Genel olarak ahşap malzemeden üretilen ve resim yapmaya yarayan düz zeminlere tablo denir. Tablolarda farklı boyalar ve malzemeler kullanılarak resim çeşitleri ortaya çıkarılmaktadır. Tablolar dekorasyonların tamamlayıcı unsurları arasındadır. Bulunulan ortamdan içeri girildiğinde tabloların kişide uyandırdığı duygu son derece önemlidir. Tablolar bulunulan ortamda bir bütünlük sağlamaktadır. Dolayısıyla tablolar bulunduğu alana farklı bir ruh ve hava katmaktadır. Özellikle tablolardaki doğru rengin ve boyutun seçimi ile odadaki hâkim tarzı uyuşturmak daha bir kolay olabilir. 

Tablolar dekorasyonda pek çok amaç için kullanılabilen tamamlayıcı ürünlerdir. Özellikle odanın büyüklüğünü etkilemesi amacıyla tablolar tercih edilmektedir. Odanın büyüklüğü ile kullanılacak olan tablonun büyüklüğü doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla küçük bir odaya kocaman bir tablo yerleştirmek dekoratif açıdan uygun olmayacaktır.

Dekorasyonlarda Tablo Nerelerde Kullanılır?

Tablolar evin her alanında kullanılabilmektedir. Her yerde tablo kullanılabilir. Ancak kullanım alanlarına göre tablo seçenekleri farklılık göstermelidir. Dekorasyonda tablo kullanımı için seçilecek tabloların, odanın özellikleri uygun olması gerekmektedir. Örneğin koridorda bir tablo kullanmak isteniyorsa ağırlıklı olarak dikey ve aydınlatmalı modeller tercih edilmelidir. Odalarda kullanılan tablolar ise odanın tarzını ve özelliklerini yansıtmalıdır. 

Tablo Çerçevesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tablo çerçevesi seçiminde birçok detay bulunur. Tablo çerçevesi seçerken eserin önüne geçmeyecek bir çerçeve modelinin seçilmesi önemlidir. Çok figürlü bir esere düz çerçeve fazla figür içermeyen bir tabloya ise resmin tarzına uygun çerçeveler seçilmelidir. Bu noktalara dikkat edilirse eserler hem daha uzun süre korunmuş olur hem de eserlerin estetik açıdan daha iyi görünmesi sağlanır.

  • Çerçeve Malzemesi Seçimi

Yüzyıllardır kullanılan ahşap çerçeveler günümüzde sanayinin de gelişmesiyle yerini ahşaba yakın görünümde plastik çerçevelere bırakmıştır. Plastik çerçeveler maliyet ve işçilik bakımından ahşaptan daha ucuzdur fakat kaliteli ve doğallık isterseniz tercihiniz her zaman ahşap çerçeveden yana olmalıdır. İşinde kendisine güvenen kaliteli firmaların seçimi her zaman garanti sağlar. Aksi takdirde bilinmeyen bir firma ile çalışılırsa yaptırdığınız tablo çerçevesinde kısa süre içerisinde yıpranmalar ahşap çerçevelerde ise böceklenme, form kaybı gibi birçok sorun ortaya çıkacaktır.

  • Çerçeve Rengi Seçimi

Seçtiğiniz tablonun çerçeve rengine karar verirken daha çok resmin merkezindeki renklere yakın renklerin seçilmesi önemlidir. Eserin önüne geçecek abartılı bir çerçeve rengi tercihi eseri göstermeyecek tablonuzu ön plana çıkaramayacaktır.

  • Çerçeve Kalınlığı Seçimi

Baskı, fotoğraf, puzzle, rölyef, karakalem gibi çalışmaların çerçevenlenmesinde genellikle eserlerin büyüklüğüne göre kalın ya da ince çerçeveler tercih edilebilir. Bununla birlikte çerçeveletilecek esere hakim olan renge uyumlu bir paspartu seçimi de esere derinlik katacaktır. Cam tercihi olarak mat camın tercih edilmesi eserin üzerindeki yansımaları engelleyecek ve esere bakarken keyif alınmasını sağlayacaktır.

Dekorasyonda Tablo Rengi Seçimi

Dekorasyonda kusursuz bir görüntüye ulaşmak için ilk adım uygun bir tablo renginin seçilmesidir. Dolayısıyla bir oda için tablo rengi seçerken ilgili odada yoğun olarak kullanılan rengi ön planda tutmak gerekir. Örneğin odadaki hâkim renk bordo ise, odaya alınabilecek tabloda gri gibi sakin renkleri tercih etmek doğru olacaktır.

Odaya uygun tablo rengini seçerken göz önünde bulundurulması gerek bir başka nokta ise odanın tarzıdır. Örneğin oda tarzı modern, klasik, retro ya da Avrupai olabilir. Bu durumda seçilecek tablonun renkleri bu tarzın özelliklerine sahip olmalıdır. Klasik tarzda döşenmiş odalara uygun tablo renkleri çiçek ya da geleneksel motiflere sahip tablolar olabilir.

Tablo seçerken dinlendirici renk ve tarzlar tercih edilecekse odada kullanılan renkler ahşap ve krem gibi doğala en yakın renkler olmalıdır. Soyut tablolar bu odalarda hoş bir görünüm yaratmaktadır. Ancak bu durumun tersi olan stil açısından daha sert bir tarz belirlenmiş ise modern çizgilere daha fazla yer verilmesi oda ile tablo arasındaki dengeyi sağlayacaktır.

Dekorasyonda Odaya Uygun Tablo Seçimi

Bir odayı dekore ederken çoğunlukla desen, renk ve boyut gibi ayrıntılara dikkat ederek tablolara yönelmeye çalışılır. Bu noktada oda ile tablo arasındaki uyum çoğu zaman atlanmakta göz ardı edilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta odanın boyutu ile tablonun boyutunun uyumlu olmasıdır. Tablolar odaların duruşuna göre şekil aldığı için ürün boyutlarına özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Buna ek olarak tablonun kullanılacağı duvar odanın en gösterişli duvarı olmamalıdır. Odada yer alan en büyük mobilyanın bulunduğu duvara tablo asmamak da dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Dekorasyonda tablo tarzınızı yansıtabileceğiniz en güzel alandır. Dolayısıyla en büyük duvara asacağını bir tablo ile kendi zevkinizden bir parça kattığınız odanızı daha ferah gösterebilirsiniz. Dekore edilen oda büyük boyutlarda ise seçilecek tabloda büyük olabilir. Ancak küçük boyutlu bir odaya büyük bir tablo asmak dar olanı alanı daha da dar gösterecektir.

Dekorasyonda Kontrast Tablolar

Dekore edilen alanlar için tablo seçerken kontrast yaratmak odanın çok daha uyumlu görünmesini sağlayacaktır. Seçilen tabloların odaya etkisinden mobilyaların modeline kadar pek çok detay odanın dekorasyonu doğrudan etkilen detaylardır. Örneğin modern mobilyalar ile döşenmiş bir odaya sert çizgilere sahip bir tablo seçmek estetik bir görünüm verecektir. Bunun yanı sıra sakin renklere sahip doğal bir odanın dekorunda soyut renk ve desenlere sahip tablolar seçmek hoş olacaktır. Tüm bu detaylara dikkat ederken en önemli kısım olan odanın boyutunu ihmal etmemek gerekmektedir.

Dekorasyonda Tablonun Önemi

Dekorasyonda tabloların önemli odadan içeri giren kişiye verdiği his ile kendini göstermektedir. Doğru renk seçimi ile soğuk tonlarda bir renge sahip olan bir oda sıcak bir görünüme kavuşabilmektedir. Ayrıca odanın büyüklüğünü etkilemesi amacı ile de kullanılan tabloların seçimi de önem arz eder. Küçük odalarda kullanılan tablolar ile büyük odalarda kullanılan tablolar aynı olmamalıdır.

Tablo Çeşitleri

Tablo modelleri ile evinize farklılık katmak istiyorsanız  birçok farklı tablo çeşidine göz atabilirsiniz. Her tarza uygun tasarım ve dekoratif tablo çeşitleri yaşam alanınıza keyif katacaktır.

  • Kanvas Tablolar

Kanvas tablolar %100 pamuklu tuval bezine, su bazlı püskürtme sistemi ile basılmaktadır. Fırınlanmış ahşap şase üzerinde gerilerek, tablo haline getirilmektedir. Tuval bezleri üzerine teknolojik ve dijital ekipmanlarla yapılan kanvas baskılar, dekorasyonun ayrılmaz ürünleridir. Kanvas tasarımı uzman tasarımcılar tarafından yapılmaktadır. Farklı görseller, dijital ekipmanlar kanvas baskı yapılan tablolarda önemli püf noktalarıdır. Kanvas tablolarda kaliteyi belirleyen en önemli detay kullanılan mürekkeplerdir.

  • MDF Tablolar

MDF (Medium Density Fiberboard), orta yoğunlukta lif levha demektir. MDF sert ağaç veya yumuşak ağaç kalıntılarını ince parçacıklara bölerek, balmumu ve reçine yardımıyla birleştirilmesinden sonra yüksek sıcaklık ve basınç uygulayarak tasarlanan bir malzemedir. Özellikle dekoratif amaçlı kullanılan bu malzeme, birbirinden güzel görsellerin MDF üzerine basılmasıyla MDF tablo modellerini ortaya çıkartmaktadır.

  • Yağlı Boya Tablolar

Yağ bazlı boyalar kullanılarak tuval üzerine ressam tarafından yapılan resimlere yağlı boya tablo denir. Resim sanatı çalışmalarında kullanılan boyama tekniğine verilen isme yağlı boya tablosu denir. Bitki yağlarından elde edilen boyalar kullanılarak yağlı boya resim tablosu yapılır.

  • Kabartma Tablolar

Bir yüzey üzerine yapılan çökertmelere ya da yükseltmelere rölyef ya da kabartma denmektedir. Rölyef Tablo sanatı ise yardımcı malzemeler ile derinlik katılarak üç boyutlu tablolar oluşturulması sanatıdır. Genel olarak tarihi yapıların veya insan figürlerinin modele uygun çalışmaları ile yapılmaktadır.

  • Metal Tablolar

1.5 mm’ lik metal malzeme kullanılarak yapılan bu tablolar son yıllarda ev ve iş yerlerinde önemli dekorasyon ürünleri olmaya başlamıştır. Bulundurları ortama modern ve şık bir görünüm kazandıran metal tablolar duvar boyutlarına göre farklı ebatlarda fabrikalarda üretilmektedir.

  • Epoksi Tablo

Epoksi; ısı ve neme karşı dayanıklı, tekne, ahşap malzemeler gibi pek çok kullanılan bir zemin kaplama ve onarım malzemesidir. Bu özelliklerinden dolayı epoksi tabloların yüzeyleri yapıları gereği kapalı hücrelerden oluştuğu ve herhangi bir ek yeri olmadığı için son derece hijyenik, dayanıklı ve sterildir. Bu özellikleri sayesinde bakteriden arındırılması gereken ortamlar için de ideal bir üründür. Kokusuz olan bu tablolar, yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir.

  • Cam Tablolar

Cam tablo adından da anlaşılacağı üzerine tablo yapılmak istenen görseli extra clear temperli cam üzerine uv baskı makinesinden ultra viole ışınlarla görüntünün aktarılmasıdır. Baskıyı daha canlı göstermesi ve kırılmaz olması sebebiyle kırılmaz extra clear cam tercih edilir.

Tablo Çeşitleri ve Fiyatları

Tablo çeşitleri ve  fiyatlarına Hepsiburada ile ulaşabilir, en güzel tablolarla odalarınızı renklendirebilirsiniz. Farklı markalar tarafından satışa sunulan tablo modellerini filtreleme özelliği ile artan ya da azalan fiyat şeklinde sıralayabilirsiniz. Artan fiyata göre sıralama yapıldığında ilk sırada en cazip fiyatlı tablo fiyatlarına ulaşmak mümkün. Filtreleme özellikleri ile tablo modelleri araştırmanızı özelleştirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yatay Tablo Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Ev Dekorasyon
Ev Dekorasyon
Dekorasyon
Dekorasyon
Tablolar
Tablolar
Kanvas Tablolar
Kanvas Tablolar
MDF Tablolar
MDF Tablolar
Yağlı Boya Tablolar
Yağlı Boya Tablolar
Çerçeveli Tablolar
Çerçeveli Tablolar
Kabartma Tablolar
Kabartma Tablolar
Led Işıklı Tablolar
Led Işıklı Tablolar
Metal Tablolar
Metal Tablolar
Taş Tablolar
Taş Tablolar
Masif Ahşap Tablolar
Masif Ahşap Tablolar
Deri Tablo
Deri Tablo
Puzzle Tablolar
Puzzle Tablolar
Cam Tablolar
Cam Tablolar
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Değerlendirme Puanı
Toplam 50 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?