Aksu Vital Doğal Ürünler A.Ş., 1989 yılında şirketin bugünkü Yönetim Kurulu Başkanı olan Yunus Aksu tarafından kuruldu. Üniversite yıllarında ve sonrasında arıcılık yapan Aksu, ürettiği balları satarken Aksu Vital Doğal Ürünler A.Ş.’yi kurdu. Aksu Vital Doğal Ürünler A.Ş.; gıda, doğal besin takviyeleri ve doğal dermokozmetiklerden oluşan geniş ürün gamıyla ilgi çekiyor. Bal üretimiyle sektöre giriş yapan firma, sonraki yıllarda arı ürünleri ile aromaterapi ve fitoterapiyi birleştirerek yeni ürünler elde etti. Aksu Vital Doğal Ürünler A.Ş.; bugün aromaterapi, fitoterapi ve apiterapi uygulamalarını çalışmalarına katarak GMP, ISO22000:2005 ve ISO9001:2008 standartlarına uygun bir şekilde üretim yapıyor.

9100 m2’lik üretim ve depoya sahip olan Aksu Vital, temelde tablet, hardjel ve softjel kapsül, şurup, süspansiyon, damla, toz gibi farmasötik formlarda gıda takviyesi üretiyor. Bunlara ilaveten bal, ballı karışımlı macunlar, pekmez, bitki karışımlı tozlar, öğütülmüş ürünler, ekstraktlı ve aromatik sular, sirkeler, ekstraktlı şuruplar ile sektörde güçlü bir konumda bulunuyor.

Aksu Vital, Shiffahome markasıyla 40’a yakın çeşidi ile bitkisel uçucu ve sabit yağ üretimine devam ediyor. Firma, bu yağların tüm üretim süreçlerini Ar-Ge laboratuvarlarında kontrol altında tutuyor. Ayrıca kış çayı, fitaform kayısılı çay, alıçlı karışık bitki çayı gibi çayların yanında bitki ve meyve çayları da üretiyor. Aksu Vital Softem markası ile doğal soğuk sıkım yağlardan elde edilen sabunlar, doğal yağ içerikli saç kremleri, doğal cilt bakım kremleri ve vücut bakım yağları üretiyor. Firma; Shiffa Home, Softem, Avicenna ve Natural Hekimce markaları ile ürünlerini aktar, eczane ve marketlerde satışa sunuyor.

Aksu Vital ürünleri, Ar-Ge ve Ür-Ge alanında faaliyet gösteren laboratuvarda geliştiriliyor. 600 metrekare alana kurulu laboratuvar, süreç içerisinde ihtiyaç duyulan bütün ham madde ve son ürün analizlerinin yapılabilmesi için gerekli HPLC, GC-MS, atomik absorpsiyon gibi teknik donanıma sahip bulunuyor. Yılda ortalama 20.000 civarında analiz yapılıyor. Ayrıca TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi gibi üniversiteler ve çeşitli kurumlar ile projeler geliştiriliyor.

Aksu Vital, ham madde seçiminde titiz davranıyor. Firma, yapay koku, renk ve tatlarla standardize edilmesi mümkün olan bitkisel ürünler yerine, tamamen doğal ürünlerle doğallıklarına hiçbir müdahale etmeden üretim yapmayı prensip ediniyor. Firma, kendi tesislerinde üretim yapıyor. İlaç firmalarının altyapısında bulunan GMP(Good Manufacturing Process-İyi Üretim Uygulamaları) kalite standartlarına sahip üretim alanında, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi bölgelerinden seçilen kaliteli ham maddelerden son ürünler hazırlanıyor. Ayrıca Helal, ISO 22000 ve ISO 9001 kalite standartları uygulanıyor.

Aksu Vital’de kullanılan bitki ve bitki ekstrelerinde aflatoksin, mikrobiyolojik açıdan toplam aerobik bakteri, salmonella, küf-maya analizleri, e-coli testleri yapılıyor. Son ürünler üzerinde de bağımsız akredite laboratuvarlarda düzenli olarak doğrulama testleri gerçekleştiriliyor. Bir bitkinin yüzlerce çeşidinden doğru türün kullanıldığından emin olmak için ürünlerde kullanılan bitkilerin türleri, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Laboratuvarı'nda analiz ediliyor. Ar-Ge ve Ür-Ge ekibi birbirini tamamlayan, birbirinin etkisini artıran ham maddeleri bir arada kullanıyor. Ürünler; aroma, renklendirici, koruyucu ve tatlandırıcı içermiyor.

Aksu Vital, zamanla sadece üretici firma olmaktan çıkıp tedarikçi firma konumuna da geldi. Şirket, yaklaşık 1167 ürünün üretimini sürdürmeye devam ediyor. Aksu Vital, başta Orta Doğu olmak üzere beş kıtaya ihracat yapıyor. Şirket; ABD, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Dubai başta olmak üzere 35 ülkeye ürün ihraç ediyor.  2014 AB Kalite Ödülü, 2010 Tüketici Kalite Ödülü ve 2009 Uluslararası Altın Kalite Ödülü gibi birçok ödüle sahip olan firma, pazardaki payını her yıl biraz daha artırarak büyümeyi planlıyor.

Aksu Vital

224 ürün var
  1. Fiyat Aralığı
    -
  2. Fırsat Ürünleri
  3. Ürün Puanı
  4. Miktar A-Z
  5. Satıcı A-Z
BAŞA DÖN