Bebekler doğdukları ilk andan tuvalet eğitimi aldıkları güne kadar devamlı bebek bezi kullanmak durumundadırlar. Bu da yaklaşık olarak 2 - 3 yıllık bir dönemi kapsar. Gelişim evresinin en önemli zamanlarında bez kullandıkları bu süre dikkate alındığında bebekler için doğru bezi seçmenin ne derece önemli olduğu anlaşılabilir. 

Kaç Çeşit Bebek Bezi Bulunur? 

Bebeklerin yer aldıkları aktivite ve hareket durumları göz önüne alınarak tercih edilebilecek yalnızca birkaç bez çeşidi bulunur. Yenidoğan bebeklerin ortalama 2 saatte bir beslenmeleri ve gün içerisinde çoğunlukla uyumaları nedeniyle bantlı bezlerin kullanılması doğru olacaktır. Sürekli beslenmelerinin sık bez değiştirme ihtiyacını da beraberinde getirdiği bebeklerde fazla hareketlilik olmaması bez değişikliğini kolaylaştırsa da birkaç saatte bir bez değiştirmek anneleri hızlı ve pratik bir yol bulmaya sevk eder. Bantlı bezlerin kolay açılıp takılabiliyor olması, yenidoğan bebekler için bu bezleri ideal kılar.

Bebekler büyüdükçe beslenmeleri gün içerisinde azalsa da hareket düzeyleri arttığı için hareket esnasında onları rahatsız etmeyecek bir bez seçmek gerekir. Bu tarz durumlarda Goon külot bez seçenekleri bebeğin hareket alanını azaltmayacak olması nedeniyle iyi bir seçim olarak kabul edilebilir. Bunlar dışında var olan bir diğer bez çeşidi de mayo bezlerdir. Bebekler suyun içindeyken bezin ağırlaşmaması ve rahatsız etmemesi için üretilen bu bezler annelerin tatil esnasında rahatlıkla kullanabilecekleri bir bez türüdür. 

Bebekler İçin Kaç Numaralı Bez Tercih Edilmeli?

Bebeklerin sağlıklı gelişebilmeleri için büyüme evrelerinde tercih edilecek bezlerin uygunluğu çok önemli bir husustur. Bezlerin sınıflandırılmasında bebeklerin kiloları göz önüne alınmaktadır ve bu kategoriler bez ambalajlarının üzerinde de görülebilir. Goon bebek bezlerinde en düşük beden olan 3 numara 7 - 12 kg, 4 numara 9 - 14 kg, 5 numara 12 - 17 kg, 6 numara 15 - 25 kg, 7 numara ise 18 - 30 kg olan bebeklere göre tasarlanmıştır. Yenidoğan bebeklerde tuvalet ihtiyacı sürekli olmakla birlikte büyümeleri de çok hızlıdır; bu nedenle çok kısa bir zamanda büyük boy beze geçmeye dikkat edilmelidir. Bebekler büyüdükçe tuvalet ihtiyaçları da ters orantılı olarak azalacaktır. Bu sayede bez değiştirme sıklığı da azalacaktır. 

Bebek Bezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerin tuvalet eğitimi alıp bez kullanmayı bırakacakları güne kadar sürekli bir bezin içinde olacakları düşünülürse doğru bez seçiminin ne kadar önemli olduğu görülebilir. Bez seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı başlıca hususlar vardır; öncelikle bezin dokusu ve kullanılan malzemenin kalitesi ne kadar düşükse bebeğin rahatsız hissetmesi ve hatta pişik olması olasılığı o kadar yüksektir. Bu nedenle Goon bebek bezi çeşitleri arasından bebeğin hassas cildini rahatsız etmeyecek modeller tercih edilebilir.

Bunun dışında bezin emiciliği ve bariyerleri de sızdırmayı engellemesi açısından önemli bir ayrıntıdır. Sızdıran bir bez bebeğin sağlığı ve konforu açısından doğru bir seçim olmayacaktır. Bununla birlikte bel bantlarının da ne çok gevşek ne de çok sıkı olması gerekir. Bebek kilo aldıkça ve büyüdükçe bez numarasının da artması dikkat edilmesi gereken bir başka noktadır. 

Bebek Bezi Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Bezler bebeklerin beslenme ve tuvalet sıklığına göre değiştirilmelidir. Yenidoğan bebekler gün içerisinde pek çok defa beslendikleri için ortalama 2 - 3 saatte bir bezlerini değiştirmek gerekir. Bebekler büyüdükçe bu sıklık da azalacak ve doğru zaman geldiğinde bebek bez kullanmayı bırakacaktır. Ta ki o güne kadar bebekler için bez seçimi büyük bir öneme sahiptir ve bebeklerin sağlıklı bir gelişim süreci geçirebilmeleri için dikkat edilmesi gereken noktalardan birini oluşturur. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...