13 Lastik

Zorlu yol şartlarında aracın hasar görmemesi ve en verimli şekilde kullanılabilmesi için tercih edilen lastik modelleri arasında 13 lastik yer alır. Hem kullanımı hem de monte aşaması oldukça pratik olan bu lastik modellerinde 13 ebadında jant kullanımına yer verilir. Binek araçlara doğru lastik seçimleri yapılmadığı takdirde aracın konforundan faydalanmak bir hayli zordur. Hem aracın konforunu en üst düzeye çıkarmak hem de dört mevsim boyunca sorunsuz bir şekilde araçlarınızı kullanmaya devam etmek adına sizler de 13 jant lastik modellerine göz atabilirsiniz. Dilediğiniz her an her yerden online bir şekilde temin edebileceğiniz bu lastik modelleri sürüş keyfini en üst düzey yaşamanıza olanak sağlar. İç tasarımından dış tasarımına varana dek her açıdan yüksek kalite standartlarına bağlı olarak ele alınan lastik modelleri kullanılacak olan araca ve mevsime göre farklı özellikler gösterebilir. Bu nedenle lastik almak istediğiniz araca ve kullanmak istediğiniz mevsime göre en doğru tercihi yapmanız gerekir. Yanak kısımları, damak kısımları, taban ve omuz kısımları olmak üzere 13 inç lastik modelleri 4 farklı bileşene sahiptir. 

Lastik kullanımı araçların konforunu ve kalitesini etkilediği gibi yol tutuş kapasitesini de etkiler. Bu nedenle hem yaz aylarında hem de kış aylarında seyahat ederken herhangi bir sorun yaşamamak adına sizler de 13 ebatlarında lastiklere göz atabilirsiniz. Lastiklerin en iyi düzeyde performans gösterebilmesi için bakımlarının da düzenli periyotlarla yapılması gerekir. Aksi takdirde lastikler çok kısa sürede aşınabilir, yenebilir ya da jantlarıyla uyum sağlamayabilir. Bu tür aksiliklerle karşılaşmamak ve dört mevsim boyunca sorunsuz sürüşler yaşamak adına 13 lastikleri yakından inceleyebilir ve online güvenle temin edebilirsiniz. Yaz modelleri, kış modelleri ve dört mevsim olarak ayrılan modelleri araçlara ve hava koşullarına uyum sağlayacak şekilde üretilir. Yaza özel üretilen lastik modellerinde dönme direnci daha düşüktür. Bu özellikleri sayesinde yaz boyunca daha az yakıt harcamanıza olanak sağlar ve olabildiğince az aşınma meydana gelir. Kışa özel üretilen lastiklerde ise dönme direnci yüksektir ve aşınma meydana gelmeden tüm kış boyunca yolculuğa devam edebilirsiniz. Yazlık olarak üretilen lastik modelleri sıcak hava koşullarına uyum sağlayarak üretildiği için bir riski beraberinde getirmez. Kışa özel üretilen kışlık lastik modelleri ise kar, yağmur, çamur, don, buz gibi yol koşullarına uyum sağlar ve kayma riskini en aza indirir. Lastik üretiminde kullanılan malzemeler tamamen mevsimin şartları göz önüne alınarak kullanılır ve böylece dört mevsim boyunca sorun yaşamadan lastikleri kullanmaya devam edebilirsiniz. 

13 Lastik Modelleri

Çeşitli modeller ve türler olarak farklı özelliklere ayrılan 13 lastiklerde direnç, diş, yüzey, aşınma durumu gibi nitelikler ön plana çıkar. Her model, kullanılacak olan araca ve hava koşullarına bağlı olarak üretilir. Bu sayede yaz aylarında yazlık lastikler, kış aylarında kışlık lastikler ön plana çıkar. Ancak yaz ve kış aylarında farklı lastik takmakla ya da değiştirmekle uğraşmak istemediğiniz zaman dört mevsime de uygun olan modelleri tercih edebilirsiniz. Kışa özel üretilen lastik modelleri daha derin dişli bir yapıya sahiptir. Bu şekilde üretilen kışlık lastikler yola daha iyi tutunur ve kayma gibi kış şartlarında meydana gelen kazaların önlenmesine olanak sağlar. Böylece kış boyunca kaliteli sürüşler yaşayarak sorunsuz bir şekilde yolculuklarınızı tamamlayabilirsiniz. Daha sert kış koşullarında arabanın ömrünü uzatmak ve yolculuklardan feragat etmemek adına çivili lastik modelleri ön plana çıkar. Bu modeller araçların yola tutunmasını en üst düzeyde sağlayarak keyifli bir kullanım avantajı sunar. Hem aracın performansını yükseltir hem de sürüş kalitenizi olumlu yönde etkiler. Yaza özel tasarlanan lastik modellerinde ise dişli yüzeyler daha azdır. Yaz aylarında yollarda oluşan sıcaklık ve basınca uygun şekilde tasarlanan bu modeller yaz boyunca aracın performansında sorun meydana gelmeden sürüş kalitesi sağlar. Dört mevsime uygun olarak üretilen lastik modelleri ise orta düzeyde dişli yapıya sahiptir. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında kullanıma uygundur ve sürüş kabiliyetini arttırır. 

Bir diğer model ise 13 ince yanak lastik modeli olarak karşınıza çıkar. Bu modellerde yanak olarak adlandırılan kısım incedir ve asfalt yollarda kullanımı bir hayli keyifli ve güvenli hale getirir. Özellikle de viraj dönemeçlerde araçların yan yatmasını önleyerek daha başarılı bir sürüş performansı sunar. Geniş taban şekilde tasarlanan lastik modelleri ise daha çok kuru zeminlerde kullanıma uygundur. Yol tutma kapasitesi oldukça yüksek olduğundan kış mevsiminde de aslında kullanımı tercih edilebilir. Lastik modelleri yanak, omuz, taban ve jant olmak üzere her bileşeni farklı özelliğe sahip şekilde üretilir. Bu sayede yaz, kış ve dört mevsim boyunca kullanabileceğiniz lastikleri bulmanız kolay hale gelir. Lastiklerin hava koşullarına göre tasarlanması olumlu sürüş performansı sağlar. Özellikle de R13 lastikler kuru, yaş zeminlere göre farklı derinlikte dişlerden elde edilir. 

R13 82T Multiaction PT565 Oto 4 Mevsim Lastiği

13 jant çapına sahip olan R13 82T Multiaction PT565 oto 4 mevsim lastik modelinde kesit oranı 70 olarak karşınıza çıkar. 175 mm. taban genişliğine sahip olan bu mevsimlik lastik modellerinde yük endeksi 82’dir. Yeni üretim yılında üretilen bu modeller sayesinde yaz ve kış ayrımı yapmaksızın, lastik değiştirmek zorunda kalmaksızın rahatlıkla sürüşlerinize devam edebilirsiniz. Gürültü seviyesi 74 dB olan bu lastikler ile sürüş esnasında ses kaynaklı herhangi bir sorun yaşamazsınız. Kullanım türü binek olarak tasarlanan dört mevsim oto lastiklerinde G yakıt tüketimi mevcuttur. E yol tutuşu sayesinde yola kolaylıkla tutunabilir ve her mevsim kayma meydana gelmeden sürüşe devam edebilirsiniz. 

R13 82T Elegant PT311 Oto Yaz Lastiği

Yaz aylarında sürüş temel olarak bakıldığında kış aylarına oranla daha zorlu olabilir. Özellikle de yük endeksi fazla olan binek araçları yaz aylarında kayma riskini ve virajda riskli şekilde dönme olasılığını daha fazla karşılar. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak ve özellikle de keskin virajlarda ve asfalt yollarda sorun yaşamamak, kuru zemine uygun şekilde performans sergilemek adına R13 82T Elegant PT311 oto yaz lastiği modellerini tercih edebilirsiniz. 13 jant çapına ve 175 mm taban genişliğine sahip olan bu oto yaz lastiklerinde yük endeksi 82 olarak baz alınır. 70 kesit oranı çapına sahip olan oto yaz lastiklerinde gürültü seviyesi 69 dB olarak ayarlanır. Sürüş esnasında araçta gürültülü bir rahatsızlık durumu meydana gelmez. C yakıt tüketimine sahip olan bu lastik modellerinde yol tutuşu ise E etiketine sahiptir. Kullanım türü binektir ve garanti süresi 24 aydır. 

R13 83T Tolero ST330 Oto Yaz Lastiği

Tam anlamıyla bir yaz lastiği olarak işlev gören R13 83T Tolero ST330 oto yaz lastik modeli ile yaz mevsimi boyunca rahat sürüşler sizi bekliyor. Gürültü seviyesi 69 dB olan modeli aracınıza taktığınız andan itibaren ilk sürüşte konforu yakalayabilir ve net bir şekilde anlayabilirsiniz. Hız kodu T olan modelin mevsimi yalnızca yaz mevsimidir. 165 mm. taban genişliğine sahiptir. Yakıt tüketimi E olarak kabul edilen modellerde C yol tutuşu mevcuttur. Yük endeksi 83’tür ve kullanım türü binek araçlardır. Jant çapı 13 olan bu modellerde kesit oranı ise 80’dir. 

R13 79T Greenways Oto Yaz Lastiği

R13 79T Greenways oto yaz lastiği diğer modellerde olduğu gibi montaj hizmetiyle birlikte temin edilebilir. 70 dB gürültü seviyesine sahip olan lastikler yollarda ses yapmadan ilerlemenize olanak sağlar. Jant çapı 13, kesit oranı 70 ve hız kodu T olarak yerini alır. Taban genişliği 165 mm. olan lastik modelinde C yakıt tüketimi ve C yol tutuşu sabittir. 79 yük endeksi ile ağır yolculuklarda dahi size konforlu bir sürüş kapasitesi sağlar. 

13 Lastik Özellikleri

13 olarak adlandırılan lastik modellerinde bu rakam jant çapı olarak bilinir. Yaz ve kış farklı özelliklere göre tasarlansa da lastiklerin ortak bileşeni jant çapının 13 inç olmasıdır. Binek araçlarında ve otomobillerde lastikler aracın yükünü en fazla taşıyan kısımlardır. Bu nedenle doğru lastik tercihleri yapılmadığı takdirde hem sürüş performansı en aza iner hem de aracın konforundan şikayetçi olabilirsiniz. Aracın gücünü kaybetmeden sağlıklı bir şekilde yol durumuna devam edebilmek ve virajlarda ya da asfalt yollarda herhangi bir kayma riskiyle karşı karşıya kalmamak adına yazlık ve kışlık lastik seçimlerinde dikkatli olmak gerekir. Islak zeminlerde kullanıma uygun daha dişli ve çivili lastikler tercih edilirken kuru zeminlerde ise daha dar taban genişliğine sahip olan lastikler tercih edilir. Doğru lastik modelleri tercih edildiği takdirde araçların amortisörlerinde herhangi bir sorun meydana gelme riski azalır ve sürüş keyfi de otomatik olarak artış gösterir. Aynı zamanda ileri ve geri ivme kazanmak maksadıyla araçlara takılan lastiklerin markası da kaliteli olmalıdır. Birçok lastik firması tarafından üretilen binlerce lastik modeli mevcuttur. Ancak hangisinin daha kaliteli olduğuna detaylı bir şekilde özelliklerine bakarak karar verebilirsiniz. 

13 inç janta sahip olan lastiklere dair en çok merak edilen konulardan biri de kış lastikleri ile yaz lastikleri arasındaki farklardır. Yaz lastiklerinde kullanılan malzemelerin 7 derecenin altında sertleşen malzemeler olmasına dikkat edilir. Bu özelliği sayesinde yola tutunma niteliğinde azalma meydana gelir. Kış lastiklerinde ise özel profiller ve dişli yapılar kullanılır. Esas malzeme çok daha yumuşaktır ve silica özellik taşır. Bu sayede 7 derece altına düşen soğuk havalarda, kuru asfaltlarda, karlı ve buzlu yollarda tutunma kapasitesini arttırır. Yaz ve kış lastikleri arasında değişim yapılmak istendiğinde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Öncelikle binek aracının yola yaptığı basınç göz önüne alınır. Lastik içerisinde yer alan gaz baz alınır. Ölçüler önem arz eder ve en yakın değerlerde ebatlar seçilir. 

13 Lastik Fiyatları

Araçlarınız için, keyifli bir sürüş ve konforlu bir seyahat için en kaliteli lastikleri seçmenizde fayda vardır. Özellikle de standart ölçülere sahip olan ve yük endeksi son derece ideal olan 13 jant lastik fiyatları açısından da memnun edicidir. 13 lastik fiyatları taşıdığı özelliklere göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak ele alındığında bu lastik çeşitlerinin uygun fiyatlar kapsamında sunulduğuna tanıklık edebilirsiniz. Dilediğiniz her an her yerden erişim sağlayarak online bir şekilde temin edebileceğiniz lastiklerde yaz ve kış olmak üzere de farklı fiyatlar ortaya çıkabilir. Yazlık oto lastik çeşitleri 13 jant kışlık lastik fiyatları ile karşılaştırıldığında çok daha uygun fiyatlı olduğunu görebilirsiniz. Yazın kullanılan lastikler hem taban genişliği açısından hem de yapısındaki çivili ve dişli görünüm açısından daha hafiftir. Bu özelliklerinden ötürü kış lastiklerine nazaran uygun fiyatlı şekilde online raflarda yerini alır ve montajı da markası tarafından yapılır. Dört mevsim lastikleri de kış lastiklerine oranla çok daha kârlı şekilde satışa sunulur. Yaz ve kış ayrı ayrı lastik değişimi yapmak istemediğinizde ve özellikle de çıkarmış olduğunuz lastikli korunaklı bir yerde saklama imkânınız olmadığında dört mevsim lastik modellerinden faydalanabilirsiniz. Hem aracınızın sürüş performansında artış meydana gelir hem de uzun vadeli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. 

13 Lastiklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Mevsim koşullarına ve araç modeline göre tercih edeceğiniz tüm lastiklerin bakımlarında dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Lastik bakımı denildiği zaman akla ilk gelen önemli durumlar arasında lastiklerin basınç değeri yer alır. Araçların sürüş performansını etkili basınç değeri arttırır. Bu nedenle lastiklerin bakımına basıncını kontrol ederek başlamak gerekiyor. Basınç değerlerini yakıt istasyonlarında cüzi miktarlar ödeyerek kontrol ettirebilir ve bir sorun ya da basınç azalması durumunda lastiklerinizi kurtarabilirsiniz. Bakım aşamasında en önemli kısımlardan bir diğeri ise lastiklerin dişli tabanlarıdır. Dişlerde gözler görülür derecede aşınma meydana gelmişse kısa süre içerisinde lastiklerin değişmesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Değişmeyen lastikler kazaya ve daha farklı riskli durumlara yol açabilir. Böyle tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalmamak adına lastiklerin bakımını ertelememeli ve aksatmamalısınız. 

Basınç bakımından sonra rot balans ayarı da en önemli kısımlardan birisidir. Lastiklerin rot balans ayarı düzenli olarak kontrol edildiği takdirde lastiklerin aşınma olasılığı da azalır. Araca en uygun lastikler seçildiği zaman bakımında çok fazla sorun yaşamazsınız. Lastiklerin doğru orantılı bir şekilde çalıştığı fren sistemi de düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu sayede lastiklerin ömrü uzar. Hava şartlarına göre lastik değişimlerini de hiçbir zaman aksatmamak gerekir. Ayrıca lastikler sürekli yerle temas ettiğinden kirlenme olasılığı da oldukça fazladır. Bu olasılık göz önüne alınarak su ile temizleme yapılmalıdır. Lastiklerin selameti açısından kimyasal malzemeler kullanılmamalıdır. Bakım aşamasında lastiklerin değişimi ve depolama kısımları da önemlidir. Lastiklerinizi mevsime göre değiştirdiğinizde, araçtan çıkan lastikleri temizleyerek güneş ışığı almayan, kuru ve ılık bir yere yerleştirmeniz yerinde bir karar olur. Böylece lastikler kullanılacağı bir sonraki mevsime dek koruma altına alınır. 

13 Lastikler Nasıl Takılır?

Yeni bir lastik aldığınız zaman takma konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız, montaj servisine haber verebilirsiniz. Lastikler alanında uzman ve bu işi deneyimli bir şekilde yapan kişiler tarafından daha sağlıklı biçimde takılır. Araçlara yeni lastik takılırken bijon anahtarından krikoya, lastik sabitleyiciden lastik şişirme tabancasına varana dek birçok farklı araç ve gerece ihtiyaç duyulur. Tek başınıza takmak istediğinizde lastikle birlikte bu araç gereçleri de temin etmenizde fayda vardır. 

13 Lastikler Yaz Kış Kullanıma Uygun mudur? 

13 lastikler yaş ve kış kullanımına uygun şekilde tasarlanır. Yaza özel lastikler daha dar taban genişliğinden oluşur. Kışa özel lastikler ise daha geniş ve dişli, çivili tabanlara sahiptir. Bu sayede yola tutunma kapasitesi artar ve buzlu, karlı, ıslak yol koşullarında dahi aracınızı güvenle sürmeye devam edebilirsiniz. 

13 Lastiklerin Hava Basıncı Nasıl Olmalıdır? 

13 lastiklerin hava basıncı ideal seviyede olmalıdır. Bu idealliği koruyan tüm lastiklerin basınç değeri düzenli periyotlarla takip edilmelidir. Ancak basınç değeri yeterli olduğunda lastikler sorunsuz şekilde yola devam edebilir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

13 Lastik Fiyatları

255 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 24 / 255 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/259720/259720