılarına özel olarak tasarlanmıştır. Kehribar tesbihleri damla kehribar, sıkma ve ateş kehribar olarak kendi içinde tasarlanmış ve modelleri ile ün salmıştır. Bunlardan özellikle damla kehribarlar erkek kullanıcılar tarafından çok fazla beğenilmiş ve favori olarak görülmüştür. 

Erkek kullanıcılarının gözde modellerinden olan damla kehribar tesbihleri, son derece sağlam, kullanışlı, şık ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Kullanımı sırasındaki sesi çok özeldir. Kişiyi rahatlatan doğallığı sayesinde vücuttaki tüm negatif yüklü olan enerjinizi alarak pozitif hale çevirir.

Kehribar tesbihlerinin içinde bir ip ve hava boşlukları varmış görünüme sahiptir. Bu da taşa çok daha özel bir değer katmaktadır. Kehribar taşı özellikle ateş ve su grubu burçlarına uyumlu bir elementtir. Bu yönüyle de insan sağlığı açısından büyük faydası vardır. Bilhassa soğuk algınlığı ve halsizlik dönemlerinde, vücuttaki manyetik enerjinin yoğunlaşması ile bu enerjiyi temizlemektedir. Ayrıca boğaz çakrası olarak bilinen vücut çakralarında kendini ifade edemeyenler için bu taş ısrarla önerilmektedir.

Kehribar Tesbihlerin Özellikleri

Doğada bulunan her bir taşın kendine has özellikleri vardır. Çünkü oluşumları tamamen doğal ve kendiliğinden meydana gelirler. Bu da onların kaliteli ve eşsiz olmalarının ilk özelliğidir. Doğal taşların insana verdiği ayrı gücü ve etkisi vardır. Kullanım sırasında kişi bunu hem kendi hem de etrafındaki dostları kolayca görüp hissedebilmektedir.

Kehribar tesbihlerin özellikleri de bu anlamda farkı hissedilen en nadide taşlardan biridir. Her bir çeşidi doğada kendiliğinden oluşması onu eşsiz kılmaktadır. Kehribar hem süs eşyası hem tesbih hem de sağlık açısından takı olarak kullanılan doğal bir taştır. Kullanım sırasında insanda sağlık yönünden de birçok etkiye ya da güce sahiptir. Kehribar tesbihlerinin renkleri çoğunlukla kırmızı, mavi, sarı, turuncu, yeşildir. Tesbih üretiminde de genellikle kapsül, beyzi ya da arpa tarzı kullanılır. 

Beyzi kesim tesbihler kırmızı renktedir. Arpa kesimler ise çoğunlukla yeşil ya da lacivert olur. Kapsül kesimler şık görünümlere sahip oldukları için sarı veya turuncu renge sahiptir. Kehribar üretiminde gerçeğinin yanı sıra sahte üretim olasılığı da oldukça fazladır. Sahte olarak üretilenler ise cam, plastik veya sentetik ürünlerden üretilir. Gerçeği ile sahtesini ayırt etmeniz için kehribar olarak satın aldığınız tesbihlerin küçük bir kısmını ateşe maruz bırakmanız yeterli olacaktır. Veya çakmak ile deneme yaptığınızda yakma sırasında etrafa çam kokusu yayılır. Bu da onun gerçek olduğunun göstergesi olarak kabul edilir.

Kehribar tesbihlerinin diğer bir özelliği de çok dayanıklı olmasıdır. Bununla birlikte kehribar tesbihlerinin ya da taşlarının özelliklerini sıralamak istersek;

  • Kendi içinde karbon, hidrojen ve oksijen barındırır. Güçlü olmasının asıl kaynağı bu üç elementi tek başına içinde olmasındandır.
  • Kullanıcıya ruhen pozitif enerji yükler. Vücuttaki negatif enerjiyi alır. Sakinleştirir. Stresi azaltır. 
  • Çam ağacının reçinesinden sonra fosilleşerek oluşan doğal bir taştır.
  • Saydam, yarı saydam görüntüye sahiptir. İçinde ip görüntüleri yine kendiliğinden oluşur. Hava kabarcıklarının da yine kendiliğinden oluşması nedeniyle başka bir işlem görmesine gerek kalmaz.
  • Hava burçlarından olan; terazi, kova, ikizler ile birlikte toprak burçları olan boğa ile uyumlu bir taştır. 
  • Tüm çakralara uyumlu olması ile birlikte özellikle boğaz çakrası, alın çakrası ve karın çakrası bölgelerine şifa verebilir. 
  • Kullanım sırasında ısı ile karşılaştığında elektriksel ve manyetik bir enerjiyi dışa vurur. 
  • Gerçek kehribarı anlamanız için çam kokusunu hissetmeniz de yeterli olabilir. Çünkü gerçek kehribar bir çam gibi kokar. 
  • Taş kadar sert olmamakla birlikte, dışarıdan bir kuvvet uyguladığınızda da şeklini değiştirmeyecek bir sertliğe sahiptir.

Kehribar Tesbihler Nasıl Anlaşılır?

Bir tesbih edinmek isterseniz ve bunu da özellikle kehribardan yana olmasını isterseniz dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Öncelikle alacağınız tesbihin kullanımlarının sağlığa olumlu yönde katkılarının olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte keyifli bir kullanıma sahiptir. Tüm bunlarla birlikte kehribar tesbih kullanımında renk değiştirerek saydam bir görüntüye sahip olur. Tüm bu özelliklerden yararlanmak için orijinal bir kehribar tesbihe sahip olmanız gerekir. Kehribar tesbihler nasıl anlaşılır? Bir kehribarın gerçek olduğunu anlamak son derece kolaydır. Öncelikle satın almak istediğiniz bir kehribar tesbihinin kokusu çam ağacı gibi kokmalıdır. Size ormanda olduğunuz hissi vermelidir. Diğer bir yöntem ise; ateşe maruz bırakmanızdır. Yani eğer bir kehribar tesbihi çakmakla yaktığınızda görüntüsü değişmiyor ise ve yandığında çam kokusu yoğun olarak hissediliyor ise o gerçek bir kehribardır. Kullanımı sırasında oldukça kaygan ve kolay kullanıma sahip olmalıdır. Kullanımı arttıkça saydamlığı da artacaktır. 

Kehribar Taşlarının Kullanım Alanları Nelerdir?

En yaygın kullanım alanı tesbihlerdir. Çoğunlukla erkekler tarafından kullanılan kehribar taşının kullanım alanlarının başında tesbihler gelir diğeri ise bilekliklerdir. Ancak çakra dengeler içinde yine takı olarak kullanımlarında kolye de kehribarın üretimlerindeki kullanım alanlarından biridir. 

Kehribar Tesbihlerinin Sağlığa Karşı Özelliği Var Mıdır?

Sağlık yönünden faydasının olması ile birlikte kişiye manyetik olarak pozitif enerji vermektedir. Öncelikle bağışıklık sistemini, romatizmal ağrıları, sindirim sistemini düzenleyemeye yardımcı olabilir. Ayrıca sakinleştirir, vücuttaki negatif enerjiyi alarak pozitif enerji aktarır. Kendini ifade edemeyenler için boğaz çakrasını düzenleyerek kişiye özgüven sağlar. 

Kehribar Tesbihleri Renkleri Nelerdir?

Doğada kendiliğinden oluşan bu doğal taşın ilk rengi sarı olarak kabul edilir. Ancak sık kullanımı ile birlikte turuncu ve kırmızıya dönüşerek renk değiştirme özelliğine sahiptir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...

Kehribar Tesbihler

10.000+ ürün listeleniyor
Altın / Takı / Mücevher
Altın / Takı / Mücevher
Takı & Mücevher
Takı & Mücevher
Erkek
Erkek
Tesbih
Tesbih
Kehribar Tesbihler
Kehribar Tesbihler
Ateş Kehribar
Ateş Kehribar
Damla Kehribar
Damla Kehribar
Sıkma Kehribar
Sıkma Kehribar
Kuponlu Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
İndirimli Ürünler
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Renk
Toplam 32 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?