Milyonlarca yıl yaşayan ve tropik ormanlarda bulunan ağaçlardan elde edilen damla kehribar, sıklıkla tespih yapımı için tercih edilir. Kehribar, ağaçların üzerinde oluşan reçinenin fosilleşmiş halinden yapılır. Çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden tasarlanırken, zaman zaman tropik çiçekli ağaçlarından da oluşturulur. Tespih çeşitleri arasından zahmetli yapımı ve manevi değeri ile öne çıkan damla kehribar, süs eşyası ve ibadet aracı olarak büyük önem kazanır. Erkek aksesuarları arasında bulunan damla kehribar tespihler ile babanıza veya sevgilinize özel günlerinde unutmayacağı bir hediye sunabilirsiniz.

Damla Kehribar Tesbih Modelleri

Reçineden elde edilen damla kehribar tespihler hazırlanırken reçinenin içinde gömülü olan sedimentler, oldukça önemli rol oynar. Sedimentlerin dışında basınç ve sıcaklık etmeni de yine kehribarlaşma aşamasında etkilidir. Kehribarın rağbeti ve önemi günümüzde taklit tespihlerin ortaya çıkmasına da zemin hazırlar. Ancak gerçeğinle sahtesini anlamanın birçok yöntemi vardır. İlk olarak gerçek kehribarların içerisinde yer alan fosiller yani sinek, arı veya böcek gibi hayvanlar, zamanla fazla bozulmaya uğrar. Ancak sahte kehribarlarda bu durum söz konusu değildir. Yani fosil atıkları, ilk günkü gibi görülür. Bir diğer anlama yöntemi, sıcak metalin kehribara dokundurulduğunda ortaya çıkan reçine kokusudur. Sahte kehribara dokundurulduğunda plastik türü olan bir koku yayılır.

Damla kehribar modeller, ultraviyole ışıklarda mavi ve sarı renkte parlarlar. Ancak sahteleri, genellikle beyaz bir ışık verir. Kehribar tespih modelleri; zümrüt, mozaik ve gümüş gibi çeşitlerle zenginleştirilerek tasarlanır. Süs detaylar, tespihlerin daha estetik ve zarif olmasını sağlar. Ayrıca tespihler, renk ve kesim açısından da farklılık gösterir.

Renk açısından sarı, yeşil ve bordo tonları bulunan kehribar tespihlerin geçişli olan modelleri de mevcuttur. İki farklı tonun birlikteliği ile zenginleştirilerek daha estetik olmasını sağlanan tespihler, erkeklerin sıklıkla yöneldiği modeller arasındadır. Damla kehribar tespihler, kesim açısından beyzi, küre ve arpa çeşitlere sahiptir. Damla kehribar modeller, aynı zamanda tuzlu suda batmadıkları için oldukça hafiftirler.

Damla Kehribar Tesbih Fiyatları

Manevi değeri ve zarif tutuş sağlayan tasarımlarıyla ön plana çıkan damla kehribar tespihler, modellerin kalitesine bağlı olarak farklı fiyatlarda satışa sunulur. Ancak değerli taşlarla süslenen ve daha şık hale getirilen tespihlerin fiyat aralıkları, genellikle müşterilerin alım gücünü zorlamayacak seviyede tutulur.

Her zevke uygun modelin bulunduğu tespihler arasında hem sade hem de gösterişli modeller yer alır. Kehribar modeller, kullanmaktan ziyade koleksiyon amaçlı olarak da tercih edilebilir. Şık tasarımları ve göz alıcı taneleri, her erkeği cezbedecek niteliktedir. Zor bulunan bir madde olması ve zahmetli işlemlerin ardından ortaya çıkması, kehribarın değerini artırır. Kehribar tespihler, püskül, arma veya zincir gibi çeşitli materyallerle zenginleştirilir. Uç kısmına takılan materyaller, tespihin daha estetik olmasına yardım eder. Çam kokusu almak isteyenler için kokulu olan modeller mevcuttur. Ayrıca tespihler, taşın tercihine göre kişiye özel olarak da tasarlanabilir.

Kehribar tespihlerin farklılığı fiyat seçenekleri aracılığıyla da ayırt edilebilir. Has reçineden elde edilen çeşitler, kaliteli bir tespih deneyimi verir. İşçiliğiyle, hafifliğiyle ve şık tasarımıyla göz kamaştıran ürünler, verdiğiniz paranın karşılığını en güzel şekilde sizlere gösterir. Tespihlerin her an ışıl ışıl parlaması için temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Temizlik konusunda damla kehribar tespihler, yumuşak ve hafif nemli bir bez yardımıyla rahatlıkla silinebilir. Kehribar modeller sayesinde siz de babanıza veya erkek arkadaşınıza sunabileceğiniz farklı bir hediye alternatifi yaratabilirsiniz. İster özel günlerde, isterse de içinizden geldiği zamanlarda tercih ederek, mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

  • Kehribar en kolay nasıl anlaşılır?

  • Kehribar, bir çam türünün fosilleşmiş reçinesinden oluşan bir doğal taştır. Kehribar uzun yıllardan beri kolye, küpe, bilezik ve tespih yapımında kullanılmış, birçok ülkede alternatif tıp reçetelerinde yer almıştır. Kehribar taşı açık sarıdan koyu kızıla kadar birçok farklı tonda olabilir. Ama parlaklığı ve özel rengi, onu diğer tüm saydam taşlardan ayıran özellikleridir. Bazı takı ve aksesuarlarda sentetik malzemeler kullanılarak kehribar görünümü elde edilir. Bu nedenle kehribar taşının gerçek olduğunu anlayabilmek adına bazı yöntemlere başvurulabilir. Birkaç damla aseton kehribar taşına damlatıldığında onun buharlaşması beklenir. Gerçek kehribar taşı asetondan etkilenmezken sentetik malzemeler deforme olur. Gerçek kehribar taşı UV ışınlarına tutulduğunda mavi tonlarda bir yansıma yapar. Kehribar taşı tuzlu suya bırakıldığında yüzerken, sentetik malzemeler kullanılarak kehribar görünümü verilen taşlar suda batar.
  • Ateş kehribar olduğu nasıl anlaşılır?

  • Kehribar tesbih modelleri damla, parça, sıkma ve ateş kehribar olarak dört gruba ayrılır. Ateş kehribarın gerçek olduğunu anlamanın iki yolu bulunur. İlki, taşın üzerinde bulunan çizgi ve damarlara dikkat etmektir. Kehribar fosillerden oluşan bir doğal taş olduğu için, şeffaf yapısı içinde fosil çizgilerine kolaylıkla rastlanabilir. Bir diğer yöntem ise, kızgın bir demiri ya da benzer bir maddeyi kehribar taşına dokundurmaktır. Gerçek ateş kehribar, kızgın bir madde dokundurulduğunda reçine kokar. Sentetik malzemelerden ise yanık kokusu alınır.
  • Sıkma kehribar ne demek?

  • Sıkma kehribar, orijinal kehribar taşı kullanılarak hazırlanmaz. Tamamen laboratuvar ortamında ve fenol formaldehit ile plastik ya da yapay reçine karıştırılarak üretilir. El işçiliği sayesinde sıkma kehribar kullanılarak yapılan tespihler de oldukça ilgi görür.
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Damla Kehribar

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 849 ürün
DSACategoryId/2147483617/16032929/60004716/60002649/60007503/60007505