Hindistan cevizine benzeyen tropikal bir ağacın meyvesi olan kuka, sert çekirdeği ile Osmanlı kültüründen günümüze en yaygın tespih malzemeleri arasında yer alır. Sert yapıya sahip kuka tesbihler ülkemizde en çok kullanılan tespih seçenekleri arasındadır. Antibakteriyel özelliği nedeniyle Osmanlı döneminde ağırlıklı olarak sağlık sektöründe kullanılan kuka, bu yönüyle de saray hekimlerinin ana tespih tercihini oluşturmuştur. Kullanıldıkça kararan ve karardıkça değeri artan kuka tespihler farklı materyaller kullanılarak zenginleştirilen göz alıcı modeller ile beğeni kazanır.

Kuka tespih, geçmişten gelen bir kültürün yansıması olarak Müslüman ülkelerde en çok kullanılan tespih türü olma özelliği taşır. Kuka tespihler ağacın gövdesinden ya da dalından değil meyvesinden elde edilen bir malzemeden üretilmektedir. Hindistancevizine kıyasla nispeten küçük bir meyve türüne sahip olan kukadan çok büyük taneli tespih yapmak zordur.

Kuka tespihler ahşap tespih kategorisi içinde yer alır. Ahşap tespihler, doğal taşlardan üretilenlere nazaran daha kolay yıpranan ve zarar gören formda olsa da, sert bir ahşap olma özelliğine sahip kuka tespihler bu yönleri ile diğerlerinden ayrılır. Bu sebeple oldukça uzun yıllar kullanım imkanı sunan kuka tespihler yüzyıllarca sürecek ömre sahip olarak değerli bir aile yadigarı olma özelliği taşır.

Kuka tespihler kullanıldıkça renk alır, parlaklık kazanır ve güzel görünüm elde edilir. Bakımı diğer ahşap tespih türlerinden farklılık göstermeyen kuka tespihleri nemli bezle silerek görünür kirlerinden arındırmak yeterli olacaktır.

Kuka Tespih Modelleri

Sert yapısı nedeniyle tespih yapımına oldukça uygun malzeme sunan kuka çevresel faktörlere karşı dayanıklı tespih modelleri elde etme imkanı sağlar. Üzerinde süsleme yapmaya elverişli kuka tespih çeşitleri bu özelliği sebebiyle muhteşem görünümlü ve dayanıklı tasarımlara imza atmaya olanak verir. Mikrop kırıcı özelliği olduğu düşünülen kuka tespih sağlığına özen gösteren kullanıcıların da ilk tercihi olmaktadır.

Halk arasında karartma olarak da bilinen kuka tespih; ham, gümüş işlemeli, el işçilikli özel üretim, mısır işi kınalı, sarma, püsküllü, harfli ve altın kaplama gibi pek çok model ile çeşitlilik kazanır. Renk değiştirme özelliğine sahip kuka tespih karardıkça güzelleşen ve değerlenen özelliği ile elden düşmeyen bir alternatif sunar. Osmanlı döneminden bu yana süregelen, Türk kültürünün önemli bir geleneği olan kuka tespih hediye etme adeti bugün hala varlığını sürdürmektedir.

Kuka Tespih Fiyatları

Kuka tespih fiyatları işçiliğine, el emeğine, işlemesinde kullanılan malzemenin türüne ve imamesinin tasarım çeşidine göre farklılık arz etse de paranızın tam karşılığını almanıza imkan sağlar.

Plastik yapıdaki gerçek dışı kuka tespihleri tespit etmek ise oldukça kolaydır. Renk değiştirmeye uygundur orijinal kuka tespihler ısıya karşı dayanıklıdır. Plastik tespihler ise renk değişimleri yerinde olsa da ısı ile kolaylıkla şekil değiştirirler. Ancak her bütçeye uygun seçeneklerle beğeninize sunulan kuka tespihlerin ahşap imitasyon çeşitlerinden ayırt edilebilmesi oldukça güçtür. Gerçek kuka tespihleri, kuka tespih adı altında satışa sunulan ve renk değiştirme uygulaması yapılarak görüntü güzelliği kazandırılan tespihlerle karıştırmamak için güvenilir bir internet sitesinden ya da mağazadan almak yerinde bir davranış olacaktır.

Kuka tespihinizi koruyarak uzun ömürlü olmasını sağlamak için tanelerin sağlam bir ipe dizildiğinden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde koparak dağılacak kuka taneleri tespihinizin bozulmasına yol açar. Tespihi elde sallarken de sert hareketlerden kaçınmak ipin ömrünün uzamasına ve deforme olarak kopmasına engel olacaktır. Kimyasal maddeler ile temizliğe uygun olmayan kuka tespih ıslak bir bez yardımı ile temizlenebilir. Ahşap bir yapıya sahip olması ateşe maruz kaldığında zarar görmesine neden olacağından yanıcı ortamlardan uzak tutulması önemli bir husustur.

Kuka Tesbihler

887 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Altınbaş
  2. Anı Yüzük
  3. Saray Çarşısı
  4. İnan Tesbih
  5. RD Ekoavm
  6. Tesbihcizadem
  7. Tesbihci Efendi
  8. Takıhan
  9. Tesbihevim
  10. Pigoda
  11. Taş Sandığı
  12. Murty99
  13. Beyazıt Takı
  14. Alibaba Doğaltaş
  15. Nurberk
  16. Sanatkar
  17. Yeshills
  18. Alışverişrengi
  19. Welch
  20. Gureba
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483617/16032929/60004716/60002649/60007508
Başa dön