Kedi Yataklarının İşlevleri

Kedi yatakları kedilerin uyuması için onlara özel alanlar yaratır. Ancak yatakların tek işlevi uyku alanı olmaları değildir. Ürünler iyi birer koku emici olduğu için kedilerin kendilerine ait alan oluşturmalarını, evi sahiplenmelerini sağlar. Kediler alanı sahiplenmediklerinde ortalığa tuvaletlerini yaparak orayı işaretlemeye çalışabilir. Bu tip sorunlarda, kedi davranış uzmanları kedilere ait oyun ve dinlenme alanları oluşturmayı özellikle tavsiye eder. Bunun araçlarından biri de kedi yatağıdır. Kediler için oluşturulan oyun alanlarına, kedi tüneli, yürüyüş parkuru, kedi otobanı adı verilen bölümlere, dinlence için kedi yatakları yerleştirilir. Hem kediler için cezbedici bir varış noktası hem de iyi bir dinlenme alanı olan yataklar, onların kendilerini evlerinde hissetmesine yardım eder. Kediler için önemli noktalar olan  yataklar, kedilere “bu evde yalnızca sana ait olan alanlar var” demenin en kolay ve konforlu yolunu sunar. Kedi ebeveynleri, kedilerinin konforu, kendini iyi hissetmesi ve oyuna teşvik edilmesi için yatakları evin farklı bölgelerine yerleştirebilir. Her evde birden çok kedi yatağı olması beklenir, özellikle çok sayıda kedi varsa, onların alışkanlıklarına, zevklerine ve oyun beklentilerine uygun yatakların farklı alanlarda kedileri karşılaması çok daha önemlidir. Birden çok katlı evlerde, bahçeli veya balkonlu dairelerde, insanların sıkça vakit geçirdiği yaşam alanlarında farklı kedi yataklarının  olması kedilerin kendilerini daha iyi ve güvende hissetmesini sağlar. Örneğin gündüz çalışma odasında vakit geçiriyorsanız akşam salonda oturuyorsanız, kediniz için hem çalışma odasına hem de salona birer tane yatak almayı seçebilirsiniz.

Kedi Yatakları Çeşitleri

Birçok farklı kedi yatağı tasarımı görülebilir. En çok tercih edilenler arasında şu çeşitler yer alır:

 • Donut kedi yataklar: Oval şekilde tasarlanan, kenarları hafifçe yüksek olan yatakların orta kısmı düzdür. Kedinin genellikle baş ve boynunu dayadığı, yan yattığında omurgasına destek aldığı yüksek kısım, orta sertliktedir. Alt kısım düz ve alçaktır ancak yerden soğuk almaması için ince de olsa bir dolgu bulundurur. Kedileri açıkta tutan yataklar, özellikle güvendikleri alanlarda onların tercihi olur.
 • Puf yataklar: Yerden yüksek tasarlanan ürünler, daha çok dinlence için tercih edilir. Puf şeklindeki yatakların yüksek kenarlarına tutunan kediler, rahatlıkla oturabilir. İçi derin olan modellerin genellikle yuvarlak alternatifleri göze çarpar.
 • Başlıklı kedi yatakları: Kedilerin içine gömülebileceği, yarım açık yataklar, kısmen kapalı bir yuva görünümü verir. Başlık kısmı hasır örmeden, kumaştan veya ahşaptan yapılabilir. Yarım kapalı olan ürünler, kedilerin güvensiz hissinin yatışmasına yardımcı olabilir. Yatakların orta kısmında yumuşak minderler bulunur, kediler böylelikle konforla dinlenebilir.
 • Koza yataklar: Neredeyse tamamen kapalı olan, üzerinde kedilerin girebileceği bir açıklık bulunduran kapalı yatak tipleri, kaygı sorunu yaşayan, alışma evresindeki kediler için sıklıkla tercih edilir. İki çıkışı olan modeller adeta bir tünel gibidir. Kediler koza içinde uyuyabilir, dinlenebilir, ortama, ev arkadaşlarına alışabilir. Her tarafı kapalı olduğu için güvenli ve sıcak bir ortam oluşturan kozalar, özellikle yavru kedilerin hayata alışması için onların yavaş yavaş sosyalleşmelerine yardımcı olur.
 • Askılı yataklar: Cam önüne, kalorifer peteğine asılan kedi yatakları kedilerin hem dışarıyı izlemesine hem de ısınmasına yardımcı olabilir. Kedilerin en sevdiği eylemler arasında yer alan sıcakta yatma, özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerindendir. Askılı yatakların cama vantuzla yapıştırılan çeşitlerinin yanında telle asılan alternatifleri de mevcuttur.

Mükemmel Kedi Yatağına Sahip Olmak

Farklı tarzlardaki ev dekorasyonlarına, kedilerin alışkanlıklarına uygun onlarca türde kedi yatağı bulunabilir. Kediler için en iyi yatak tek bir çeşit değildir. Her kedinin kendi karakteri, istekleri, beklentileri olduğu için kediye özel seçim yapmak tavsiye edilir. Kedi yatağı seçmenin, onun için en iyi olan modeli bulmanın yolu ise deneme yanılmadan geçer. Kedinin hangi yataktan hoşlandığını anlamak için farklı ürünleri denemeli ve onu alıştırmaya çalışmalısınız. Kedinin yatağı sevip sevmediğini anlamak için deneme sırasında yatağın yerini değiştirmek öneriler arasında yer alır. Kediler, yatakları sevseler de yerini sevmedikleri için yatmayabilir. Evin, odanın farklı yerlerine yerleştirilen yataklar, en doğru seçimin hangi olduğu konusunda kullanıcıları yönlendirebilir. Kedi, dinlenmek için hangi yatağı seçtiyse markasını, modelini not alarak işaretleyebilir, geniş bir eviniz varsa birkaç tane daha alarak eve yerleştirebilirsiniz. En şık, en pahalı veya size göre rahat olan yatak kediniz için uygun olmayabilir, seçimi ona bırakmalı ve tercihlerine saygı duymalısınız.

İdeal Kedi Yataklarının Kediler Üzerindeki Etkileri

Kedilerin yaşına, cinsine ve günlük rutinine bağlı olarak uyku süreleri değişir. Ortalama yetişkin bir kedi günde 15 saat uykuya ihtiyaç duyar. Kedilerin uykusunu alamadığında sersemlediğini, sinirli olduğunu, yorgunluğunu fark edebilirsiniz. Uyku onlar için önemli bir gerektir. 15 saat insanlara fazla gelse de birçok kedinin günlük uyku alışkanlığı 18-20 saati bulabilir. Özellikle yavruluk döneminde kediler, gelişmek için çok daha uzun saatler uyumak ister. Doğru yatakların bulunması, kedilerin uykusunu almasına yardımcı olur. Kendilerine ait alanda, çok daha güvende hisseden evcil dostlarınız huzurla derin uykuya dalabilir. En ufak bir seste uyanan, tedirgin olan, kaygılı kediler, uyku için bir saat, yer rutini belirlediklerinde, kaygılı ruh hallerinin yatıştığı görülebilir. Uykusunu alan, dinlenen kediler, gelişimlerini olağan seyirde sürdürebilir. Uykusunu alan kediler, gün içinde yemeğe, oyuna yeterli zaman ayırabilir. Kediler, hareket etmeye meyilli olduğu, oyun oynadığı için kilo alma riski büyük ölçüde azalır. Huzurla uyuyan, yeterince oyun oynayan, mamasını düzenli yiyen kedilerin depresyon riski azalırken, etrafı dağıtma, saldırganlık alışkanlıklarının hafiflediği görülebilir. Saldırganlık, çoğunlukla kedinin oyun ihtiyacıyla ilişkilendirilir. Kedinizin rahat bir uyku aldığından eminseniz, onunla oynayarak enerjisini atmasını sağlayabilir, sağlıklı ve huzurlu bir ömür sürmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer kediniz uyumuyorsa, onunla oyun oynayarak yorulmasını, enerji atmasını sağlamalı ve uykusunun gelmesine eğlenceli bir şekilde yardımcı olmalısınız.

Kedi Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kedi yatağı seçerken kedinin alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Daha önce hangi tür dolgularda yattığına, hangilerini daha çok sevdiğine bakılabilir.
 • Kedinin boyutu yatak seçiminde kilit önem taşır. Çok iri kediler, açık yataklarda daha rahat edebilir.
 • Kedinin sosyalleşme düzeyi yatak seçiminde bakılacak noktalar arasında yer alır. Sürekli saklanan, korunma ihtiyacı hisseden, tedirgin kediler, öncelikle koza, ardından başlıklı ve en son açık kedi yataklarını kullanarak yavaş yavaş güven kazanabilir. Yatakların evin ücra köşelerinden yavaş yavaş yaşam alanlarına taşınması da sürecin bir parçasıdır.
 • Kedi yataklarının dayanıklılığı büyük önem taşır. Özellikle boncuk dolgulu yataklar alınacaksa, kedilerin yırtamayacağı sağlam kılıflarda olmaları yutmamaları için önemlidir.
 • Makinede yıkanabilir, kolay kuruyabilir modeller seçmek kullanıcılar için avantaj sağlar.
 • Asılan yatakların taşıma kapasitesine dikkat edilmelidir. Kedinin ağırlığına uygun asılabilir yatak seçilmesi, güvenlik için şarttır. Özellikle vantuzlu yataklar, kediyi taşıyamadığında kediler düşebilir.

Bahçe İçin Kedi Yatağı

Ev içinde kullanılabilecek kedi yatakları olduğu gibi, açık alanlar için tercih edilebilecek modeller de mevcuttur. Bahçe veya balkona konulacak kedi yataklarının suya dayanıklı olması büyük önem taşır. Solmayan kumaştan su geçirmez özellikli olması tavsiye edilen yataklar, silinerek temizlenebilmelidir. Yatakların üzerinde su birikirse zaman içinde küf ve kötü koku oluşabilir. Buna karşı yatakların sık sık havalandırılması, yerinden kaldırılarak silinmesi önem taşır. Dış alanlarda kullanılacak yatakların dayanıklılıklarının test edilmiş olması gerekir. Bahçede duran bir yatak kuş ve köpeklerin de hedefinde olabileceği için kolay yırtılmayan malzemelerden yapılması şarttır.

Kediler Yataklarına Alışamazsa

Kedilerin, özenle seçilen yatakları sevmeme ihtimalleri vardır. Yatakların üzerinde ambalaj kokusunun kalması, yerini beğenmemeleri, yatağın dolgusundan memnun olmamaları gibi birçok sebep kedilerin yatakları kullanmamalarına neden olabilir. Kediniz yatağa alışmazsa farklı yollar deneyebilirsiniz. Yatağı farklı yerlere koymak, yüksek alanlara veya alçak bölgelere yerleştirmek denenebilir. Odanın görünmeyen bir alanına veya en göz önündeki kısımlarına kedi yatağı yerleştirmeyi seçebilirsiniz. Eğer yatakta paket dolayısıyla oluşan bir koku olduğunu fark ederseniz, havalandırdıktan sonra kullanmayı tercih edebilirsiniz.  Kedi yataklarının içine, biraz kedi otu koyarak kedilerin ilgisini çekebilir veya onların sevdikleri oyuncakları yataklara yerleştirerek ürünü denemelerini sağlayabilirsiniz. Kedilerin minderleri keşfetmek için zamana ihtiyaçları olabilir. Kediyi yatağa yatmaya zorlamadan ortalıkta bırakmalı ve dikkati çok fazla yatağa yönlendirmeden günlük hayatınıza devam etmelisiniz. Kedi yatağa yattığında ona ödül maması vermek de alıştırmanın bir diğer yoludur. Sabır ve istikrar, alışma sürecinin olmazsa olmazıdır. Eğer tüm denemelere rağmen kedi yatakta yatmıyorsa başka bir model denenebilir, yatak depolanarak birkaç ay sonra yeniden yatması denenebilir. Mevsimler de kedinin yatağı kullanmaktan kaçınmasına neden olabilir. Örneğin, çok sıcak havalarda kediler genellikle polar bir yatakta yatmak istemez.

Kedi Yataklarının Yerleşimi

Kedi yatağı yerleştirilirken kedinin huyları, alışkanlıkları, ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Sosyallikten uzak bir kediye alınan açık yatağı odanın ortasına koyup onun yatması beklenemez. Kedi eğer insanlarla iletişimde çekimserse yatak kuytu köşelere yerleştirilebilir. Eğer sosyal bir kediniz varsa yatağı odanın sizin için uygun bir bölümüne koyabilirsiniz. Yatağa yer seçerken sürekli değişmeyecek, ayak altında olmayan bir alan olmasına özen göstermelisiniz. Orası kedinin yeri olacağı için ona saygı duymalı ve yerini kabullenmesine müsaade etmelisiniz. Yatak çok rüzgâr alan, esinti altında olan yerlerde olmamalıdır. Klima altları, karşılıklı cam araları, açılan kapı önleri kedi yatakları için uygun değildir. Sabit cam ve kapıların önlerine, güneş alan kısımlara kedi yatağı koyulabilir. Eğer kedinin oyun alanına yatak yerleştirilecekse, genellikle kedi otobanlarının aralarına basit dinlence minderleri, varış noktasına konforlu bir kedi yatağı konulur. Varışı cazip hale getirecek yatakların iniş noktalarına da atlamak için uygun düzenek kurulur. Örneğin odayı boydan boya çevreleyen, yüksek rafların sonunda bir kedi yatağı, kedinin yataktan çıktıktan sonra atlayabileceği basamak şeklinde raflar kurulabilir. Kedileri oyuna teşvik eden kedi dostu evlerde yataklar birden çok yere yerleştirilebilir. Kedilerin dinlenmeyi en sevdiği yerler arasında cam önleri, kalorifer peteklerinin yanı, evin yüksek bölümleri sayılabilir.

Dekoratif Kedi Yatakları

Günümüzde hazırlanan kedi yatağı modelleri, kedinin konforunun yanı sıra estetik görünümü de önceler. Ev sahipleri, tercih ettikleri kedi yataklarının evlerinin, odalarının dekorasyonuna uygun olmasına da özen gösterir. Evdeki mobilyaların, tekstil ürünlerine rengine ve tarzına uygun kedi eşyaları seçilebilir. Var olan onlarca marka, yüzlerde model farklı dekorasyon stillerine uygun alternatifler içerir. Bohem tarzdaki bir evde hasır kedi yatakları seçilebilirken country tarzındaki dekorasyona pembe veya mavi renklerde peluş yataklar eşlik edebilir. Bej, siyah, lacivert gibi renklerdeki yataklar, uyumlu görünümleriyle tüm odalarda kullanılabilir. Kullanıcılar cam önüne yerleştirilecek minderlerin çok ısınmaması ve solmaması için daha açık renk olmasını tercih ederken, çocuk odası gibi renkli dekorasyona sahip alanlara yerleştirilecek kedi yataklarının desenli olması istenebilir. Köpekbalığı veya çadır şekline sahip, yeni nesil dekoratif yataklar, kullanıcılara modern alternatifler sunmaktadır.

Kedi Uykusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yavru kediler 18-20 saate kadar uyuyabilirken, yetişkin ev kedileri ortalama 15-16 saat uykuyla günü geçirir. Yavru kedilerin oyun oynarken bir anda uyuyakalması veya yaşlı kedilerin az hareketin ardından hemen uyuma isteği duyması beklenebilir. Evrimsel süreç içinde, vakitlerinin çoğunu avlanarak geçiren kedilerin uyku ihtiyaçları da kaybettikleri enerji dolayısıyla artmıştır. Günümüzde ev kedileri avlanmazken, sahip oldukları güven ve düzenli yemek nedeniyle dışarıda yaşayan kedilerden çok daha uzun süre uyuyabilirler. Kısırlaştırılmış kedilerin, kısır olmayanlardan daha çok uyudukları bilinir. Çiftleşme dürtülerinden yoksunluk, kedilerin daha uzun uykular uyumalarına yardımcı olur. Kış ayları kedilerin daha fazla uyudukları dönemdir. Havanın daha serin, kapalı ve yağışlı olduğu günlerde, kedilerde daha çok uyuma eğilimi görülür. Genellikle gece uyanık olmayı tercih eden ve gündüz uyuyan kediler, öğlen 3-4 saat uykuya ihtiyaç duyar. Kediler de insanlar gibi uyku sırasında hafif ve derin uyku aşamalarını yaşar. REM adı verilen hafif uyku sürecinde kedilerin gözleri, göz kapakları oynayabilir. REM’in ardından derin uykuya geçilir ve sinir aktivitelerinde düşüş görülür. Kedilerin uykularının büyük kısmı REM düzeyindedir, uykunun ortalama %40 kadarı derin uykuya ayrılır. Kedilerin uykularında rüya gördükleri tespit edilmiştir. Bu sırada kedilerin kulaklarını, patilerini ve bıyıklarını oynattıkları görülebilir. Bazı kedilerin horladığına da rastlanır. Hayatlarının ortalama 3’te ikisini uyuyarak geçiren kediler için uyku konforunun büyük önem taşıdığı rahatlıkla söylenebilir.

Kedi Yatağında Uyuma Pozisyonuna Dikkat

Yapılan çalışmalar, kedilerin yatakta yatma, uyuma pozisyonlarının onlar hakkında bilgi verdiğini gösterir. Yataklarında kıvrılarak uyuyan kediler, kendilerini rahat ve güvende hissettiklerinin işaretini verir. Uyumlu ve sakin mizaçlı kedilerin kıvrılarak uyumayı tercih ettiği söylenebilir. Vücut ısısı kontrolü için özellikle soğuk günlerde bu uyuma şekli kedilerce tercih edilir. Patilerini çekip kafalarını yere koymayan kediler, daha hassas ve gergindir. Onlar için başlıklı ve kapalı kedi yataklarının tercih edilmesi rahatlamalarına yardımcı olabilir. Patileri dışarıda ve başlarını bir yere dayamadan uyuyan kediler, güvende hissetmediklerinin sinyalini verir. Ürkek hayvanlar bu pozisyonda uyuduklarında tetiktedir. Sırt üstü uyuyan kediler, en savunmasız halleriyle yatarlar. Bu pozisyonda uyuyan kediler, kendilerini güvende ve huzurlu hissediyorlardır. Özellikle sıcak havalarda, kediler karınları açık yatmayı tercih edebilir. Bu şekilde uyuyan kedileri için açık yataklar seçilebilir. Saklanarak uyuyan kediler de görülür. Kendilerini yatağın, yorganın altına sokarak uyuyan kediler, bağımsızlıklarına daha düşkündür. Saklanma ihtiyacının gereği yoğun ilgi de olabilir. Kedinin biraz izolasyona ihtiyacı olduğu düşünülerek yataklarının tünel şeklinde olması ve ücra alanlara yerleştirilmesi tavsiye edilebilir.

İnsanlarla uyuyan kediler yatağa yatar mı?

Kediler, insanlarla, onların kokularıyla uyumaya alıştığında ayrı bir yatağa alışmaları kolay olmaz. Süreci hızlandırmak için, kedi yataklarının üstüne insanların giydikleri kıyafetler bırakılarak kedilerin kendilerini daha güvende hissetmesi sağlanabilir.

Kedi yatakları nasıl temizlenmeli?

Kedi yatakları çok sık toz ve tüy olacağından sık sık süpürülmesi gerekir. Silinerek veya yıkanarak temizlenebilen kedi yataklarının bakımı sırasında yoğun kokulu deterjan ve yumuşatıcılardan uzak durulmalıdır. Kediler genellikle alıştıklarından farklı kokan yataklara yatmaktan çekinir.

Kedi yatağının boyu ne olmalı?

Kedi yatağının boyutu, kedinin iriliğine göre seçilir. Kedi, baş kısmından kuyruğuna dek ölçülür ve yatağın çıkan ölçüden 10-15 cm daha uzun olması tercih edilir. Böylece kediler yatağa rahatlıkla sığabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kedi Yatakları ve Radyatör Askılıkları

Pet Shop
Pet Shop
Kedi
Kedi
Kedi Yatakları
Kedi Yatakları
İç & Dış Mekan Kedi Yatakları
İç & Dış Mekan Kedi Yatakları
Radyatör Yatakları & Askıları
Radyatör Yatakları & Askıları
Cama Asılan Kedi Yatakları
Cama Asılan Kedi Yatakları
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 2624 ürün
DSACategoryId/2147483616/560074/560398