Geçmişi 18. yüzyıla kadar uzanan sıkma kehribar taşlar, Rusya, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra, Osmanlı Döneminde de zanaatkarlar tarafından tesbih, aksesuar ve süs eşyası imalatı alanında sıklıkla tercih edilmiştir. Damla kehribardan farklı olarak sıkma kehribarlar, tek bir bütünden değil; doğal taşlar, kehribar parçaları ve tozu gibi materyallerin ustalıkla bir araya getirilmesi ile imal edilir. Sıkma kehribar tesbihler, ustasının hünerine bağlı olarak değişen birbirinden farklı renk ve şekle sahip modeller ile sizlere sunulur.

Sıkma Kehribar Tesbih Modelleri

Yaklaşık 300 yıldan günümüze kadar, sıkma kehribar taşı üretiminde farklı metotlar denenmiştir. Oldukça zahmetli ve zorlu bir sürecin ardından tesbih taşı formunu alan sıkma kehribarlar, oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Kehribar taşlarının sahip olduğu sarı, kahverengi ve kırmızı tonların yanı sıra yeşil, mor ve lacivert gibi alt tonlar da sıkma kehribar renk skalası içerisinde yer alır. Çeşitli taşlar ile harmanlanan sıkma kehribar tesbih modelleri, diğer tüm tesbih türlerinde olduğu gibi, taş (tane), nişane (durak), tepelik, düğüm tanesi, püskül ve imame parçalarının sağlam bir ip yardımıyla bir araya getirilmesiyle oluşur. Her parçanın kendine göre bir önemi ve özelliği vardır.

Sıkma kehribar modellerinde bulunan taşlar genellikle kapsül veya arpa kesim şeklinde tasarlanır. Geleneksel arpa kesim tesbihler, parmağın şekline uygun olduğu için çekilmesi oldukça keyifli ve kolaydır. kapsül kesim taşlı ürünler ise, çok daha ince ve hafif bir yapıda imal edildiğinden dolayı, aksesuar olarak ve el içinde taşımak için idealdir. Genellikle 11. taş aralığına yerleştirilen nişane, ip üzerine dizili diğer taşlardan şekil ve boyut olarak daha farklıdır ve her modelde bulunmaz. Tepelik, püskül ve imame ise tesbih modellerini birbirinden ayıran ve farklılaştıran en önemli parçalar arasında yer alır. Tepelik ve imame, ürünün genel rengine ve malzeme türüne uygun olarak seçilebileceği gibi, tamamen farklı özelliklere sahip de olabilir.

Sıkma Kehribar Tesbih Fiyatları

Sıkma kehribar tesbih fiyatları; ürünün modeline, kullanılan malzemelerin türüne, taş kalitesine, üretim aşamasında harcanan emek ve ustalığa bağlı olarak farklılık gösterir. Oldukça makul fiyatlardan başlayan sıkma tespihler olduğu gibi, koleksiyon değeri taşıyan ve maddi olarak çok daha üst seviyede bulunan ürünler de mevcuttur. Sıkma kehribar türlerinin, damla kehribar taşları gibi tek bir parçadan kesilerek imal edilmemesi ve formüle edilebilmiş bir simyası bulunmadığı için, tesbihe hayat veren ustanın becerisi, sarf ettiği emek ve üretim tekniği, fiyat üzerinde oldukça belirleyicidir. İmame ve püskül gibi parçalar, tespih taneleri ile aynı kimyada olan taşlardan üretilebileceği gibi gümüş, altın, bakır tarzı malzemelerden de seçilebilir. Özellikle gümüş işleme ile şekillendirilen püskül ve imameler tespihe hem maddi açıdan hem görsellik anlamında zenginlik katar.

İmame üzerinde bulunan motifler, özel işlemeler ve yazılar, tespihin değerini belirleyen diğer husular arasında yer alır. Üzerinde hilal, kazaziye ve sarmal gibi detaylı el işçiliğinin bulunduğu modeller, son derece şık ve asil bir görünüme sahiptir. Püskül saçakları sade ve tek yapıda olan tesbihlerin yanı sıra, ikili, üçü ve dörtlü püslüller ile süslü ürünler de vardır. Tesbih koleksiyonu, başlı başına bir tutku ve özel bir hobidir. Hem koleksiyonunuza ekleyebileceğiniz hem de sevdiklerinize hediye olarak verebileceğiniz sıkma kehribar tesbihler içinden seçim yapabilirsiniz. Kategori içinden farklı renk ve tasarımlara sahip sıkma kehribar tesbihleri detaylı olarak inceleyebilir; bütçenize, tarzınıza ve zevkinize en uygun ürüne kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Sıkma Kehribar

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 3480 ürün
DSACategoryId/2147483617/16032929/60004716/60002649/60007503/60007506