Çok uzun seneler boyunca lagün, delta veya deniz türü ortamlara taşınan kozalaklı ağaçların salgıladığı reçine, içeriğe karışan kırıntı malzemelerle birlikte kimi zaman yüzlerce metre kalınlığına ulaşarak basınç ve sıcaklık koşulları altında sertleşerek kehribara dönüşür. Açığa çıkartılan bu kehribar birçok süs eşyasında kullanılmakla beraber yaygın olarak kehribar tesbihlerin ana malzemesini oluşturur. Sağlık üzerindeki tesirleri bilinen kehribardan üretilen tespihler yoğun ilgi çeken tespih modelleri arasında yer alır.

Renk skalası açık sarıdan kızıla doğru çeşitlilik gösteren kehribar saydam ve kırılgan yapıdadır. Kadın aksesuarlarının üretiminde de kullanılan kehribar günümüzde en çok tespih yapımında kullanılmaktadır. Toprak altından çıkartılarak ustalarının elinde aldıkları göz alıcı şekiller ile tespih kullanıcılarının gözdeleri arasında yer alan kehribar tespihler koleksiyoncuların da en çok değer verdiği ürünlerden biri tanesi halini alır.

Kehribar tespihler birkaç rengin farklı tonları ile üretilerek beğeninize sunulur. Sarı limon rengi kehribar tespihler, mat damla diye anılır. Rengi sarı tespih damarlıdır ve en çok tercih edilen doğal kehribar tespih çeşidi olarak göz doldurur. Sarı şeffaf renkli damarsız kehribar tespihler fosilli olması halinde çok kıymetlenir. Esasen sarı olan ancak ısı yoluyla renklendirilen Ateş-i Renk kehribar tespihler en yoğun ilgi gören ürünler arasındadır. Oldukça az miktarda bulunan ve çok kıymetli olma özelliği taşıyan yeşil ve mavi renk kehribardan üretilen tespihler de koleksiyoncular tarafından büyük ilgi görür.

Kehribar Tespih Modelleri

Kehribar tespih modelleri ana hatları ile; damla kehribar tespih, sıkma ve ateş kehribar tespih, parça kehribar tespih ve pres kehribar tespih olarak kategorilere ayrılmaktadır. Damla kehribar tespih modelleri doğal fosil malzeme kullanılarak hazırlanır. Sıkma ve ateş kehribar türleri ise insan yapımı olmakla beraber oldukça değerli bir malzemedir. Damla kehribar parçalarından hazırlanana parça kehribar tespihler ve kehribar fosillerin tozlarının sıkıştırılması ile hazırlanan pres kehribar tespihler dikkat çekici modeller sunar.

Farklı kesim stilleri ile tespih halini alan kehribar keyifle kullanacağınız farklı ürünler ile size olağanüstü bir deneyim yaşatır. Düzenli bakım yapılması halinde uzun yıllar boyu elinizden düşmeyecek kehribar tespih modelleri sürekli kullanımda olması halinde en az iki haftada bir temizlenmeli ve negatif elektrikten arındırılmalıdır. Sağlığa olumlu katkıları ile bilinen kehribarın etkisinin devamlı olması için akan suyun altında beş dakika tutmak yeterli olacaktır. Yine boncukların bir gün boyunca güneş altında bırakılması biriken enerjiden arındırılmasına kafidir. Bahçenizdeki toprağa yirmi dört saat boyunca gömebileceğiniz tespih size maksimum verimlilik sağlayacaktır.

Kehribar Tespih Fiyatları

Oldukça değerli bir ürün olan kehribarın rengine, çeşidine, reçinenin fosilli ya da fosilsiz oluşumuna göre farklılık arz eden kehribar tespih fiyatları genel olarak her bütçeye uygun koşullarla tespih severlerin beğenisini kazanır. Kimi zaman kehribara benzetilen plastik, bakalit, cam, akrilik, polyester ve copaldir gibi sentetik malzemeler, içine fosil yerleştirilerek ve reçine kokusuna sahip yağda yıkanarak doğal kehribar görünümü verilmektedir.

Satın aldığınız kehribar tespihinin içindeki fosilin boyutunun birkaç milimetreyi geçmemeli, fosil çizgileri bulanık görünmelidir. Gerçek kehribar ultraviyole ışığı altında mavi ya da sarı renkte parlama yapar. Kumaşa sürtülerek elektriklendirilecek gerçek kehribar tespih küçük kağıtları çekme konusunda başarılıdır. Isıtılan ince bir metalle delik içindeki bir noktaya yapılacak dokunuş hem modeli bozmayacak hem de ortaya çıkan hoş reçine kokusu ile gerçekliğini ortaya koyacaktır.

Bu sebeple satın alınan kehribar tespihin gerçekliğinden emin olmak için mutlaka güvenilir bir mağazadan seçilmesi büyük önem arz eder.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kehribar Tesbihler

Ateş Kehribar
Damla Kehribar
Sıkma Kehribar
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483617/16032929/60004716/60002649/60007503