Dini Tablolardaki Elif ve Manası

Kategoride yer alan çoğu tabloda Kur’an’dan harflere yer verilir. Bu harflerin her birinin kendi içinde anlamı ve değeri vardır. En sık kullanılan Elif ( ا ) harfinin tek başına işlendiği tablolar, dik duruş sembolünün yanında alışmak, tanışmak, sevmek, birleştirmek, güvenmek, konuşmak, dost olmak, ehil olmak ve çoğalmak gibi anlamlar taşır. İlah ve Allah isimlerinin türediği kök kelime olarak değerlendirilen Elif harfi, tüm anlam zenginliği ile duygu, değer ve bilinç dünyasına hitap eder. İsim anlamı olarak cömertliği ve birçok erdemi ifade eden kelimenin dini değeri hayli büyüktür. Dolayısıyla allah’a bağlılığı, çocuk çokluğunun arzulanması durumunda, dostluğun pekiştirilmesi için veya sevdiğinizi belli etmek için Elif harfini barındıran tablolar işinizi kolaylaştırabilir. Dini tablolarda bulunan Elif harfini kendi evinizin duygu ve bilinç değerini göstermek için de kullanabilirsiniz.

Dini Duyguları Yaşatan Ra’nın Anlamı

Arap alfabesinin 10. harfi olan Ra (ر‎), baş anlamı taşır. Varlık aleminin ruhani dünyasına taşıyan Arap harflerinden Ra’yı tabloda evinizde görmek Allah’ı ve peygamberini hatırlatan özellikler içerir. Baş olmak, başı hatırlamak gibi manalarla evinizde veya ofisinizde görmek isteyebileceğiniz harfli tablo sembolü ile pek çok anlama vurgu yapıyor.

Yaradılışın Özü ve Nun

Arap alfabesinin 25. harfi olan Nun (ن‎), Kur’an-ı Kerim’de Kalem suresinin başında yer alır. Bu açıdan değerlendirildiğinde kainatın temsilcisi olarak tüm yaratılmış olanları kıyamete kadar yazacak nurdan bir kalemi sembolize ettiği söylenir. Nun aynı zamanda Kur’an’daki “Kun Fe Yekun” harfleri içerisinde de bulunur. Kaf harfi ile birleşen Nun, yaradılışın özünü ifade eden bir mana taşımakla birlikte özellikle koridor ve salon gibi odaların duvarına muhteşem bir görsel kazandırıyor.

Genel Olarak Kuran Harflerinin İfade Ettikleri

Arapça harflerin dünyayı çevrelediğine inanılan zengin anlam ve ifade sembolleriyle Kur’an harfleri Allah’ın nimetini, sonsuzluğunu, birliğini, lutfunu, mecdini ve mülkünü ifade eder. “Allah, kuluna kafi değil mi ? E leysallâhu bi kâfin abdehu '', “Size ulaşan her nimet Allah’tandır.'' Ve mâ bikum min ni’metin fe minallâh”, “Malikü’l Mülk - Mülk Allah’ındır” ve “Başarım; ancak Allah'tandır. ve mâ tevfîkî illâ billâh '' gibi pek çok manalar içeren Arapça cümleler kanvas tablolarda hayat buluyor. Herkesin anlayamayacağı Kur’an cümleleri evinizin havasına gizemli bir hava katarken aynı zamanda misafirleriniz üzerinde merak uyandıracaktır. Su bazlı HP vivera pigment mürekkepler kullanılarak hazırlanan kanvas tablolar hem astarlı hem de birinci sınıf doku kalitesiyle beğenilerinize sunulur.

Adeta Bir Kalkan İşlevi Gören Nazar Ayetleri

İslam dinine göre bir kıskançlıktan doğan olumsuz bir bakış, düşünme biçimi olan nazar, dualar yardımıyla korunabileceğiniz bir enerjidir. Nazara uğramadan evvel veya uğradıktan sonra nazar duası okumak fayda sağlar. Dolayısıyla evinizde veya ofisinizde yer vereceğiniz nazar duası, ayetel kursi, felak-nas gibi sureli dini tablolar sayesinde olumsuz enerjiden etkilenmenin önüne geçebilirsiniz.

Dekoratif Dini Tabloların Kullanım Alanları

Kişiye huzur veren ambiyansı ve görsel estetiği ile inançlar doğrultusunda özenle seçilerek hazırlanan dini tablolar dekoratif olarak evlerde kullanılır. Bu amaçla özellikle beş parçalı kanvas tablolar, saatli dini tablolar veya hat sanatı içeren farklı büyüklüklerde çoklu tablolar fayda sağlıyor. Eve harika bir hava kazandıran dekoratif modeller maneviyatı ve içselliği simgelemesiyle önemlidir. Ev ve işyerlerini dekore ederken koltuk rengi, duvar rengi veya halı rengiyle uyum sağlayan herhangi bir parçalı dini tabloyu tercih edebilirsiniz. Birbirinden güzel seçeneklerle dini mdf veya kanvas tablolar, duvara kolaylıkla monte edilir. Dekoratif tabloları konularına göre çeşitli alanlarda bulmak mümkün. İster dine dayalı sözlerin yer aldığı şık tablolar olsun ister hat sanatıyla birkaç harfin yazılı olduğu sistem olsun isterseniz de renklerin önemsendiği şekil çizimleri olsun, pek çok alanda yazı ve motif bulabilirsiniz.

Tasavvufi Öğeler İçeren Dini Tablolar

Allah’a duyulan aşk ile ona ulaşma biçimini yansıtan bir düşünce felsefesi olan tasavvufa, dini tablolarda da yer verilir. Tüm görüntüleriyle “varlık” ve “yokluk” imgelemesi yapan tablolar, ev dekorasyonuna farklı bir soluk getiriyor. Tabloya baktığınız zaman adeta dalıp gideceğiniz birbirinden özel dini tablo tasarımları inancınızı yansıtmasıyla değer taşır. Dini tablo modelleri hayli modern görüntüsüyle beğeninize sunuluyor. Evin veya ofisin görünümünde yaratıcı bir değişim yapacağınız tasavvufi dini tablolar huzur vermesiyle mekana güzel bir hava katıyor.

Dini Tablolarda Elif, Lam ve Mim Bir Arada

Ayrı ayrı okunan ve Araf suresinin 1. ayetinde geçen bu harfler, birçok manaya geldiği gibi neyi kastettiği konusu adeta bir şifredir. duyuların kapsamına girmeyen gizli olan her şeyi ifade edebildiği gibi allah yolunda harcanacak rızık için de kullanılabilir. Kur’an’ın kötülükten koruyan bir koruyucu olduğunu haber veren Elif, Lam ve Mim harflerinin üç sıfata ve üç hükme işaret ettiği söylenir. Elif, Allah’a ait olan sırlara, Lam, iki cihan aleminin ilmini ifade ederken Mim de dinin esasları ve hükümleridir. Dolayısıyla bu konuda yol gösterici Hz. Muhammet Mustafa ve Kur’an’a vurgu yapılır. Kainatta olan biten her şeyin hikmetini bilenlerin evlerinde görmek isteyeceği tablo, muhteşem yazı stiliyle evin havasını değiştirir.

Işıklı Dini Tablolar

Işıklı dini tablolar, dini resim ve motifler üzerine işlenir, ışıkları pil ile çalışır. En modern duvar ürünlerinden biri olan ledli kanvas tablo modelleri, evinize güzel bir hava katar. El işçiliğe germe yapılarak hazırlanan ışıklı tabloların renkleri seneler boyunca solmadan dayanabilen renklere sahiptir. Kabe duvar dekorasyonu, Konya Mevlana meydanı veya cami gibi resimlere hazırlanan ışıklı dini tablolar küçükten büyüğe pek çok ebatlarda yapılır.

Esmaül Hüsna Yazan Dini Tablo Modelleri

İsmin çoğulu anlamını taşıyan esma kelimesi hüsna ile birleşerek en güzel isimleri oluşturur. Allah’ın 99 isminin yazılı bulunduğu dini tablolara genel olarak Esmaül Hüsna denir. Esmaül Hüsnaları okuyarak ezberleyenlerin ettiği duaların kabul olabileceği müjdesi hadislerde belirtilir. Allah’ın güzel isimlerinin yazılı olduğu tablolar, şekil itibariyle çeşitlilik içerir. Yuvarlak, kare veya dikdörtgen tablo özellikleri içine konumlanabildiği gibi parçalı tablolarda da 99 isme yer verilir. Bazı ürünler tamamen el işçiliği içeren özel çerçevelerde hazırlanır. Bu ürünler hediye olarak farklı seçimler arasındadır.

Dini Tablolarda Besmele

“Bismillahirrahmanirrahim” yani Besmele manada “işime Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlıyorum” demektir. Acıyan ve esirgeyen adıyla başladığınız tüm işlerde Allah’ın bilgisi, desteği ve emri sayesinde o işi yapabileceğinizi ifade eder. Genellikle eve girişlerde, yeni işlerde, yemekten önce, adım atarken, evden çıkarken pek çok durumda besmele çekilir. Her hayırlı işe Besmele ile başlanması gerektiği dini hükümlerce bilindiğinden tablolarda yer verilen Besmele bunu asla unutturmayacak bir görsellik kazandırır.

Kufi Yazısı ve Dini Tabloların İlişkisi

Arap yazısının Nabatî hatla kitabeler üzerine işlendiği yazı biçimi olan Kufi, yazının gelişmiş bir devamı olduğu görüşünü içerir. Cahiliye dönemine kadar uzanan tarihi ile Nabat yazısı, Lahmîler zamanında VI. yüzyılın ortalarında yeni bir gelişme safhası göstererek dik ve yatay çizgilerin hâkim olduğu geometrik bir forma bürünür. İslam medeniyetinde medeniyeti ifade eden yazı sanatı başta kitabe, kubbe gibi taş ve sıva üzerinde görmek mümkün iken günümüzde tabak, tablo ve diğer hediyelik eşyaların da üzerinde Kufi yazısı görmek mümkün olur. İlk bakışta herkesin dini bir motif olduğunu anlayamadığı bu gizemli yazıyı içeren dualar ve ayetler bulunur. Genellikle kufi tablolarda kullanılan ahşap çerçeveler, birinci sınıf çam ağacından imal edilir. Kurutulup fırınlanarak hazırlanan dini tablolar seneler boyu kullanılabilir.

Ahşap, Metal ve Kumaş Dini Tablo Modelleri

Yunus Emre, Semazen, harflerin yer aldığı ahşap tablolar MDF özellikler içerir. Kumaş dini tablo modellerinde renklerle baskı yöntemi kullanılır. Özellikle pamuklu kanvas kumaşa baskı yöntemiyle yapılan dini motifler ahşap modellerde özel bir kesim gerçekleştirilerek de yapılır. En çok tercih edilen “Ye, Dua Et, Sev” yazılarını içeren ahşap tablolar çift taraflı bantlarla kolayca monte edilir. Bazı surelerin elektrostatik ipek mat siyah boya ile çelik zemine işlendiği görülür. Evinizin dekor havasına göre hangi malzeme ile yapılan dini tabloyu alacağınıza karar verebilirsiniz.

Sure Yazılı Olan Dini Tabloların Kullanım Alanları

Bakara suresi, Nuh suresi, İbrahim suresi, Fatiha suresi, İhlas suresi, Taha suresi, Yasin suresi, Nuh suresi ve Fetih suresi gibi sıklıkla okunması ve hatırlanması gereken ayetlerin işli olduğu tablolar, birbirinden güzel yazım şekilleri ve sanat dokunuşu ile en sevdiğiniz anlamları her gün tekrar etmenizi sağlar. Kur’an-ı Kerim ayetlerinin yazılı olduğu özel tabloları süs amaçlı değil de dini görev ve sorumlulukları anımsamak amacıyla kullanmanız uygundur. Üzerinde ayet yazılı olan tabloları gelişigüzel yerlerde tutmak, uygunsuz davranmak, yatak odasına asmak pek uygun görülmez. Üzerinde ayet yazılı tabloları daha çok sizin ve misafirlerinizin baktıkça üzerine konuşup istişare yapabileceğiniz özel yerlere asmanızda fayda var.

Temalı Özellikleriyle Dini Tablo Fiyatları

Maneviyatına önem veren insanların tercihi olan dini temalı tablolar, evler için dekoratif bir seçenek oluşturur. Temalı tablolar evin genel havasına uyarken sizin kültürel yanınızı da yansıtır. Dini tablolar hem dini duyguları diri tutmak hem de bu konudaki fikirlerinizin öne çıkmasını sağlar. Koridorlarınızla, evin girişi ile, salon ve oturma odalarınızla harika bir uyum içinde olacak dini tablo fiyatları boyutlarına ve özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Kaligrafik özelliklerin yer aldığı veya hat sanatının kullanıldığı parçalı dini tablo modelleri duvarda hareketli görünümden hoşlananların tercihi olarak kullanılır. Özellikle yıldız tezhipli olarak hazırlanan çerçeveli dini tablo fiyatları diğerlerinden farklıdır.

Maneviyatınızı Yansıtacak Dini Tablo Modelleri ve Fiyatları

İnsanlar yansıttığı hayat görüşü ile diğer insanlarla dost olur veya ilişki içinde olur. İslami değerlere önem veren biriyseniz yoğun hayatın içinde evinizde olsun aradığınız huzur ve maneviyata kavuşmak için Arapça yazılar veya manalı dini sözler görmek isteyebilirsiniz. Farklı motiflerle hazırlanan motifli tablolar taşıdığı soyut anlamlarla din ile kişinin bağını temsil eder. İster yatak odanızda, ister oturma odanızda kullanabileceğiniz tablolar, evinize zengin ve ağır bir hava verecektir. Kendinizi ait hissedeceğiniz, size ve inancınıza ait özel parçaları evinizin dekorasyonunda görmek evde daha keyifli ve huzurlu vakit geçirmenizi destekler. Evde veya ofiste dini inancını ön plana çıkarmak isteyen herkes resimli, motifli veya yazılı dini tablo modellerini değerlendirebilir. Siz de inancınızı yansıtacak, sizi motive eden en sevdiğiniz öğeleri tablolara taşıyarak evinizin bir bölümünde değerlerinize yer verebilirsiniz. Dini tablo fiyatları arasından bütçenize uygun olanı seçerek beğendiğiniz tabloyu hemen satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dini Tablo Fiyatları

2563 ürün listeleniyor
Ev Dekorasyon
Ev Dekorasyon
Dekorasyon
Dekorasyon
Tablolar
Tablolar
Kanvas Tablolar
Kanvas Tablolar
MDF Tablolar
MDF Tablolar
Yağlı Boya Tablolar
Yağlı Boya Tablolar
Çerçeveli Tablolar
Çerçeveli Tablolar
Kabartma Tablolar
Kabartma Tablolar
Led Işıklı Tablolar
Led Işıklı Tablolar
Metal Tablolar
Metal Tablolar
Pleksi Tablolar
Pleksi Tablolar
Taş Tablolar
Taş Tablolar
Masif Ahşap Tablolar
Masif Ahşap Tablolar
Deri Tablo
Deri Tablo
Kara Tahta Tablolar
Kara Tahta Tablolar
Puzzle Tablolar
Puzzle Tablolar
Cam Tablolar
Cam Tablolar
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ebatlar
Toplam 45 / 2563 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?